Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ200 teszt

6

Kezelőszervek

A Lumix DMC-FZ200 kezelőszerveinek elrendezése ismerős lehet a korábbi modellekből. Most sincsenek gyökeres változások csupán a gombok sorrendjét cserélgették néhány helyen, illetve a funkciójukat jelző ikonokat vagy feliratokat a gombokra nyomták, amitől ránézésre kissé letisztultabb, szellősebb lett a gép. Az egyik legfontosabb változás az üzemmódválasztó tárcsa alá került bekapcsoló kar és a több funkciógomb. Mindkettő pozitív újdonság, hiszen a bekapcsolás az előre tolható karral egy fokkal kényelmesebbé vált, mint az oldalra húzható kapcsolóval, a programozható gombok előnyét pedig azt hiszem nem is kell ecsetelnem. Minél több van belőlük, annál jobb.

Fent

A gép tetejére a következő kezelőszervek kerültek:

(1)Vakunyitó gomb: e mechanikus gombot eltolva felpattintható a beépített vaku, melyet lezárnunk kézzel kell.
(2)Sztereó mikrofon.
(3) Üzemmód választó tárcsa, mely a korábbiaktól eltérően most kevesebb üzemmódot tartalmaz, hiszen a főbb témamódok is mind az SCN állásból hívhatók elő. Ezt leszámítva ugyanazt kapjuk, mint az elődökben, sőt egyedi mentési helyből kettő is került a tárcsára.
– iA/iA+ (intelligens auto és intelligens auto plus mód): jobbára kezdőknek szánt üzemmód, mely teljesen automatikus működést kínál. Még a témamódokat is a gép választja a szituációnak megfelelően. Csak automata élességállítást használhatunk arcfelismeréssel és mozgáskövetéssel. Persze azért olyan alapvető beállítások, mint a képméret, videóminőség, vagy az önkioldó/sorozat módok a fotós által is szabályozhatók. Választhatunk néhány színmód közül is, mint a Happy, a Fekete-fehér, vagy a Szépia. A hátsó vezérlőtárcsával háttér fokozatos elmosására is lehetőség van.

iAuto módok

A menüben iA+ (intelligens auto plus) mód is választható, melynél a háttérelmosás mellett, az expozíció korrekciót (kép világosságát, valamint a fotó színezetét (hidegebb vagy melegebb színek) is befolyásolhatjuk.
– P mód: programautomatika. Gyakorlatilag a gép összes beállítási lehetőségét megkapjuk, kivéve az expozíciós alapértékekét, mint a rekesz és záridő. A gép által beállított expozíciós értékek +/-3 fényértéknyi korrekcióval módosíthatók (1/3 lépésközökkel). A P mód kreatív videó állásban is elérhető.
– A mód: rekesz előválasztás. A fotós állíthatja be az általa kívánt rekeszértéket, nagylátószögnél és tele állásban is F2,8 és F8,0 között, 1/3 Fé lépésközökkel – a gép pedig ehhez választ egy megfelelő záridőt. A rekesz előválasztást kreatív videó módban is bekapcsolhatjuk.
– S mód: záridő előválasztás. Az előbbi üzemmódtól eltérően, itt a záridőt befolyásolhatjuk szabadon, míg a gép ehhez választ egy megfelelő rekeszértéket. A leghosszabb választható érték most is 8 mp, a legrövidebb azonban egy fényértékkel rövidebb a korábbinál (1/4000 mp) . A készülék fénymérője alapján folyamatosan tanácsot kapunk a képernyő alján látható érték visszajelző tárcsán, hogy választott beállításunk mennyiben tér az ideálistól. A piros értékek a túlzott eltérést mutatják.
Csakúgy mint az előzőket, ezt az üzemmódot is kiválaszthatjuk Manuális videó módban, melynél 1/30 és 1/20 000 mp záridőtartomány áll rendelkezésre.
– M mód: manuális üzemmód, melyben az összes beállítást elvégezhetjük. A rekesz és záridő kiválasztása is a hátsó vezérlőtárcsával történik. A tárcsa lenyomásával válthatunk a két érték között. A záridő maximuma ez esetben 15 mp is lehet.
Teljes manuális mód videofelvételnél is rendelkezésre áll.
– M-videó: kreatív (manuális) videó üzemmód, melyben csaknem az összes, állóképnél is használható beállítás elérhető, így például a programautomatika (P), záridő-, és rekesz-előválasztás (A és S mód), valamint a teljes manuális állás (M). A videoelvétel elindításához ilyen esetben nem nem csak a különálló videó gombot, de az exponáló gombot is használhatjuk.
– C1 és C2: egyedi (Custom) beállítások mentési helyei. A C1 álláshoz egy, a C2-höz viszont további három (C2-1, C2-2, C2-3) szettet menthetünk kedvelt beállításainkból.
A következő opciók menthetők: Felvételi mód, Film üzemmód, Képarány, Képméret, Minőség, Érzékenység, ISO limit, Arcfelismerés, AF mód, AF/AE- rögzítés, Fénymérési mód, Fehéregyensúly, Intelligens expozíció, Intelligens felbontás, AF segédfény, Vörösszem csökkentés, Telekonverter, Expozíció korrekció, Objektív visszahúzás, Fn gomb funkció.

Témamódok

– SCN mód: a különféle fotós szituációknak megfelelő automatikus beállítások tárháza az alábbi – menüből kiválasztható – témamódokkal: Portré, Bőrtónus lágy, Tájkép, Panorámakép, Sport, Témakövetés, Éjszakai portré, Éjszakai tájkép, Éjszakai felvétel kézből, HDR, Étel, Baba (1-2), Háziállat, Napnyugta, Magas érzékenység, Üvegen át, 3D. A DISP gomb segítségével bármely beállításnál rövid szöveges segítséget kérhetünk a képernyőre, amely elmagyarázza az adott témamód lényegét.
– Kreatív vezérlés üzemmód: 14 képi effektus áll rendelkezésünkre, akár fotókhoz, akár videókhoz. Ezek a következők: Kifejező, Retro, High Key, Alulexponálás, Szépia, Dinamikus monokróm, Hatásos művészet, Nagy dinamika, Keresztbehívás, Játék hatás, Miniatűr hatás, Lágy fókusz, Csillagszűrő, Szín egy pontban. A DISP gombbal itt is rövid szöveges magyarázat kérhető a választott beállításhoz.
A Kreatív üzemmódok utólag is alkalmazhatók egy képen a Lejátszás mód Kreatív retusálás beállítása alatt.
(4) On/Off: A készülék be- és kikapcsolására szolgáló kapcsoló.
(5) Zoomvezérlő gyűrű: a zoom (gyújtótávolság) beállítására szolgál, kétféle sebességgel. Videó és fotó módban is használható de kiválhatjuk az oldalsó tológombbal is. A digitális (intelligens, EZ) zoom is ezzel a kezelőszervvel szabályozható, ha engedélyeztük a menüben.
Lejátszásnál a képek részletnagyítására használható, 2x-es, 4x-es, 8x-os vagy 16x-os nagyítási értékkel. Balra elfordítva kicsinyíthetünk, illetve12 és 30 nézőképes oldal, valamint naptár szerinti képcsoportosítás jeleníthető meg.
(6) Kioldó gomb: félig lenyomva a fénymérés és autofókusz aktiválható, vagy kiléphetünk vele lejátszás üzemmódból. Teljesen lenyomva elindítható az állóképek expozíciója vagy (manuális videó módban) a mozgókép felvétel.
(7) Videó gomb: bármely felvételi módban elindítható és megállítható vele a videó- és hangfelvétel.
(8) Sorozat gomb: nyolcféle képsorozat mód közül választhatunk, melyek részletezése a Sorozat fényképezés pontnál olvasható.
(9) Fn1 gomb: programozható funkciógomb, melyhez a következő beállítások rendelhetők: Fotóstílus, Képarány, Képminőség, Fénymérési mód, AF-stílus, i-dinamikus mód, Kompozíciós segédvonal, Videó felvételi terület, Hátralévő képek száma/videó hossza, Vakumód, Vakubeállítás, Expozíció sorozat, Oldalsó kar funkciója.

Hátul

(1) EVF/LCD: a hátsó LCD és az elektronikus kereső (EVF) képe közötti átkapcsolásra szolgál. A menüben beállítható, hogy a képek lejátszása mindenképpen az LCD-n történjen, még akkor is, ha keresésre az EVF-et használjuk.
(2) Lejátszás gomb: használva felvételi üzemmódból a képek és videók lejátszására válthatunk. A visszakapcsoláshoz ugyanez a gomb szolgál, de az exponáló gomb félig lenyomásával is visszakerülünk felvételi állapotba.
(3)AF/AE LOCK (Fn2): a fénymérés alapján beállított expozíciós értékeket (AE) vagy az autofókusz (AF) beállított távolságát rögzíthetjük, melyek a következő képnél is változatlanok maradnak. A menüben beállítható, hogy melyik (vagy mindkét) funkció legyen aktív. A gombbal aktiválható is az autofókusz és a fénymérés.
A kezelőszerv Fn2 funkciógombként is használható, melyhez ugyanazon beállítások közül rendelhetünk egyet, melyeket fentebb az Fn1 gombnál felsoroltunk.
(4) Hátsó vezérlőtárcsa: felvételi módban elsődlegesen a rekesz és záridő érték beállítására, lenyomva pedig e két funkció váltására vagy az expozíció korrekció elérésére szolgál. Alapvetően ezzel szabályozhatunk minden más beállítást is, illetve a menüpontok között lépkedhetünk a segítségével. Kreatív vezérlés, vagy iAUTO módokban lenyomva az alap beállítások elérésére használható.
Lejátszásnál a megjelenített képek között lépkedhetünk vele, akár nagyított nézetben is.
(5) Fn3 gomb: a fentiekhez hasonló funkciógomb, melyhez ugyanazon beállítások közül rendelhetünk egyet, melyeket az Fn1 gombnál felsoroltunk.
(6) DISP: a felvételi információk LCD/EVF képernyőn való be- és kikapcsolására szolgál. A többi funkció megjelenítését (hisztogram, segédrács, DSLR-szerű státuszkijelzés, felvételi terület) a menüben külön kapcsolhatjuk be.
Lejátszás módban háromféle képernyő között válthatunk: csak az aktuális fotót mutatja, teljes fotó korlátozott felvételi információkkal, teljes fotó az összes felvételi információval (rekeszérték, záridő, hisztogram stb.)
(7) MENU/SET: bármilyen üzemmódban az aktuális menü jeleníthető meg, vagy kapcsolható ezzel a gombbal. Ezekről részletesebben a következő oldalon lesz szó.
A SET gombbal egy kiválasztott opció, vagy érték véglegesíthető.
(8) Négyirányú vezérlőnyilak: alap feladatuk a menüben való navigáció.
Lejátszáskor a jobb és bal iránygombbal is lapozhatunk a tárolt képek és videók között. A fel iránnyal a videók lejátszása indítható, állóképeknél pedig automata, vagy kreatív retusálást választhatunk. A kreatív retusálás gyakorlatilag a Kreatív vezérlésnél felsorolt effektusok utólagos alkalmazása a fotón.
Felvételi módban a négy gombnak külön funkciója, amit a rájuk nyomott ikonok is jeleznek. Ezek a következők:
– fel: ISO érték beállítása, vagy automata érzékenységi mód választása.
– le: önkioldó módok, melyek 2 és 10 mp-es, illetve 3 képig tartó 10-10 mp-es beállítások lehetnek.
– balra: AF üzemmódok: Arcfelismerés, Mozgáskövető AF, 23-mezős, 1-mezős.
– jobbra: a automatikus, előreprogramozott és kézi fehéregyensúly (WB) módok beállítására használható.
(9) Törlés/Q-menü/vissza gomb: felvétel módban a legfontosabb beállításokat tartalmazó gyorsmenü be- és kikapcsolására használható.
Lejátszás módban a tárolt fényképek és videók törlésére használható (egy kép törlése, több kép törlése, összes kép törlése).
Menüben használva visszaléphetünk a segítségével az előző oldalra.

Oldalt

(1) W/T tológomb: a menüben megszabhatjuk, hogy fel-le tolásával a zoom, vagy a kézi élességállítás szabályozását végezze.
Lejátszásnál nincs funkciója
(2) AF/AF MACRO/MF kapcsoló: e kapcsolót használva Normál AF és Makró AF tartomány, valamint kézi élességállítás (MF) között válthatunk.
Makró módban akár 1 cm-ről is fotózhatunk.
(3) FOCUS gomb: autofókusz módokban a gomb megnyomásával kiválaszthatjuk a kívánt élességállítási területet a hátsó tárcsával pedig beállíthatjuk ennek méretét. Négyféle méret lehetséges, melyek a beállíthatóságot is befolyásolják. A legkisebb terület esetén 31x 23 pozíció közül választhatunk a képkivágás szinte teljes felületén. Legnagyobb méretnél 39 x 25 szelet választható a nyíl (navigációs) gombokkal. A DISP gomb alapállapotba állítja a keretet.
MF (kézi élességállítás) módban lenyomva aktiválható az automata élességállítás.
Ha lejátszás módban használjuk a kép 4x-es nagyított nézetét kapjuk, mely a gombot ismételten lenyomva kikapcsolható.