Értékelés
A Nikon ismét megmutatta, hogy remek filmes-hatású fényképezőgépet tud készíteni. A tükörreflexes Nikon Df után a Nikon Z fc is igazán szép lett, a tükör nélküli kialakítás miatt a váz mérete sem nagy.
Képminőségére nem lehet panasz, a 21 Mpixeles CMOS szenzor zajszintje sem magas, a D500-éhoz hasonló képérzékelő AA szűrő nélküli kialakítása igen szép részleteket képes rögzíteni, ugyanakkor dinamika tartaléka is bőven van, így az utómunkák során ha szükséges, még árnyékos részek is könnyedén fényelhetők.
Képességei alapján a középkategóriába sorolható, sorozat sebessége a legtöbb esetben elegendő (egyedül pörgős sportfotózásnál fordulhat elő, hogy a 11 kép/mp nem elég).
A videózás terén az igényes amatőröket és a videobloggereket is remekül képes kiszolgálni, de a Log mentés hiánya, a fejhallgató kimenet elhagyása és a viszonylag alacsony UHD-s képfrissítés miatt a profik már nem feltétlenül járnak jól ezzel a vázzal – pedig önmagában az APS-C szenzor teljesen jól használható lehetne sok feladat esetében.
A használat alapvetően kényelmes, a gép gyors, bár a gyors kártyára mentés nem az erőssége, s mivel UHS-II kártyákat sem kezel a Nikon Z fc, ezen gyors kártyával sem segíthetünk. Egy-egy hosszabb sorozatnál bizony zavaró tud lenni, hogy a kártyaírás idejére a menü sem érhető el, meg kell várjuk, míg a teljes sorozat a kártyára kerül, csak utána módosíthatunk a beállításokon (új képek azonban az írási művelet befejezése előtt is készíthetők).
S hogy mi hiányzik a gépből? Szerintem egyértelműen a szenzorstabilizálás az, ami nem csak a gyártón belül, de a kategóriatársak között is komoly hiányosság. S noha léteznek remek optikai stabilizátoros objektívek, teljesen egyértelmű, hogy a fényerős fix gyújtótávolságú objektívekbe ilyet nem fog pakolni a Nikon.
A másik nagy kérdés még az, hogy lesz-e APS-C szenzorhoz tervezett, nagy fényerejű objektív sor. Szükséges lenne egy f/2,8-as alapzoom (akár 17-50mm, vagy 16-40mm tartományban) és persze a már többször emlegetett fixek is.
Ezekkel együtt (stabilizátor, fényerős objektívek) igazán versenyképes lenne a Fujifilm X rendszerrel is.
Később pedig jöhetne egy full-frame szenzoros Nikon Z f is, biztos vagyok benne, hogy arra is lenne igény.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen kívül a következőket kapjuk:
- EN-EL25 lítium-ion akkumulátor
- MH-32 akkutöltő, hálózati kábellel
- Műanyag bajonettzáró sapka
- Nyakpánt
- USB Type-C kábel
A fényképezőgépet az Nikon magyarországi képviseletétől kaptuk tesztünk idejére. Köszönjük!
Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a Pixinfo.com működését. Köszönjük!
Tesztfotók
A fotókat a következő objektívekkel készítettük:
A képek a veszteségmentes elforgatást leszámítva minden tekintetben módosítatlanok (kivéve a 43. kép, ahol RAW feldolgozás során +1,2 Fé expozíció korrekciót alkalmaztunk).
A RAW végződésű fájlokat RAW-ból, Adobe Lightroom Classic CC-vel (0 luminancia és 25 színzaj szűrés, 1,0 rádiuszú alap élesítés) konvertáltuk, Camera Standard színprofillal (sRGB színtérben).
A RAW szócskát a fájlnevükben nem tartalmazó képek a Z fc alapbeállításai mellett készültek, a gép saját JPEG motorjának eredményeként.
A fájlnév asztali böngésző esetén már egérmutatóval a képre mutatva is megjelenik.
A fotókat szerzői jog védi, felhasználásuk és utánközlésük engedélyhez kötött!