Optika II.
Geometriai torzítás
A Panasonic Lumix DMC-TZ3 új optikáját nagyon jól korrigálták, sem a 28 mm-nek megfelelő nagylátószögnél, sem teljes tele állásban nincs jelentős torzítás. A geometria torzítás egyik esetben sem éri el a zavaró mértéket, még nagylátószögnél is átlag alatti.
Így aztán bármilyen gyújtótávolságot válazthatunk, a geometriai hibák miatt nem lesznek jól láthatóan torzak a képeink.
Közelfényképezés, makró
A nagy látószögnek sajnos megvan a hátránya is. Hiába a 3-4 cm-es közelpont, ha a fényképezőgép ekkor 28 mm-nek megfelelő nagylátószöget produkál. Márpedig ez a közelpont csak teljes nagylátószögnél áll a rendelkezésünkre.
A legnagyobb nagyítást is sajnos teljes nagylátószögnél érjük el, de ekkor is átlagos alatti marad a nagyításunk. A zoomot ugyan lehet használni makró módban, de a nagyítás már nem javul, ugyanis ahogy növeljük a gyújtótávolságot, a közelpont ezzel együtt rohamosan kezd nőni. Teljes tele állásban 90 cm-es közelpontunk marad, ami kb. fele akkora nagyítást enged, mint nagylátószögnél. A telemakrónak viszont megvan az az előnye, hogy sokkal könyebb a hátteret homogénebbre, elmosottabra venni. A rekeszelés hiánya viszont nem teszi lehetővé, hogy a mélységélességet változtathassuk
A Panasonic Lumix DMC-TZ3 tehát nem túl erős a makrózás terén, de azért a telemakróban van lehetőségünk pár szép felvétel készítésére, akár ijedős lepkékről is, még ha a nagyítás nem is óriási.
Vignettálás
Az optika peremsötétedése sem nagylátószögnél, sem tele állásban nem jelentős, eljesen nyitott rekesznél sem haladja meg a 10%-ot (jól látható peremsötétedésről nagyjból 30%-tól beszélhetünk).