Kipróbáltuk: Nikon Coolpix L820 teszt

0

Különlegességek

Lassított (Slow-motion) és gyorsított videófelvétel

Az újabb, CMOS szenzoros Coolpixek egyik szolgáltatása a széleskörűen állítható videó képfrissítés. Ez 0,5x (15fps) mellett 2x, 4x és 8x-os sebesség lehet, mely lejátszva ennyiszer lassabb mozgóképet jelent. Hátránya a sebesség növelésével egyre kisebb felbontás. Ezzel arányosan egyre több fényre is szükségünk lesz, minél lassabb videót szeretnénk. Gyéren megvilágított belső térben, ott ahol egy normál sebességű Full HD videó még tökéletesen megvilágított, a 8x-os sebességgel felvett mozgókép már értékelhetetlenül sötét lehet.

320 x 240 pixel, 240 kép/mp, MOV, 1 perc 20 mp, 6 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Színbeállítások

A normál (Szabványos szín) módon kívül négyféle színséma állítható be a felvételi menüben.

Képeffektusok

A SCENE gombbal előhívható felvételi üzemmódok között találjuk azt a hat effektust, mellyel lágyító szűrő, lágy szépia, kontrasztot fekete-fehér, túl-, vagy alulexponált, illetve választott színt megtartó hatások hozhatók létre a képen. Többségük automatikus, kivéve a Kiválasztott szín módot, melynél 12 féle szín közül jelölhetjük ki, hogy melyiket tartsa meg a képen a feldolgozórendszer. A kép többi része fekete-fehér lesz.

Mozgó panoráma

Kicsit becsapós, hogy a mozgó panoráma módot a sima témamódok között találjuk Egyszerű panoráma néven. Persze valóban egyszerű, de ez a kezelésére vonatkozik, nem a működésére. Mindössze annyi a dolgunk, hogy a felbukkanó menüből kiválasztjuk a 180 vagy 360 fokos módot és már fotózhatunk is. Vagyis ez inkább videó, hisz az expo gomb lenyomása után a négy irány közül bármerre szabadon pásztázhatunk a géppel. Az élőkép tetején egy skála mutatja, mennyi van még hátra a panorámából.

180 fokos panoráma

A gép közben teljes csendben dolgozik, és ha mi is jól csináltuk pár másodpercen belül egy összefűzött széles videó a végeredmény. Arra azonban ügyelnünk kell, hogy pásztázás közben csak egy irányba mozdítsuk a gépet. Erre nagyon kényes, és ha nem biztos a dolgában azonnal megszakítja a panorámázást egy hibaüzenettel.

360 fokos panoráma

3D mód

Szintén a témamódok között találjuk, és csak állóképekre vonatkozik, 3D videó nem készíthető ily módon. A géppel ezután 2 felvételt kell készítenünk, a másodiknál néhány centivel jobbra tolva a gépet. Az első hivatkozási képét félig áttetszően ráteszi az élőképre, így a fényképezőt oldalra csúsztatva könnyen fedésbe hozhatjuk a két fotót. Amint ezt érzékeli a készülék automatikusan elkészíti a második képet, majd összeilleszti őket, és egy normál 2D képet (1920 x 1080 pixel méretben), valamint egy MPO kiterjesztésű 3D fotót ment a kártyára. Utóbbit például 3D kompatibilis tévén nézhetjük meg a gép HDMI kimenetével összekötve.

Az alábbi példafotókat MPO formátumból konvertáltuk anaglif JPG-be, így aki rendelkezik vörös/cián szemüveggel, normál képernyőn is meggyőződhet a gép 3D képességéről.