Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ200 teszt

6

Különlegességek

Optikai stabilizátor

Ugyanaz a gyújtótávolság tartomány és ugyanaz a stabilizátor, mint az elődben, mely hasonlóan kiemelkedő hatásfokkal teljesít. Az elődnél írtak tehát tökéletesen illenek a DMC-FZ200-ra is.

Ismét a Panasonic legfejlettebb POWER O.I.S. stabilizátorát üdvözölhetjük a gépben, melyhez egyetlen üzemmódot kapunk, a teljes rendszer ki- és bekapcsolásának lehetőségével. Akad azonban egy különleges mód is, a videózásnál automatikusan bekapcsoló Aktív stabilizáció, mely sokkal finomabb képmozgást tesz lehetővé.

A POWER O.I.S sokkal hatásosabban egyenlíti ki az alacsony frekvenciás képremegésből adódó életlenséget, ilyen például az emberi légzés, szívdobogás keltette nagyon apró elmozdulás. A gyártó 2,6x jobb hatásfokot ígért, ami elsőre hihetetlennek tűnt, a gyakorlatban azonban meg kellett állapítanunk, hogy van benne igazság. A régi modellekben (FZ150 előtt) használt MEGA O.I.S-nél általában 1,5 fényértéknyi előnyt mértünk, itt ennek akár dupláját is.

bemozdult fotók aránya különböző zársebességeknél

Méréseinket ekvivalens 600mm-es gyújtótávolságnál végeztük. Ennél az értéknél, stabilizátor nélkül, már legalább 1/640 mp ajánlott a biztos kézben tartáshoz, de mint a grafikonon látszik a képek 10%-a így is életlen lett. 1/125mp-es záridőtől már nem sikerült éles képet készítenünk ekkora zoomnál, a stabilizátor bekapcsolásával azonban minden kép éles maradt ezen záridővel is. A POWER O.I.S. rövidebb záridők esetén kb. 2 1/3 fényérték előnyt jelentett, hosszabbaknál pedig még hatásosabbnak bizonyult és bár nem tartósan, de egy esetben elérte a 4 Fé-t is, ami kiváló teljesítmény.

Kreatív vezérlés

Kreatív vezérlés

Ismét megkapjuk a Kreatív vezérlés üzemmódot, méghozzá a főtárcsán és jelentősen kibővítve. Nyolc beállítás helyett most 14 jár, melyekkel már a fotózás előtt érdekes effektussal gazdagítható a kép. Újdonságként jelenik meg az Alulexponálás, Dinamikus monokróm, Hatásos művészet, Keresztbehívás, Csillagszűrő, és Szín egy pontban effektus. Többségüknél még az erősséget is befolyásolhatjuk a hátsó vezérlőtárcsa lenyomása után. Az intelligens automata módokhoz hasonlóan szinte az összes beállításban elérhetjük a képvilágosság és a háttérelmosás változtatását.

A Kreatív vezérlés effektusok nem csak állóképeknél de videó módban is beállíthatók. Újdonság a mentett képek lejátszásakor választható Kreatív retusálás funkció, melynél utólag húzhatjuk a kívánt képhatást fotónkra.

Intelligens dinamika

A Panasonic gépeitől már megszokhattuk, hogy csupa „intelligens” szolgáltatást kínálnak, ami náluk az automatikus szinonimája. Ilyen az Intelligens dinamika funkció is, mely egyszerűen csak i.dinamikusként szerepel a menüben. Kikapcsolt állásán kívül további három erősségi fokozatot kapunk, melyek segítségével anélkül világosíthatunk a kép árnyékos részein, hogy a csúcsfények kiégnének. A három állás hatása az alábbi táblázatban tekinthető meg.

Intelligens dinamika

Panorámakép mód

A témamódok (vagy Panasonic nyelven Motívumprogramok) között kutakodva több érdekességre bukkanhatunk. A korábbi egyszerű Panorámasegéd helyett most a nem igazán figyelemfelkeltő nevű Panorámakép program fogad. Pedig ezúttal megújult, automatikus panoráma összefűzést kapunk. Csupán a négyféle pásztázási irány egyikét kell megadnunk, majd az exponáló gombot nyomva tartva folyamatosan ebbe az irányba mozgatnunk a fényképezőgépet. A készülék gyors sorozatot készít közben és azonnal össze is fűzi a fotókat egy széles panorámaképpé.

Egyetlen hátránya, hogy a képméret meglehetősen kicsi. A szélesség attól függ, meddig húzzuk a gépet, de a magasság normál gépállásban csak 850, portré állásban pedig 1130 pixel körüli, ugyanis utólag automatikusan vág a fotóból a gép.

HDR

Szintén a témaprogramok közül választható ki az új HDR mód, mely hasonló, de erősebb hatást kínál mint az intelligens dinamika mód, hátránya viszont, hogy nem szabályozhatjuk. A gép három gyors fotót készít a témáról, majd ezeket egyesítve hoz létre egy végleges képet, melyen kevésbé égnek ki a csúcsfények és világosabbak az árnyékok. Ha a téma nem mozog használhatjuk zajszűrésre is, hiszen a három egyesített fotó még ISO100-ban is jóval kevesebb zajt mutat, mint normál társai.

HDR mód kikapcsolva

HDR mód bekapcsolva

Ablakon át mód

Hasonló témamóddal még nem találkoztam más fényképezőgépekben, így kíváncsian vártam mit tud ez a valóban hasznosnak ígérkező program. Az alábbi két fotót ablaküvegen keresztül készítettem. A bal oldali az egyik normál üzemmódban, a jobb oldali viszont az új Ablakon át témamódban készült. A friss témaprogram papírforma szerint dolgozik, vagyis a plusz üvegfelület élességet és kontrasztot rontó hatását próbálja ellensúlyozni azzal, hogy mindkettőn emel egy kicsit.

Ablakon át mód kikapcsolva

Ablakon át mód bekapcsolva