Kipróbáltuk: Panasonic Lumix DMC-LX100 teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítás a gyártó összes kompaktjához hasonlóan kontraszt-alapú. Ezúttal 49-pontos a rendszer, melynek személyre szabásához rengeteg beállítást kapunk. Először is az AF-területet beállító módokat, melyek a következők lehetnek:

  • Arc/szem felismerése: a fényképezőgép emberi arcokat, vagy szemeket keres a képmezőben és ezekhez állít élességet. A gép 6 ismerősünk, családtagunk arcvonásait és alap adatait eltárolni is képes, így ezek elsőbbséggel szerepelnek majd az arcfelismerés során.
  • Témakövető: az élőképen megjelenő fókuszkeretet az expo gomb félig lenyomásával rögzíthetjük egy témán. A keret ezután végig ezen marad, akkor is, ha az oldalra mozdul a képmezőben, vagy mi mozdítunk a fényképezőgépen. A követés meglehetősen gyors, és ha a téma néhány pillanatra kikerül a látómezőből visszahozva újra képes azonosítani és követni a rendszer.
  • 49-mezős: a le gomb használata után megadhatjuk, hogy az AF-rendszer melyik 6 vagy 9 mezőt vegye alapul az élességállításhoz, de ezt leszámítva a fókuszterület kiválasztása teljesen automatikus.
  • Egyéni többszörös: teljesen egyedi fókuszmezők jelölhetők ki. Megadhatjuk bármelyik vízszintes vagy függőleges AF-pont sort, de tetszőleges pontokat is kijelölhetünk.
  • 1-mezős: a fotós tetszése szerint kiválaszt egy mezőt, a gép pedig ide állít élességet. A mező mérete 15 fokozatban állítható a hátsó tárcsával. Méretéhez igazodva a beállítható mező pozíciók száma is változhat. A legkisebb AF pont méretnél a teljes képmezőn 103 x 75, míg a legnagyobb esetén 58 x 31 hely kijelölésére lesz lehetőség.
  • Hajszál pontos: a képmező középső kb. 70%-án tetszőleges pontot jelölhetünk ki, melynek környékét ki is nagyítja a készülék az élességállításkor. A nagyítás 3-6x-os mértékű lehet. A hajszálpontos AF ideje három fokozatban állítható a menüben.

hajszálpontos AF

Az élességállítás működés szempontjából egyszeri (AFS), vagy folyamatos (AFC), illetve váratlanul elmozduló téma esetén a kettő között váltó (AFF).

Amennyiben rögzíteni szeretnénk a beállításokat a hátsó AF/AE LOCK gombbal tehetjük, melynek feladata átprogramozható. Az élességállítás alapesetben az exponáló gombot félig lenyomva indul, de ha Gyors AF módot választunk a készülék folyamatosan finomít a beállításon, hogy éles helyzetben kevesebbet kelljen „dolgoznia”.

A menüben be- és kikapcsolhatunk AF-segédfényt, mely gyengébb fényviszonyok mellett, néhány méteren belül támogatja a rendszer működését. Szintén a menüben található a Fókusz/zár előválasztás, melynél választhatunk, hogy az expozíció csak az élességállítás végeztével legyen engedélyezett, vagy anélkül is elvégezze a készülék.

Az objektív bal oldalán lévő kapcsolóval normál és makro autofókusz mód, valamint kézi élességállítás között válthatunk. Normál módban 50 cm-től végtelenig állít fókuszt a gép, míg makro módban már 3 cm-ről is képes ugyanerre.

Engedélyezhetünk AF+MF módot, melynél automatikus az élesség beállítása, de a fókuszgyűrűt (ez esetben a zoomgyűrűt) megmozdítva az eredmény kézzel is finomítható, vagy átállítható.

kézi élességállítás

MF módra, vagyis kézi élességállításra kapcsolva a fotóson múlik a beállítás. A zoomgyűrűt elforgatva ehhez többféle segítséget is kapunk. Többek között egy hozzávetőleges távolságskálát az élőkép alsó részén, mely fölött egy mozgatható nagyítókeret jeleníthető meg. A nagyítás itt is 3-6x értékek között változtatható a hátsó vezérlőtárcsával. Nagy segítséget jelenthet az élkiemelés bekapcsolása, mely háromféle – előzőleg beállított – színnel emeli ki a tárgyak éleit az előnézet során.

A fénymérési módok nem változtak az elődökhöz képest. Az alábbi három áll rendelkezésünkre:

  • Teljes képmezős: a teljes képmezőben mér fényt a készülék és ez alapján határozza meg az expozíciós beállításokat.
  • Középre súlyozott átlag: ezúttal is a teljes képmezőben mér fényt a gép, de főként a középső terület világosság számít, kisebb súllyal a kép szélei.
  • Pontszerű (szpot): a készülék csak a képmező középső részén mér fényt.

Sorozat fényképezés

Sorozat módokból ebben a modellben sincs hiány. Először is négyféle sebesség közül választhatunk, ez pedig meghatározza a sorozatnál használt élőkép, autofókusz és képformátum milyenségét is. A következő fokozatok választhatók:

Sorozat sebességek (gyári értékek)
sebesség
(rögzített AF)
sebesség (folyamatos AF)
Szupergyors (SH) sorozat
(elektronikus zárral)
40 kép/mp
Gyors (H) sorozat 11 kép/mp 5 kép/mp
Közepes (M) sorozat 7 kép/mp 5 kép/mp
Lassú (L) sorozat 2 kép/mp 2 kép/mp

Mint látható a leggyorsabb sorozat akár 40 képet jelent másodpercenként az elektronikus zárszerkezetnek köszönhetően. Hátrányaként említhető, hogy RAW formátumban nem használható, és 3 megapixeles a legnagyobb JPEG méret. Nem működik az élőkép és a folyamatos autofókusz sem. Gyors sorozatnál már a mechanikus zárral dolgozik a gép, de élőképet itt sem kapunk, viszont kb. fele sebességű sorozatot igen, ha folyamatos élességállítást szeretnénk. RAW-már használható ebben a módban.

A készíthető képek számát a következő táblázatban vetettük össze a gyárilag megadott értékekkel. Tesztünk során egy gyors, frissen formázott UHS-I (U3) SDHC kártyát használtunk.

Sorozat sebességek
sebesség
(max. gyári érték)
készíthető képek száma
Szupergyors (SH) sorozat 40 kép/mp (3 Mpx) JPEG (Fine): 60 kép
RAW: nem készíthető
Gyors (H) sorozat 11 kép/mp JPEG (Fine): 83 kép
RAW: 24 kép
Közepes (M) sorozat 7 kép/mp JPEG (Fine): kártya kapacitása
RAW: 26 kép
Lassú (L) sorozat 2 kép/mp JPEG (Fine): kártya kapacitása
RAW: kártya kapacitása

A fentieken kívül automatikus expozíció sorozat is rendelkezésünkre áll, mely 3, 5 vagy 7 kép hosszú lehet, a képek közötti expozíció lépésköz pedig 1/3 és 1 fényérték között állítható, három lépcsőben.

Aki nem tudja eldönteni melyik képaránnyal mutat legjobban a felvétele, elkészítheti egy gyors sorozat keretében is. A magyartalan nevű „Arányú sorozat” egy gombnyomással mind a négy oldalarányban elkészíti ugyanazt a képet, majd kártyára menti őket.

A sorozatok mellett találjuk az önkioldó módokat is, melyekből 10 és 2 mp-es késleltetésű, valamint 3 képes sorozat választható. Utóbbinál 10 másodpercet vár a gép, majd nagyjából 2 mp-es késleltetéssel 3 fotót készít.

Videó, mozgóképrögzítés

Az újabb és magasabb szériás Panasonic fényképezőgépek már fennen hirdetik 4K videó képességüket, és a DMC-LX100-nál sincs ez másként. Ha elég gyors a memóriakártyánk, ehhez ugyanis nem lesz elég a sima Class10-es sebességű kártya, U3 (UHS Speed Class 3) memóriára lesz szükség.

3840 x 2160 pixel, 25 kép/mp, MP4, 28 mp, 320MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Ismét kétféle formátum áll rendelkezésre, AVCHD és MP4, azzal a különbséggel, hogy most nem az MP4 a másodlagos, ugyanis a legjobb felbontást és minőséget az MP4-től kapjuk. Csak ebben a formátumban lehetséges a 4K (3840 x 2160 pixeles) felbontás kiválasztása, mégpedig 30/25 vagy 24 kocka/mp frissítéssel és 100 Mbit/mp minőségben. Ezen felül MP4 formátumban is készülhet FullHD (1080p) felvétel is, akár 60 kocka/mp frissítés mellett. Meghagyták továbbá a 720p és VGA minőségi beállítást is azok számára, akik sok videót akarnak felvenni, de nincs elég helyük a kártyán. Eltűnt viszont a lassított felvételű videó, mely a korábbi modellben 120 kocka/mp-es, 1280 x 720 pixeles mozgóképet jelentett.

3840 x 2160 pixel, 25 kép/mp, MP4, 27 mp, 301MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

AVCHD-ben FullHD felbontás a maximum, legfeljebb 50 vagy 60 képkocka/mp-cel és 28 Mbit/mp minőség mellett, amit 24 vagy 17 Mbit/mp-re csökkenthetünk. Újdonság a mozifilmek képfrissítésével rokon 24 kocka/mp-es FullHD videó opció.

A videók hossza most is korlátozott. Legfeljebb 29 perc 30 mp hosszú mozgóképek vehetők fel, bár 4K felbontásban egy ilyen hosszú snitthez minimum 32 GB-os memóriakártya kell.

3840 x 2160 pixel, 25 kép/mp, MP4, 31 mp, 363MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

Felvétel alatt működik az optikai és a digitális zoom, ahogy a fénymérés és az élességállítás is, legyen az automatikus vagy kézi. Videózás előtt és közben is beállíthatók az expozíciós értékek, vagyis a rekeszérték és a záridő.

A videók a Filter gombbal előhívható képeffektusokkal is készülhetnek, így tetszés szerinti színeket, monokróm felvételt, vagy öreg filmhatást is beállíthatunk. Sajnos némely effektus lassítja a képfrissítést, így ezek videós használatát a gyártó letiltotta.

3840 x 2160 pixel, 24 kép/mp, MP4, 26 mp, 303MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A felvétel a gép hátulján lévő külön videógombbal indítható és állítható le. A gomb működése letiltható. Az exponáló gombbal állóképek készítésére is lesz mód, ehhez a menüben fotó vagy videó prioritást állíthatunk. Fotó elsőbbségnél az expo gomb megszakítja a felvételt, de akár teljes felbontású állókép is készíthető. Videó prioritás esetén a felvétel folytatódik, de csak a beállított mozgókép felbontásnak megfelelő méretű állókép készülhet. A videókból különböző felbontású állóképek is kinyerhetők a lejátszásnál. Elég csak megállítanunk a videót egy tetszőleges helyen és a készülék felkínálja az adott állókép mentésének lehetőségét.

1920 x 1080 pixel, 50 kép/mp, AVCHD, 28 mp, 91MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1920 x 1080 pixel, 25 kép/mp, MP4, 29 mp, 73MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A mozgóképek gépen belüli szerkesztésére korlátozottak a lehetőségeink, de például egy videofájl kettévágása a lejátszás menüben megoldható.