Kipróbáltuk: Nikon D4s teszt

0

Különlegességek

RAW S

A Nikon ebben a profi gépben vezette be először a kisebb felbontású RAW (S) kép készítésének lehetőségét. Ezt a NEF (RAW) Settings menüpont alatt választhatjuk ki. A legnagyobb RAW S 4,0 megapixeles, ha FX formátumot állítottunk. Természetesen, ha más képkivágás került beállításra, a RAW S mérete is más, mégpedig az alábbi:

  • 1,2x: 2048 x 1360 (2,8 M)
  • DX(1,5x): 1600 x 1064 (1,7 M)
  • 5:4: 2048 x 1640 (3,4 M)

Minderre azonban csak akkor lesz lehetőség, ha normál NEF formátumot választottunk az Image Quality menüpont alatt, vagyis NEF+JPEG kombinált formátumban nem állítható be ez a funkció. Érdekes módon azonban, ha NEF állásban kiválasztjuk a RAW S lehetőséget és visszakapcsolunk NEF+JPEG-re, a normál felbontású JPEG mellé kisebb RAW képet lő a gép. A kis felbontású RAW fájl mindig 12-bites.

Az alábbi táblázatban összehasonlítottuk a normál (RAW L), a csökkentett felbontású (RAW S), valamint egy 4 megapixelre utólag, szoftveresen kicsinyített (RAW L soft) felvétel képminőségét.

Normál és kis RAW




Normál RAW méret (16 Mpx)



Normál RAW, szoftveresen kicsinyítve (4 Mpx)



Kis RAW (4 Mpx)



Normál RAW méret (16 Mpx)



Normál RAW, szoftveresen kicsinyítve (4 Mpx)



Kis RAW (4 Mpx)



Normál RAW méret (16 Mpx)



Normál RAW, szoftveresen kicsinyítve (4 Mpx)



Kis RAW (4 Mpx)



Normál RAW méret (16 Mpx)



Normál RAW, szoftveresen kicsinyítve (4 Mpx)



Kis RAW (4 Mpx)

Ethernet csatlakozó és opcionális Wi-Fi

A TIFF formátumhoz hasonlóan a kábeles LAN aljzathoz is ragaszkodik a Nikon. A D4s Ethernet csatlakozója azonban nem a múlt évezredből itt ragadt csökevény, hanem új fejlesztés, hiszen a korábbi aljzatot (100 Base T) jóval gyorsabb 1000 Base T-re cserélte a gyártó. Az Ethernet csatlakozás mindenképp előny, hiszen nincs mindenütt elérhető Wi-Fi hálózat, vonalas net viszont egy fokkal jobb eséllyel. Ráadásul a Wi-Fi adapter (WT-4, WT-5) ezúttal is csak opcionálisan megvásárolható, nem beépített szolgáltatása a gépnek. Alap üzemmódjai a következők:

  • FTP upload – A memóriában tárolt, vagy frissen elkészült fotók és videók azonnali feltöltése FTP szerverre.
  • Image transfer – A kijelölt fotók azonnali feltöltése csatlakoztatott számítógépre.
  • Camera Control – a fényképezőgép vezérlése számítógépes szoftverrel (külön kapható: Camera Control Pro).
  • Http server – fotók készítése, vagy megtekintése egy távvezérlő távoli számítógép, vagy mobiltelefon segítségével.

AF és fénymérés finomhangolás

A Setup menü egyik hasznos szolgáltatása az automata élességállító rendszer finomhangolásának lehetősége, melyre abban az esetben kerülhet sor, ha a csatlakoztatott objektív(ek) autofókuszát pontatlannak találjuk.

Engedélyezése után kétféle lehetőségünk lesz. Egyrészt beállíthatunk általános (Default) fókusz hangolást, mely bekapcsolása után minden egyes csatlakoztatott objektívre érvényes lesz. Ez esetben +/- 20 lépésben hozhatjuk előre, vagy tolhatjuk hátra a fókuszpontot. Az egyes lépések hatása, mértékegysége nem ismert, így a hangolásra beállítótáblát/ábrát javaslunk.

AF finomhangolás

AF finomhangolás

A másik lehetőség, hogy csak az adott objektív élességállítását korrigáljuk hasonlóan +/-20 lépésben. A gép 20 optika hangolási adatait képes megjegyezni, melyek a List Saved Values pont alatt rendszerezhetők, törölhetők.

Másik nem mindennapos funkció a fénymérési rendszer finomhangolása, ha úgy érezzük, hogy a gép minden esetben konzekvensen félreméri az expozíciós értékeket. A Fine Tune Optimal Exposure menüpont alatt mindhárom fénymérési módhoz külön hangolási érték állítható, mely +/-1 fényérték tartományon belül lehet, 1/6 Fé lépésközökkel.

AE finomhangolás

AE finomhangolás

Interval Timer és Time-lapse sorozat

Két hasonló, de egy fontos tulajdonságukban mégis eltérő sorozat módról van szó. Az Interval Timer a hagyományos időeltolásos sorozat módot jelenti. Vagyis a beállított időközönként a gép egy-egy felvételt készít. A beállítható időköz ezúttal akár 1 mp, de akár 1 nap is lehet, másodperc lépésközökkel beállítva. Ezen kívül megadhatjuk az ismétlések számát (max. 9999), sőt minden egyes ismétlésre 1-9 kép eshet, így összesen 89991 fotó is készülhet, ha bírjuk memóriával, és türelemmel. Az időeltolásos felvételt indíthatjuk azonnal, de akár egy hétre előre, óra és perc pontossággal is beidőzíthetjük.

A D4s új lehetősége az úgynevezett Exposure Smooting, melyet engedélyezve P, S és A módokban az első kocka expozíciós értékeihez igazodik a többi is.

A Time-lapse sorozat majdnem ugyanezt nyújtja, annyi különbséggel, hogy egy kicsit kevesebb beállítást kapunk és a kész képeket azonnal videóvá fűzi a gép. Ebben a módban tehát nem érhető el bármelyik képfelbontás, mint az előzőben, a videó mérete és képpont száma a Movie menüben beállított mozgókép mérettel lesz megegyező (max. 1080/60p). A videó mellé hangot nem rögzít a készülék. Ezúttal az időközt és a felvétel teljes idejét (maximum 7 óra 59 perc) állíthatjuk be, a gép pedig a képfrissítési sebesség alapján kijelzi a videó várható hosszát. Új opcióként itt is megjelenik az Exposure Smoothing, mely az első képkocka expozíciós beállításaival készíti el a többit is (kivéve M módban).

Az Interval Timer és a Time-lapse mód nem kombinálható egymással.

1920 x 1080 pixel, 60 kép/mp, 20 mp, 52 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Gombvilágítás

Bár a D4 újdonsága volt, itt is érdemes megemlíteni ezt a hasznos és „elegáns” szolgáltatást, melyért nagyon hálásak lesznek a gyakorta gyenge fényviszonyok közt fényképezők. A folyadékkristályos kijelzők háttérvilágítását aktiválva a teljes bal oldali és alsó gombsor jelzései – beleértve a bal felső tárcsa (BKT, vaku, fénymérés) gombjait – fehér háttérvilágítást kapnak. A világítás nem érinti az AF-ON, a lejátszás és a törlés gombot, valamint a gép jobb tetején lévő kezelőszerveket.