Kipróbáltuk: Panasonic DMC-LZ2 teszt

0

Menürendszer

A Panasonic DMC-LZ2 menürendszere kétszintű. Az egyszerűbb menüket a piros szívvel jelölt „simple” módban és a két téma módban (SCN1 és SCN2) érhetjük el. A bonyolultabb, részletesebb beállítást lehetővé tevő menük a normál és economy módokban használható.

A menük egyébként jól áttekinthetők, még a részletes menüben sem lehet elveszni. Minden beállítás a helyére került, nincs kényelmetlen megoldás.

Kezdésnek nézzük az egyszerűbb menüket:


egyszerűsített menü

Az egyszerű kezelés a program-tárcsán piros szívecskével jelezték. Hogy miért pont ezt választotta a Panasonic, azt mindenkinek saját fantáziájára bízzuk. Talán a jelzés nem éppen a legegyértelműbb, de mindenesetre valóban egyszerű ilyenkor a gép kezelése, a rengeteg funkció helyett csak a legfontosabbakat érhetjük el. Ez érinti a menüt is. Ekkor képméret (legnagyobb, 1600×1200 pixeles 10×15 cm-es papírképekhez és VGA felbontás e-mailekhez), elem/akkumulátor típusa, csipogás hangereje (ki, halk, hangos), dátum és óra beállítása.


téma módok



A program-tárcsát SCN1 vagy SCN2 állásba forgatva a menü gombbal választhatjuk ki a használni kívánt téma-módot. Az egyes lehetőségekről a jobbra nyíllal részletes információkat olvashatunk (ilyenkor nagy kár, hogy magyar nyelvű menü nem került a gépbe). A használható téma-módok a következők: portré, sport, tájkép, éjszakai tájkép, éjszakai portré, tűzijáték, belső tér/party, hó.


felvétel menü

A felvétel teljes részletességű menüjében a következő beállításokat végezhetjük el:
fehéregyensúly (auto, napfény, felhős, izzó, kézi, kézi beszabályozás), érzékenység (auto, ISO80-400), felbontás (5; 3; 2; 1,3 Mpixel; VGA), tömörítései fok (Fine, Standard), hangmegjegyzés felvétel után, AF mód (5 pontos, 3 pontos, széles területű, középpontos), hosszú záridő max. ideje, digitális zoom (ki/be), színeffekt (ki, hideg, meleg, fekete-fehér, szépia), kép korrekció (természetes, standard, élénk).


lejátszás menü



Ha lejátszás módban nyomjuk meg a Menu gombot, a lejátszással kapcsolatos paraméterek változtathatók:
automatikus képforgatás, képforgatás, törlés elleni védelem (egy kép, több kép), nyomtaásra kijelölés (egy kép, több kép), diavetítés, hangmegjegyzés készítése adott képhez, leméretezés (3 Mpixel vagy kisebbre), képkivágás, másolás belső memória és kártya között, formázás.


Set-Up menü

Mind a felvétel, mind a lejátszás menüből elérhető a SetUp menü. A SetUp-ban a fényképezőgép alapbeállításai végezhetők el, ezek a következők:

Elem/akku tipusa, LCD fényereje (7 állás), automatikus megtekintés felvétel után (ki, 1, 3 mp, belenagyítás), automatikus kikapcsolás (1-10 perc), hangjelzés (ki, halk, hangos), dátum és óra beállítása, fájl sorszámozás újraindítása, paraméterek alaphelyzetbe hozása, USB mód, videó kimenet rendszere (PAL/NTSC), SCN módban menü automatikus megjelenítése, menünyelv.


Érdekes volt, hogy a nálunk járt LZ2 felvétel módban csak NTSC szabványú jelet volt hajlandó kiadni, még akkor is, ha a menüben PAL rendszer volt kiválasztva.