Kipróbáltuk: Pentax *ist D teszt

0

Felépítés

A kereső képének mérete átlagon felüli, ideális méretű: 24 fokos szög alatt látható. Ez megfelel egy 55 cm-es tévé képernyőjének 100 cm-ről adódó látványának. A keresőt dioptria-korrekciós lehetőséggel is ellátták, ennek beállítása a kereső fölötti csúszkával lehetséges, amely sajnos túl keskeny és túl mélyen van ahhoz, hogy kényelmesen és könnyen használható legyen. Szerencsére azonban ezt ritkán kell módosítanunk, elegendő egyszer beállítani. A lefedettség 95 %-os, parallaxis hibával természetesen a tükörreflexes kialakítás miatt nem kell számolnunk. A keresőben a következő információk olvashatók le: vaku használata (vagy szükségessége), az aktuális fókuszpont, a fókuszhelyesség visszajelző ikon, a zársebesség, a rekeszérték, a P, Tv, Av, M és B módok (ezek csak a zársebesség ill. blendeméret jelzésének aláhúzásával jelöltek), a fénymérés rögzítése (* jellel), valamint a kereső jobb oldalán a hátralévő képek száma ill. az expozíciós skála. A számok ill. szimbólumok színe zöld, fényereje a környezeti megvilágítástól függően lehet világosabb vagy sötétebb.




A fényképezőgép tetejére helyezték a státusz LCD-t, amelyen a fotózás szükséges paraméterei olvashatók le: felbontás és tömörítés, sorozat mód, önkioldó, zársebesség, rekeszérték, hátralévő képek száma, akku állapota, fehéregyensúly, vakumód és automatikus expozíció-sorozat. A státusz LCD zöld háttérvilágítása a mélységélesség ellenőrzésével kapcsolható be.


A hátlapon lévő LCD 1,8″ képátlójú, felbontása 118.000 pixel. A háttérvilágítás fényereje 15 lépésben állítható. Az LCD előtt tükröződésmentes bevonat található.


A vaku kézzel felpattintható, ekkor az optikai tengelyhez képest 6 cm-rel kerül feljebb. A villanó ISO 200-ra vonatkoztatva 15,6 kulcsszámú, vagyis ISO400 esetén, F4-es rekesznél 5,5 méter hatótávolságú. A szinkronidő 1/150-ed mp maximum. A beépített vaku teljesítménye nem módosítható. A fényképezőgépre természetesen vakupapucsot is helyeztek, amely a Pentax rendszervakuit, ill. más gyártók középpontos érintkezőjű vakuit fogadja.




Mint ahogy azt egy cserélhető objektíves fényképezőgéptől elvárja az ember, az állványmenet pontosan az optikai tengely alatt található, természetesen fémből készítve. Ha a gépet állványra helyezzük, mind a kártya, mind az akkumulátorok cserélhetők maradnak anélkül, hogy a gépet le kellene csavaroznunk.

A csatlakozók a fényképezőgép bal oldalára kerültek, a hátlap felé eső részen egy gumilap mögött található a DC bemenet, valamint az USB- és videokimenet kombinált csatlakozója. Emellett a vezetékes távkioldó csatlakozója, az objektív közelében pedig külső vaku szinkroncsatlakozója kapott helyet.

Az akkumulátorokat a markolatba kell helyeznünk, az elemtartót rugós retesszel védik a véletlen kinyitás ellen. Az elemtartóba 4 db AA méretű akkumulátort vagy alkáli elemet, esetleg egyszer használatos CR-V3 lítium elemet tehetünk. Az állványmenet másik oldalán helyezkedik el a dátum és a beállítások tárolásához szükséges energiát szolgáltató CR2016-os 3 V-os gombelem.






A kártya foglalata a markolat jobb szélén található, egy műanyag rugós ajtó mögött. Mivel az ajtót nem látták el fém erősítéssel, így óvatosan kell bánni vele, nehogy letörjön. Az ajtó mögött található a memóriakártya foglalata, amelyből a kártyát igen nehéz kivenni, mert nincs elég hely a memóriakártya és az akkumulátorok között. Ha a gépben nincs akkumulátor, a kártyát kivenni is könnyebb, bár a műanyag ajtóba még így is beleakad az ujjunk. Reméljük, ez a legnagyobb gond, amelyet a gép negatív tulajdonságai között említhetünk. A kártyafoglalatba CompactFlash Type I és Type II kártyákat helyezhetünk, akár 2 GB-nál nagyobb kapacitásút is.


Ha a fókuszáláshoz túl kevés a fény és a vaku nyitott állapotú, akkor a vaku az élesség állítás során kis teljesítményű, rövid ideig tartó, sűrű villanásokkal segíti a fókuszrendszert. Ennek frekvenciája nagyobb, mint a konkurens Canon EOS-300D-nél lévő elővillantásnál tapasztalható, emiatt gyorsabb lehet az élességállítás. A vörösszem hatásának csökkentését egy elővillanással éri el.