Kipróbáltuk: Panasonic DMC-LZ2 teszt

0

Kezelőszervek

A fényképezőgépre nem helyeztek túl sok gombot, ezek jó része a hátlap jobb oldalára került. A gép tetején a következő kezelőszerveket találjuk:


felső kezelőszervek

(1) Zoomverzélő kapcsoló, amely az exponáló gomb körül elfordítható. Lejátszás módban 9 képes indexkép megjelenítését és a belenagyítást végezhetjük ennek segítségével. A képekbe történő belenagyítás 4x-es, 8x-os vagy 16x-os lehet (legnagyobb nagyításnál a kijelzőn 153 pixel széles képrészletet láthatunk, amely az 5 Mpixeles kép 16,7x-es nagyítását jelenti).

(2) Exponáló gomb

(3) Optikai stabilizátor üzemmódját kiválasztó nyomógomb. A képstabilizátor kikapcsolt állapotán kívül két üzemmódot használhatunk: Mode 1 állásban folyamatosan, míg Mode 2 állásban csak az exponáló gomb teljes lenyomott állapotában működik.


Indexkép és nagyítás

(4) Üzemmód választó tárcsa: itt állítható be a fényképezőgép működési módja, összesen 8 állás közül választhatunk:

– mozgókép rögzítés: ekkor készíthetünk mozgóképeket, 320×240 pixeles (QVGA) felbontásban, választható képfrissítési sebességgel.

– makró mód: nagylátószögnél 5 cm-es tárgytávolság is használható, de szebb képeket kapunk tele állásban a kisebb mélységélesség következtében.

– Economy mód: ezt kiválasztva kisebb fényerőre áll az LCD, amely alacsonyabb energia-felvételt eredményez, ezáltal több képet készíthetünk.

– normál felvétel mód: az Economy üzemmóddal együtt itt állíthatjuk be a legtöbb paramétert.

– lejátszás mód: ebben az állásban bekapcsolva a fényképezőgépet az objektív nem tolódik ki, így biztonságosan nézhetjük végig az elkészített képeket. Mivel ez a tárcsa egy külön állapota, így felvétel-prioritásról itt nem beszélhetünk. Van azonban a gépnek egy felvétel-prioritásos lejátszása is, ez az egyszerűsített gyorsnézet, amely a hátlapon lévő „le” nyíllal kapcsolható be. Ilyekor a nagyítás maximális mértéke csak 8x-os.

– egyszerű mód: kezdők számára kialakított megoldás. Ilyenkor csak a felbontás (3 méret), a vakumód, az önkioldó és az ellenfény kompenzálás (magyarul derítés), és a normál sebességű sorozat mód állítható be. Az LCD-n ebben az esetben jelölések is másként láthatók, és a menü is jóval egyszerűbb. Valóban könnyebb így a gépet használni, így biztosan nem veszünk el a beállítások között.

– SCN1 és SCN2 témamód állások: a két álláshoz egy-egy témamódot rendelhetünk hozzá a következők közül: portré, sport, tájkép, éjszakai tájkép, éjszakai portré, tűzijáték, party és hó. Az egyes témamódokhoz rövid ismertetőt is olvashatunk a hozzá tartozó menüben.


A váz hátlapján a nagy méretű LCD miatt viszonylagos zsúfoltságban található a következő néhány gomb:


hátsó kezelőszervek

(1) Display: az LCD-n megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk meg. Felvételkor a csak fókuszkeret, normál megjelenítés, normál+élő hisztogram, segédrács nézeteket használhatjuk, míg lejátszáskor a csak képet mutató, a normál és a részletes adatokat megjelenítő módot választhatjuk ki.

(2) Négyirányú vezérlőnyilak: a menüben történő navigáláshoz, lejátszáskor a képek kiválasztásához, felvétel állásban pedig a következő funkciók elérésére szolgál:

– fel: expozíció-kompenzáció, expozíció-sorozat, fehér-egyensúly finomhangolás 20 lépésben

– le: felvétel-prioritásos gyors lejátszás mód

– balra: 2 vagy 10 mp-es önkioldó

– jobbra: vaku üzemmód


Információk felvételkor

Információk lejátszáskor

(3) MENU gomb: felvételkor vagy lejátszáskor a menübe juthatunk a segítségével. A menükről részletesebben a következő oldalon írunk.

(4) Sorozat: felvétel állásban a sorozat üzemmódja választható ki (normál, nagy sebességű vagy végtelen), lejátszáskor egy kép, több kép vagy az összes kép törlésére szolgál.