Értékelés
Kétségtelenül nagyot lépett előre az LX sorozat, már ha az LX100 nem csak egyedi kísérlet, hanem a korábbi gépek egyenes folytatása. Számomra kicsit a Fujifilm FinePix X100 széria köszönt vissza itt-ott a Panasonic gépéből, még ha az eltérő méretű érzékelő, a más koncepciójú elektronikus kereső, és a zoomobjektív nem is teszi egyértelmű másolattá a gépet. A kezelés és az alap elgondolás nagyon hasonló, és ezzel az elgondolással nincs is semmi baj, úgyhogy felesleges is azon lovagolni, ki lépett előbb.
Ha már a kezelőszerveknél tartunk, egy kicsit zsúfoltnak, és emiatt néhol átgondolatlannal találtam őket, ráadásul a laza hátsó vezérlőtárcsa sem lett a jóbarátom. Kisebbfajta csalódás volt, hogy hosszú évek után ebből a csúcsmodellből valahogy kimaradt az érintőképernyő, így egy csomó megszokott Panasonic funkció (pl. az AF-pontok kiválasztása) körülményesebben volt beállítható.
Mindezeket leszámítva a DMC-LX100 nagyon jó fényképezőgép lett, igazi csúcskompakt, ami ezúttal nem csak csúcs építési minőséget és csúcs fényerejű optikát, de kiváló képminőséget is jelent. Gyártója alatt nem szaladt el a ló, így a 12,8 megapixeles felbontás igen visszafogottnak számít, ráadásul még inkább megerősíti a kitűnő képminőséget. A gépet e téren is oda lehet tenni bármelyik 4/3″-os MILC mellé. Beépített optikája miatt elsősorban azok számára jelent majd alternatívát, akik hajlanak a MILC gépek felé, de nem igazán biztosak benne, hogy cserélhető objektívekre van szükségük, vagy nagyon is biztosak benne, hogy nekik elég egy 24-75mm-es, kiváló fényerejű zoomobjektív.
Komolyabb kompromisszumot nem kell kötnie, aki mindezekkel megbékél, hacsak az ár tekintetében nem. A nagy előrelépés ugyanis sokkal magasabb árszintet is jelent. Az LX7 két éve nagyjából 150 ezer forint környékén kezdett, az LX100 viszont 100 ezerrel drágábban.
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
pozitívum | negatívum |
|
|
Mellékelt tartozékok
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- objektívvédő sapka, biztonsági zsineggel
- nyakpánt
- USB kábel
- BLG10PP Li-ion akku akkumulátor
- hálózati akkumulátor töltő
- VEK0V37Z1 kis méretű külső vaku, bársony tokban
A fényképezőgép kipróbálását az Panasonic hazai képviselete tette lehetővé. Köszönjük!
Tesztfotók
A JPEG fotókat alapbeállításokkal készítettük (normál zajszűrés). A fájlnevekből leolvasható a használt érzékenység, a gyújtótávolság és a rekesz. A megadott gyújtótávolságok fizikai értékek, nem a gép 2×-es fókuszszorzójához korrigáltak!
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!
Tipp: a megjelenő új oldalon mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek az érzékenység, rekeszérték és gyújtótávolság adatai. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).