Felépítés, kezelés
Ergonómia, kezelés
Noha az alap stílus öröklődött, nem maradt változatlan a gép külseje. A korábbi vaskosabb téglatest forma mellett áttervezték a gép külsejét és kezelőszerveit. Erre főképp a felső rész bal oldalának magasabb mivolta (a nagyobb kereső miatt) és a szintén fent található második, a korábbinál nagyobb vezérlőtárcsa és expozíciós tárcsa utal.
Új gomb is akad bőven, amelyet a második vezérlőtárcsa közepére, a videófelvételt indító gomb mögé (Fn), a gépváz elejére (előnézet gomb) és hátulra (Fn) helyeztek. Így most már összesen hát (7!) programozható gombbal, plusz a hátsó kijelzőn elérhető 5 virtuálissal gazdálkodhatunk.
Az Fn gombokra a következő lehetőségek közül választhatunk funkciót:
- Wi-Fi
- Q.Menu
- LVF/Kijelző váltás
- kijelzés stílusa
- AF/AE rögzítés
- AF Be
- előnézet, rekesz beugrasztása
- egygombos AE
- AE érintésre
- szintmérő
- fókuszterület beállítása
- zoom vezérlés (PowerZoom objektívnél)
- 1 felvételig RAW+JPEG
- 1 felvételig szpot fénymérés
- navigáló gombok rögzítése
- tárcsafunkció váltás (második vezérlőtárcsával ISO és WB állítás)
- fotóstílus
- digitális szűrő választás
- képarány
- képméret
- képminőség/RAW formátum
- AFS/AFF
- fénymérés módja
- 4k photo mód
- csúcsfények/árnyékok
- i.dinamikus
- i.felbontás
- HDR
- elektronikus zár
- vaku mód
- vaku beállítás
- kiterjesztett telekonverter
- digitális zoom
- stabilizátor
- rövidfilm
- mozgókép beállítás
- kép üzemmód
- csendes mód
- élkiemelés
- hisztogram
- kompozíciós segédvonal
- zebraminta
- monokróm élőnézet
- felvételi terület kijelzés
- zoomléptetés PowerZoom objektívnél
- zoom sebesség PowerZoom objektívnél
- érintőképernyő ki/be
- érzékenység
- fehéregyensúly
- AF/MF
- kioldás módja (önkioldó, sorozat, exp. sorozat)
A magnézium vázra épített DMC-GX8 váz időjárásálló kivitelű, amely a gomboknál és az akkumulátor illetve csatlakozók ajtainál biztosít cseppállóságot, így esőben is gond nélkül használhatjuk a masinát (időjárásálló objektív sem árt!).
A menüt szokásos módon felvétel, videó, beállítás és lejátszás kategóriákra bontották, illetve ezen felül találunk még egy Egyéni elnevezésűt, amelyet az angol Custom functionből magyarítottak. Itt elég részletesen testreszabható a gép működése, így élkiemelés, zebra minta, fókusz nagyítás, kompozíciós segédrács, élőhiszogram, expozíció szimuláció és a kijelző stílusa is kiválasztható (SLR vagy kompakt szerű, külön hátsó kijelzőre és EVF-re).
Ezen felül a legfontosabb beállításokban az ún. Q.Menü, vagy gyors menü nyújt segítséget, ahová mintegy 33 funkció rendelhető, így ha valamelyik sűrűn használt funkcióhoz már nem találtunk szabad Fn gombot, azt még ebbe a gyors menübe elhelyezhetjük. Kell-e ennél jobban testreszabható masina?
Ahogy előbb írtam, a gép kissé vaskos, nem az a nagyon vékony, kis méretre törekvő fajta, így ha a fényképezőgép aljára akár nagy méretű állványtalpat is csavarozunk, akkor is cserélhető marad a memóriakártya és az akku is.
Képérzékelő
Új szenzor került a DMC-GX8-ba, amely 22 millió teljes pixelszámú, effektív felbontása pedig 20,3 Mpixel. Nem változott természetesen a formátum, így továbbra is 4:3 oldalarányú, 17,3×13 mm-es képérzékelőről beszélhetünk.
Az érzékenység ISO200 és 25600 között 1/3 Fé lépésekben állítható, illetve az automatikus ISO állítás maximuma is megadható. Emellett ISO100-ra is lemerészkedhetünk, igaz, JPEG formátumnál ez jelentősen csökkenti a dinamika átfogást (RAW-nál nincs ilyen gond, lásd Képminőség oldal).
Fájlformátumok közül természetesen most is JPEG és RAW áll rendelkezésre, s van lehetőség a kettő egyidejű használatára is, s RAW+JPEG esetén is választhatunk kétféle JPEG tömörítés közül. JPEG esetén a normál 4:3 mellett 3:2, 16:9 és 1:1 oldalarány is választható.
Hátsó kijelző
Bár méretében és felbontásában nem változott a hátsó kijelző, a korábbi 3″-os, 1,04 millió képpontos LCD-t OLED-re cserélték. A 3:2 oldalarányú kijelző ráadásul most már kihajtható és el is fordítható. A kijelző fényereje, kontrasztja, színtelítettsége és színezete is állítható a beállítás menüben.
Az érintésérzékeny felületének köszönhetően a gép kezelésében is komoly szerepe van e hátsó kijelzőnek, főképp a fókuszterület választásnál, de egyébként az egyes menüpontok vagy funkciók kiválasztására is használható (lásd aktív státuszkijelzés). A fókuszterület választás ráadásul az elektronikus kereső használatakor is közvetlenül rendelkezésünkre áll, amely komoly segítség lehet a gyors fókuszpont váltáshoz.
Ezen kívül az LCD jobb oldalán a fotóstílusnak, a zoom vezérlésnek, az értintésre kioldásnak (vagy csak fókuszkeret mozgatásnak), illetve 5 virtuális Fn gombnak alakítottak ki fület. Utóbbiak tartalma szintén saját magunk által kiválasztható a fent már közzétett listából.
Az LCD-n látható élőkép nem minden esetben jelent expozíció szimulációt, csak akkor, ha az Egyedi beállítások menüben engedélyezzük. Expozíció szimuláció esetén a kijelzőkön a beállított rekesz és zársebesség párosnak megfelelő élőkép látható, kikapcsolt exp. szimulációnál pedig mindig normál expozíciónak megfelelő élőkép.
Lejátszáskor a nagyítás 2-16×-os lehet, az élesség ellenőrzésére a 8×-os nagyítás alkalmas leginkább, mivel a 16×-os már túlnagyít. Nagyított nézetben is van lehetőségünk a képek váltására az elülső vezérlőtárcsával, amely így az egymást követő képek fókuszának ellenőrzését segíti.
A multi-touch érintésérzékeny felületnek köszönhetően a képek lapozása és a képbe nagyítás is elvégezhető magán a kijelzőn, a nagyítás fokát pedig tizedes lépésekben is állíthatjuk (a zoomkarral csak 2×, 4×, 8× és 16× választható).
Kereső
Ahogy a hátsó LCD-t, úgy a keresőt is OLED-re csérélték. A 2,36 millió képpontos LVF kiváló felbontású, részletgazdag képeket jelenít meg, az OLED-nek köszönhetően a kontrasztarány pedig gyakorlatilag végtelen.
A keresőkép mérete 0,77×-es nagyítású, amely méretében a komolyabb (Canon EOS 5D Mark III és Nikon D810) fullframe DSLR gépek keresőképét is meghaladja, igaz, az eltérő oldalarány miatt ez látványra nem igen jelentkezik. A lefedettség természetesen továbbra is 100%-os. Egy apró kellemetlenséget vettünk csak észre az LVF kijelzett képe kapcsán: már viszonylag kevés fényben is szaggatni kezd az élőkép, pl. szobában, nappali fénynél is. Pedig az érzékenység bőven növelhető lenne még, de a tapasztalat az, hogy ISO3200-nál nem emeli tovább az élőkép érzékenységét a gép, s így a 60 kép/mp-hez szükséges 1/60 mp már nem elérhető. Mindez egyébként nem csak a keresőre de a hátsó kijelzőre is igaz, de ott annyira nem feltűnő a jelenség.
Az hátsó kijelző/LVF váltása történhet gombnyomásra, de történhet a kereső jobb oldalán elhelyezett infravörös betekintés érzékelő alapján is, azaz ha nem nézünk a keresőbe akkor a hátsó kijelzős, ha belenézünk, akkor a kereső lesz aktív.
Az LVF-en ugyanazok az adatok jeleníthetők meg, mint a hátsó kijelzőn, a kijelző stílus azonban eltérő lehet a két eszközön.
Vaku
A korábbi modell beépített vakuja helyhiány miatt lekerült az új modellről, s a gyári dobozban sem kapunk kis méretű külső vakut ennek pótlására. Van viszont TTL vakupapucs, ahová komoly rendszervaku (FL220, FL360 és FL500), vagy középpontos érintkezőjű rádiós kioldó is felhelyezhető
Memóriakártya, akku, csatlakozók
A kártyanyílás ezúttal is a gép markolatánál, lent található, az akkumulátor azonban új, a korábbinál nagyobb kapacitású.
A csatlakozók közül változott a HDMI kimenet, amely miniHDMI helyett immár microHDMI, illetve a kombinált AV/USB kimenet alá új, mikrofon bemenet csatlakozót is elhelyeztek.