Értékelés
Ajánló
A Panasonic DMC-L1 a cég első digitális tükörreflexes fényképezőgépe. A kompakt gépeiket már jól ismerjük, a jelenleg kapható modellek között egyetlen egy sincs, amelyből hiányozna az optikai képstabilizátor. Úgy tűnik, ezt a tulajdonságot igen fontosnak tartja a Panasonic, így az első tükörreflexeséhez mellékelt objektívből sem hiányzik.
A tesztünk ideje alatt jópár remek felvételt készíttünk, a gyári optikával is. Sokunkban a „kit objektív” elnevezés már egy kis negatív felhangot éreztet, ezért ez talán nem a legjobb elnevezés ez a Leica D Vario-Elmarit 14-50mm-es lencséjére. Márcsak azért sem, mert a vázat nem vásárolhatjuk meg az optika nélkül. Hogy ez jó, vagy rossz, azt nehéz egyértelműen eldönteni.
Jó, mert így biztosan jó minőséget kapunk a pénzünkért, s azt is érezni fogjuk mennyire fontos az optikai stabilizálás.
Rossz, mert így egyszerre nagyon sok pénzt kell kifizetnünk.
A Panasonic DMC-L1-ben sok remek szolgáltatás kényeztet minket. Kezdve a képérzékelő pormentesítő rendszerétől, a valós élőképet adó LiveView képérzékelőn és annak 10x-es nagyítást biztosító LiveView módján (amely kiváló kézi élességállítást tesz lehetővé) át a tárcsával és gyűrűvel állítható zársebesség és rekesztértékig. Tulajdonképpen ha jobban belegondolunk, akkor ez egy luxus kategóriás váz, amelyen érezni a Leica névhez kötődést, nem csak formája miatt, de precizitása miatt is.
Kisebb-nagyobb kellemetlenségek azárt adódnak, gondoljunk csak arra, hogy a képek kiégett részeit csak közvetlenül képkészítés után tekinthetjük meg, utólag erre már nincs lehetőség. Vagy arra, hogy az LCD itt nem kihajtható, pedig milyen jó ezt kombinálni a LiveView élőképpel.
Mindenesetre összességében egy igen jól összerakott és remek szolgáltatásokkal felvértezett gépet ismertünk meg.
Jó választás ez a gép tehát azoknak, akik szeretik a különleges megoldásokat és formákat, s ennek árát nem sajnálják megfizetni. Azoknak is remek választás, akik eddig azért halogatták a tükörreflexesre áttérést, mert nehezen mondanak le a nagy élőképről és a jó kézi élességállításról. A kis keresőkép alternatívája itt a nagy LCD-n megjelenített élőkép. A 4/3-os rendszer jó képminőséget kínál, igaz, képzaja picit az APS-C szenzorú tükörreflexesek felett van.
Azok sem csalódnak majd, akik a kiváló képminőséget keresik, az exkluzív 4/3-os rendszerben ugyanis jópár kiváló optikát találhatunk, az olcsóbb, költséghatékonyabb változatok mellett.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- bajonettvédő kupak
- CGR-S003A Li-ion akkumulátor
- külső akkumulátor töltő
- DC-kábel (vak akkuval)
- USB- és videó kábel
- nyakpánt
- keresőzáró gumi kupak
- Leica D Vario-Elmarit 14-50mm/F2,8-3,5 OIS optika
A tesztgépet a Panasonic Magyarországtól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!
A DMC-L1-et és az optikát tartalmazó csomag ára bruttó 560 ezer Ft, ami a mellékelt objektív közel 300 ezer forintos értékét, illetve az extra szolgáltatásokat tekintve teljesen korrektnek mondható.
A fényképezőgéppel készült tesztfotók megtekintéséhez kattintson az egyes képekre, a képekről expozíciós adatok is leolvashatók (a RAW végződésű fájlnév RAW-ból gyári szoftverrel konvertált képre utal). A JPEG képeknél +1 gépen belüli élesítést, a RAW fájloknál 10-es élesítést alkalmaztunk.
A tesztfotókat Leica D Vario-Elmarit 14-50 mm/F2,8-3,5 Asph és Zuiko Digital 50-200mm/F2,8-3,5 objektívek felhasználásával készítettük (minden 50 mm-nél nagyobb gyújtótávolságú tesztfotó + a 07-es számú ez utóbbi objektívvel készült). A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2x-es fókuszszorzójához korrigáltak!
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!