Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-GX8 teszt

0

AF, videó, sorozat

Fókusz rendszer

Nem maradt fejlesztés nélkül a fókuszrendszer sem. Persze egy kontraszt alapon működő AF rendszernél kár arról beszélni, hogy 23 helyett 49 ponton mér az automatika, mert gyakorlatilag annyi helyre teszik a fókuszmezőt, amennyire akarják. Mindenesetre a fókuszpontok száma megnőtt, de ez minket egy cseppet se érdekeljen, ugyanis eddig is változtathattuk a fókuszterület méretét, s az érintésérzékeny kijelzőnek köszönhetően oda helyeztük, ahová csak úri kedvünk úgy tartotta.

Komolyabb előrelépés viszont maga a Depth from Defocus üzemmód, amely a Panasonic felső kategóriás DMC-GH4 MILC gépében jelent meg először, s két egymástól eltérő mélységélességű képből számítja ki a rendszer a fókuszálásra kívánt téma hozzávetőleges távolságát, amelyet gyorsan beállíthat a gép, s csak a finomhangolást kell kontraszt alapon elvégezni. Ahogyan a DMC-FZ300-nál, úgy itt sem tudjuk ellenőrizni, hogy valóban ezen elv mentén dolgozik-e a gép, de lényeg az, hogy a fókusz piszok gyors, még viszonylag kevés fényben is, s még a 14-140mm-es f/3,5-5,6 objektív teljes tele állásban is.

Az autofókusz egyszeri, folyamatos, illetve a kettő közötti átmenetet képező ún. rugalmas (AF Flexible – AFF) módban használható. Ez utóbbi a normál élességállítás után még egy ellenőrzést hajt végre (előre-hátra), hogy ellenőrizze: nem mozdult-e ki esetleg a téma a fókuszból az élességállítás ideje alatt. Ha változást észlel, akkor áttér folyamatos fókuszmódra. Az AF sebességét bemutató lenti videónk is e módban készült, jól látható a fókuszálást követő előre-hátra ellenőrzés (az AFS módban ez nincs, tehát ott még ennél is gyorsabb az AF).


Autofókusz sebesség AFF fókuszmódnál

A fókuszmódok között arcfelismerést, témakövetést, 49 mezős automatikust, választható fókuszmező és környezetét, egy fókuszmezőt, valamint hajszál pontos választható. Utóbbinál a rugalmas fókuszmód (AFF) nem elérhető, s e mód sebessége is kissé alacsonyabb a többinél, viszont valóban igencsak apró területre, pár pixelre fókuszál.

A fókusz fenti üzemmódjait a Q. Menuben választhatjuk ki, az egyszeri/rugalmas, valamint a folyamatos és kézi élességállítás a gép hátlapján a fókuszkarral érhető el. Autofókusz használatakor gyenge fényben a gép elején lévő narancs fényű LED szolgáltat segédfényt az élességállításhoz.

Kézi élességállítás során a hátsó kijelző, vagy az LVF képen valós nagyított kép jelenik meg, amelynek forrás ablakát módosíthatjuk is, s amely segít a pontos fókuszálásban. A képnagyításon kívül kérhetünk élkiemelést is.

Videó, mozgóképrögzítés

Nyilván nem meglepő, hogy a Panasonic, mint a legnagyobb televízió készülék gyártók egyike, komolyan támogatja a 4k tartalmak készítését. Ennek köszönhetően a DMC-GX8 is beállt a 4k videók rögzítésére alkalmas gépek sorába. A DMC-FZ300 kompakt gépnél azt tapasztaltuk, hogy noha a 4k videók gyönyörű tűélesek, a FullHD videók túl kevés részletet tartalmaztak, jóval kevesebbet, mint amit az 1920×1080 pixeles felbontás adna. A DMC-GX8-nál ilyen problémát nem tapasztaltunk, itt a FullHD videók is kellően élesek. Persze olyan részletgazdag képeket nem kapunk FulllHD-n, mint UltraHD felbontásban, amelyeket kimentve állóképként senki meg nem mondaná róluk, hogy ezek mozgóképből valók.

UltraHD és FullHD videoképkockák

A 4k, pontosabban UltraHD (3840×2160 pixeles ) videók 25 vagy 24 kép/mp frissítéssel készíthetők, s folyamatos élességállítás is igénybe vehető. Az érzékenység kiválasztását a gépre is bízhatjuk, ekkor max. ISO3200-at választ a masina, de kézzel ISO6400 is beállítható.

A videók H.264 kódolással MP4, illetve FullHD felbontás esetén választható módon MP4 vagy MOV konténerben kerülnek a kártyára, egy klip maximum 29 perc hosszú lehet.


3840×2160 pixel, 25 kép/mp, AVC, 25 mp, 285 MiB, ~96400 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva


1920×1080 pixel, 50 kép/mp, AVC, 28 mp, 92,2 MiB, ~28000 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva


3840×2160 pixel, 25 kép/mp, AVC, 30 mp, 341 MiB, ~96800 kbps
Eredeti videó letölthető: ide kattintva


tesztvideó kékórában
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Gyorsított (time-lapse) videó készítését a gép közvetlenül nem támogatja, de időzítve készíthetünk alapképeket, amelyeket külső szoftverrel videóvá egyesíthetünk. Slow-motion videót szintén nem rögzíthetünk.

A mentett videókat viszont a gépen belül megvághatjuk, s képkockákat is kimenthetünk belőlük.

Sorozat

Gyorsítottak a sorozatfelvételen is, így mechanikus zárral 8 kép/mp, elektronikus zárral akár 12 kép/mp sebességgel is készíthetünk sorozatokat, RAW formátumban is. A belső puffer 30 RAW fájl tárolására nyújt elegendő tárhelyet, sorozatban ennél több képet akkor készíthetünk, ha a kártyára írás során felszabadul legalább egy képnyi hely a pufferben – azaz sorozatfelvételkor a képrögzítés nem áll le puffer telítődéskor, csak belassul a kártyaírás sebességének függvényében. JPEG képből azonban megfelelően gyors kártya esetén szinte korlátlan számút készíthetünk.

Ha megelégszünk 6 kép/mp-es sebességgel, akkor a DMC-GX8 akár folyamatos, illetve követő fókusszal is képes sorozatfelvételre, ahogyan azt már a DMC-FZ300-nál is láthattuk, igencsak hatékonyan.

A gép másik érdekes sorozat módja az ún. 4k photo mód, amely valójában nem más, mint 30 kép/mp sebességgel rögzített 4k videó, amelyből a gép segítségével is kimenthetők a legjobb pillanatokat bemutató képkockák (természetesen csak JPEG formátumban). Ahogy fent is említettük, szerencsére a 4k videók minősége kiváló, így semmi sem gátolja a jó minőségű képkészítést, amelyeket akár A/3 méretűre is nyugodtan nyomtathatunk. A 4k photo sorozat mód akár 29 perc 59 mp folyamatos rögzítést tesz lehetővé, sőt, előpufferelés is igénybe vehető, így az előre nem kiszámítható eseményekről sem kell lemaradnunk: az exponáló gomb félig megnyomása elindítja a pufferelést, a teljes lenyomásra pedig elindul a kártyára rögzítés is. Ez utóbbi módszerrel az exponáló gomb teljes lenyomása előtti 1 mp is elcsíphető (a félig lenyomástól). Folyamatos élességállítás itt is elérhető.

Teljes felbontású kép: Shift+kattintás!

Ha még ennél is gyorsabb sorozat módra vágyunk, akkor sem kell lemondanunk róla, ugyanis 5 Mpixeles felbontásban, JPEG formátumnál 40 kép/mp is választható, de itt már nincs folyamatos élességállítás.