Kipróbáltuk: Pentax *ist D teszt

0

Kezelőszervek

A Pentax *ist D jelenleg a legkisebb méretű, cserélhető objektíves D-SLR. A kis méret sajnos érezteti hatását a kezelés során is, hiszen (mint ahogy arról már korábban írtunk) az akkuk cseréje, a kereső dioptria állítása nem túl egyszerű és nem is kényelmes. A markolat is viszonylag kicsi lett, inkább nőies, egy átlagos férfikéz ujjvégei már nehezen férnek el a bajonett és a markolat között. Ráadásul a gép magassága sem túl nagy, így kisujjunk mindenképpen lelóg a markolatról. A gép, tömegét tekintve viszont nem marad le az átlagtól, bár ilyen markolathoz egy könnyebb gép jobban illene. A markolat borítása teljes egészében műanyag, kissé műbőr hatású, ezért nem könnyen izzad be.




Mivel a gép sem túl nagy, kezelőszervből pedig van jópár, ezért nagyon kevés olyan része van a váznak, ahol nincs valamilyen tárcsa, gomb vagy valamilyen más típusú kezelőszerv. A kezelőszervek elhelyezése ettől függetlenül logikus és jól áttekinthető. A gombok benyomása bizonyos esetekben kényelmes, bizonyos esetekben viszont lehetne jobb. Jól használható gombok például: az expozíció kompenzáció gombja, az AF gomb, ill. a státusz LCD melletti gombok; nehezen használhatók az irányító nyilak közepén lévő OK gomb és kissé bizonytalan érzetet keltenek az LCD-től balra elhelyezett gombok.

A markolat elején a gépváz felső részén található a fényképezőgép bekapcsolására használható tárcsa, amely egyben a rekeszt beugrasztó funkciót is ellátja. Ugyanezzel a státusz LCD háttérvilágítását is bekapcsolhatjuk. A háttérvilágítás a bekapcsolást követően 10 mp-ig világít. Ennek a tárcsának a közepén van az exponáló gomb.

A státusz LCD mellé három gombot helyeztek el, az ún. „zöld gombot”, amelynek funkciója a menüből állítható, a sorozat és önkioldó, valamint távkioldó beállításokat kiválasztó gombot és a vaku üzemmódját választó gombot.

A markolat elején és hátulján is található egy-egy vezérlőtárcsa, amelyekkel különböző beállítások értékeit adhatjuk meg. A hátsó vezérlőtárcsától balra esik az expozíció-kompenzáció gombja, amely azonban csak az első vezérlőtárcsával együtt használható. Az expozíció-kompenzáció beállításához két kézre van szükségünk, mivel az első vezérlőtárcsa túl lent van ahhoz, hogy a maradék három ujjunkkal biztos fogással tartsuk a gépet. Ettől a nyomógombtól jobbra a fénymérés rögzítésére vagy lejátszás esetében a file-ok védelmére használható gomb található.

Az LCD-től jobbra az AF gombbal az automatikus élesség állítás kezdeményezhető, alatta a 4 irányba navigáló nyilat, közepén az OK gombot, ezek körül pedig az aktív fókuszpontokat kiválasztó tárcsát találjuk. A 4 irányú nyilakkal SEL állás esetén választhatjuk ki az aktív fókuszpontot, ill. természetesen a menüben is ezzel mozgunk. Lejátszás esetén a nyilakkal el tudjuk forgatni a képeket. A tárcsával választhatunk középső fókuszpontot, SEL állást, amikor a fotós adja meg, hogy melyik pontot akarja használni a 11 közül, valamint AUTO állást, ekkor a gép választja ki az aktív fókuszpontot.

A keresőtől balra az automatikus expozíció sorozat, ill. az egymásra fotózás beállításához használható gombot találjuk, ezt szintén a markolat elején található vezérlőtárcsával együtt kell alkalmaznunk.

Az LCD mellett bal oldalt, felülről lefelé a menü gombot, a törlés gombot, a kép ill. a gép paramétereinek kijelzését szolgáló INFO gombot, valamint a lejátszás módba kapcsoló gombot láthatjuk.


A váz felső részén bal oldalt helyezték el az üzemmód váltó tárcsát, ill. alatta a fénymérést kiválasztó kart. A fénymérés lehet centrális, középpontosan súlyozott vagy mátrix.

Az üzemmód tárcsa 9 állással rendelkezik. Zöld módban a fényképezőgép teljesen automatikusan működik, ilyenkor az expozíció-kompenzáció sem használható.

P jelenti a programautomatika módot, amelyben már több beállítást a fotós is elvégezhet. Av jelzi a rekesz-előválasztás, Tv jelzi a zársebesség-előválasztás módot. Ez utóbbi esetén 30 mp és 1/4000-ed mp közötti záridőket állíthatunk be, 1/3-ad Fé-enként. M módban a zársebesség a markolat elején lévő, a rekesz a markolat hátulján lévő vezérlőtárcsával módosítható. B állásban használhatjuk csak a B záridőt. Mivel a CCD-k hajlamosak a hotpixelekre, ezért hosszú idejű felvétel esetén érdemes a menüben bekapcsolni a zajszűrést, vagy több felvétel esetén készítsük el magunk a darkframe képet, melynek segítségével utólag kiszűrhetjük a hibás pixeleket.

Az érzékenységet, a felbontást és minőséget, valamint a fehéregyensúlyt az üzemmód tárcsa egy-egy állásában állíthatjuk be. Kicsit kényelmetlen minden esetben a tárcsát elforgatni, de mindenképpen kellemesebb, mintha a menübe kellene lépnünk. Ezeknél a beállításoknál is az első vagy hátsó vezérlőtárcsát kell elforgatnunk.


A gépváz oldalán, az optika mellett kapott helyet a vakuszinkron csatlakozója és alatta a kézi fehéregyensúly-állítás gombja. Ha a fehéregyensúlyt kézire állítjuk és ezt a gombot nyomva tartva exponálunk, akkor ezzel beállítjuk a kézi fehéregyensúlyt. Ez mindenképpen a lehető legjobb megoldás. A fényképezőgép három kézi fehéregyensúlyt képes eltárolni. Ez alatt egy háromállású kapcsolót találunk, amellyel a fókusz üzemmódját választhatjuk ki: kézi fókusz (MF), folyamatos/követő fókusz (AF-C), egyszeres fókusz (AF-S).

Az objektív cseréjéhez a kioldót a markolat mellett, az objektívfoglalaton találjuk.