Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-FZ200 teszt

6

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás

Egy fontos különbség az elődhöz képest az AF-stílusok bevezetése. Jobban mondva egy új stílust kapunk, hiszen az exponáló gomb félig nyomására aktiválódó és fixen rögzülő AFS, azaz egyszeri autofókusz, valamint a folyamatosan működő AFC mód mindenki számára ismerős lehet. Közéjük ékelődik az új AFF (flexibilis) beállítás. A két említett AF üzemmód keverékeként fogható fel, vagyis az exponáló gombot félig nyomva elindul az élességállítás, majd rögzül a témán, de ha az megmozdul a beállítás azonnal törlődik és a téma viselkedésétől függően vált egyszeri, vagy folyamatos módba.

Az FZ200 a Panasonic Light Speed AF rendszerét használja, mely kompakt viszonylatban igen gyors élességállítást tesz lehetővé, de azért nem éri el egy MILC, vagy DSLR gép szintjét – persze jó fényviszonyok mellett képes megközelíteni.

A készülék kétféle automata módot kínál, melyek az objektív bal oldalán lévő kapcsolóval válthatók. Normál (AF) módban 30 cm-től végtelenig, makró állásban akár 1 cm-ről is készíthetünk képet. A kapcsoló harmadik állásában manuális élességállításra válthatunk, melyről később esik szó.

Az autofókusz terület szerinti üzemmódjai mit sem változtak:

  • Arcfelismerés: a gép automatikusan emberi arcvonásokat keres és ezekhez igazítja az élességet, valamint az expozíciót, függetlenül a kép többi részétől. Legfeljebb 15 arcot képes érzékelni. A gép memóriába előzőleg 6 ismerősünk családtagunk arcvonásait és adatait is elmenthetjük, melyeket ezután kiemelt fontossággal kezel a készülék.
  • Mozgáskövető: Az AF/AE Lock gombbal kijelölhetünk egy témát, melyen folyamatosan rajta tartja az élességet, akár elmozdítjuk a gépet, akár a téma mozdul el. Ultragyors mozgásokat nem képes lekövetni a rendszer, de jó hatásfokkal rajta marad a témán, még akkor is ha időlegesen kikerül a képmezőből.
  • Fókuszpontok választása
  • 23-mezős: a fényképezőgép automatikusan választ a rendelkezésére álló 23 AF pont közül. Ez lehet egy pont, de akár egyszerre több is.
  • 1-mezős: a fotós szabhatja meg, hogy melyik pontot akarja használni. Ehhez a hátsó tárcsával négy lépésben beállíthatja a pont méretét, majd a navigációs gombokkal a fókuszkeret helyzetét a képmezőn. Fotózás közben az oldalsó Focus gombbal hívhatjuk be újra a keret beállítását.

A menüben egymás után találjuk az AF-t érintő fontosabb beállítások, melyek között megtalálható a szériában korábban megismert Gyors AF mód is. Folyamatos élességállítást jelent, de működéséhez nincs szükség az exponáló gomb lenyomására, anélkül is állandóan korrigálja az élességet, így amikor szükség van rá, jobb esetben csak apróbb, sokkal gyorsabb AF módosításra lesz szükség. Ide tartozik az AF/AE LOCK funkció is, mely a hasonló nevű gombbal aktiválható, sőt a menüben akár le is tiltható. Segítségével a következő képig rögzíthetjük a fókusz és a fénymérés értékeit külön-külön, vagy akár együtt.

Ha nagyon kevés a fény a biztonságos élességállításhoz a beépített automata segédfény nyújt segítséget. A vörös lámpácska kb. egy átlagos szoba méretű helyiségben nyújt támogatás az AF rendszer számára. 3-4 méterre még elég pontos és gyors élességállítást kaptunk.

Az említett fókuszkapcsoló előtti tológomb, nem csak a zoomolásban, de adott esetben a fókuszálásban is segít, ha kézzel szeretnénk beállítani az élességet. Ehhez persze először engedélyeznünk kell ezt a funkcióját a menüben. Manuális élességállításra a fókuszkapcsoló MF állásával válthatunk, majd a tolókapcsolóval, a jobb vagy bal iránnyal, illetve a hátsó vezérlőtárcsával állíthatunk az élességen. Az ellenőrzéséhez kénytelenek leszünk az élőképre hagyatkozni, melynek alján azért egy távolságskála is a segítségünkre lesz. A skálán nem csak az élességi sík helyzete, de a mélységélességi tartomány is kijelzésre kerül. Állítás közben a kiválasztott fókuszkeret alatti területet ki is nagyítja a készülék. A keret a MENU/SET gomb lenyomását követően az iránygombbal pozicionálható az élőképen.

Sorozat fényképezés

Ahogy mondtam az „ésszerűsítés” az FZ200 új jelszava, melynek jegyében a sorozatmódokat igyekeztek egy menü alá pakolni. A gép tetején lévő külön gombbal jutunk hozzájuk, és azonnal feltűnhet, hogy ide került a korábban témamódként kapott Vaku sorozat is. Max. 5 kép hosszú lehet a fotók mérete pedig 3 megapixelben maximált.

Na de térjünk át inkább a normál sorozatokra, melyekből itt is akad egy nagy csokorral, nagyjából az FZ150 által kitaposott úton haladva. Először is kétféle lassabb sorozatot kapunk, melyeknél választhatunk, hogy az első képen rögzített autofókuszt, vagy folyamatosat szeretnénk. Ezeknél akár 100 db teljes felbontású fotó (JPEG vagy RAW) is készülhet 2 vagy 5,5 kép/mp sebességgel, a fényképezőgép mechanikus zárszerkezetét használva. Szintén ezt a zárat használja, és teljes felbontást ad a 12 kép/mp-es sorozat is, de itt már csak 12 felvétel készülhet egyhuzamban, és az AF-t az első képen rögzíti a gép. Ha ez sem elég választhatunk 40 vagy 60 kép/mp-es sorozatokat is, melyek elektronikus zárral készülnek, kizárólag JPEG-ben és rögzített fókusszal. Itt már a felbontásban is kompromisszumra kényszerülünk mivel a 40 fps-es sorozat max. 5, a 60 fps-es legfeljebb 2,5 megapixeles lehet. Hosszuk mindkét esetben 1 mp, ami 40 illetve 60 képet jelent.

Sorozat sebességek
sebesség
(gyári érték)
készíthetõ képek száma
(gyári érték)
2 fps 2 kép/mp 100 kép (12 Mpx)
2 fps AF 2 kép/mp 100 kép (12 Mpx)
5,5 fps 5,5 kép/mp 100 kép (12 Mpx)
5,5 fps AF 5,5 kép/mp 100 kép (12 Mpx)
12 fps 12 kép/mp 12 kép (12 Mpx)
40 fps 40 kép/mp 40 kép (5 Mpx)
60 fps 60 kép/mp 60 kép (2,5 Mpx)

Beállítható automatikus expozíció sorozat is, melyhez a Felvétel menüben férhetünk hozzá. A 3 kép hosszú szériát, 1/3 Fé lépésközökkel növelhetjük, akár +/-3 fényértékig. A WB finomhangolásnál beállítható fehéregyensúly sorozat is, mely úgyszintén 3 képes lehet, 1-3 lépésközökkel a sárga/kék, és a zöld/vörös színtartományokban.

Videó, mozgóképrögzítés

Videó módok

Az FZ150 volt a sorozat első modellje, amely már támogatta az AVCHD 2.0 formátumot, mely 1080 képsoros felbontás mellett 60 kocka/mp-es (PAL norma esetén 50 kép/mp) frissítési sebességet kínált. Az FZ200-ban is ugyanezt a szolgáltatást kapjuk, de a videó mód ezt leszámítva sem változott sokat. 28 Mbps-es max. bitráta, AVCHD 2 és MP4 videók, mindkét esetben 1080 vagy 720 soros felbontással, illetve a helytakarékosok számára VGA lehetőség. Ugye ismerős?

A nagy változás videó téren a nagysebességű mozgókép mód. Ilyet azelőtt is kaptunk a témamódok között, 320 x 240 pixeles felbontással, és 220 kocka/mp-es frissítéssel. Témamód helyett most a Kreatív mozgókép módok között választhatjuk ki a HS beállítást, mely kétféle lehetőséget kínál. Egyrészt 200 kocka/mp-et VGA (640 x 480 pixel) felbontásban, másrészt 100 kocka/mp-et HD -ben, ami 1280 x 720 pixelt jelent. A formátum mindkét esetben MP4 lehet. A videók fájlmérete MP4-ben maximum 4 GB, de az AVCHD snitteknek csak memóriakártyánk kapacitása szabhat gátat.

A hangfelvételben nincs változás. Maradt a jó minőségű Dolby Stereo mikrofon a tetején, de akinek ez kevés, sztereó külső mikrofont is csatlakoztathat. A Videó menüben zoomállításra érzékeny mikrofon, illetve automatikus szélzaj csökkentés is engedélyezhető.

A felvétel a gép tetején lévő külön videó gombbal, Kreatív (M-videó) módban azonban az exponáló gombbal is indítható, vagy leállítható. Kreatív módban a már említett HS (nagysebességű) mód mellett Programautomatika, Rekesz- és Záridő-előválasztás, valamint teljes manuális üzemmód is választható. Ez azt jelenti, hogy az expozíciós alapértékek akár felvétel közben is állíthatók. Videózás közben egyébként működik az automata élességállítás, a fénymérés és az optikai zoom is használható marad. Bekapcsolhatjuk a stabilizátort is, melyet nagylátószögű videóknál az újonnan kifejlesztett aktív stabilizációs móddal tettek még hatásosabbá, így sokkal simább, rázkódásmentes képet kapunk kézből mozgatva a gépet.

Az állóképekhez hasonlóan videóknál is bekapcsolhatók a Kreatív vezérlés képeffektusai, így például keresztbehívott hatású, vagy nagy dinamikát imitáló videó is készülhet, egy-két üzemmód (pl. Miniatűr hatás) azonban nagyon lelassítja a felvételt, melynek képfrissítése így nem folyamatos.
Az elkészül videók bizonyos határok között fel is dolgozhatók a gépen belül. A határok azt jelentik, hogy a lejátszott videót megállítva bármelyik kockáját állóképként menthetjük, illetve egy kettévághatunk egy mentett klipet.