Kipróbáltuk: Pentax K-5 teszt

0

Élességállítás, sorozat, videó

Élességállítás, fénymérés

Ahogy már az Élőkép résznél említettem, a Pentax K-5 fázis-különbségen alapuló élességállítást használ, mely legfeljebb 11-fókuszpontot képes megkülönböztetni a képmezőben, nagyjából gyémánt elrendezésben. A legújabb fejlesztésű SAFOX IX+ AF-rendszert kapta, melynek 11 pontjából 9 keresztszenzoros, és algoritmusa megegyezik a Pentax 645D középformátumú fényképezőgépben alkalmazottal. A gyártó ígérete szerint gyorsabb és pontosabb élességállítást kapunk az K-7-hez képest, különösen gyengébb fényviszonyok között.

Ez az élességállítás rendszer keresővel és élőkép módban is használható. A mezőket tekintve az alábbi AF módokat állíthatjuk be, az AF gomb körüli tárcsával.

  • AUTO: a gép választja ki a megfelelőnek ítélt fókuszmezőt. A fotós csak annyit adhat meg előre, hogy 5 vagy 11 pont közül válasszon.
  • Kézi: a fotós választhatja ki a kívánt fókuszpontot, melyhez az OK/AF gomb és a navigációs gombok használhatók.
  • Középpontos: a gép minden esetben a középső pontot választja.

Az említett AF gombbal aktiválhatjuk, vagy akár ki is kapcsolhatjuk az élességállítást, attól függően, hogy a menüben melyik funkciót engedélyeztük.

Működését tekintve beállíthatunk egyszeri (AF-S), az exponáló gomb félig lenyomására aktiválódó, és folyamatosan működő (AF-C) automata élességállítást. Az exponáló gomb ezen funkciója letiltható. Az új modell most bevezetett szolgáltatása e módok testre szabása. Az egyéni (Custom) beállítások között beállíthatunk fókusz prioritást, vagyis csak a téma élesre állítása után engedélyezett expozíciót, vagy exponálási elsőbbséget. Ugyanígy a folyamatos élességállításnál a pontos követő fókuszra koncentráló, vagy inkább a gyorsaságot előnyben részesítő (FPS prioritás) opció áll rendelkezésre.

A készülékben az elődben is alkalmazott, zöld színű AF-segédfény segíti a rendszer munkáját, ha kevesebb fényben szeretnénk fotózni.

Kézi élességállítást (MF) is aktiválhatunk a gép oldalán lévő kapcsolóval. Ilyenkor a keresőben is kapunk fókusz visszajelzést, ami nem csak a státuszsoron felvillanó zöld fényt jelenti, de a megfelelő fókuszpont is bevillan, sőt hangjelzést is ad a gép.

Élőkép módban viszont kénytelenek leszünk a képnagyításra hagyatkozni, mely kézi élességállításban 6x helyett 10x mértékű is lehet. A képkivágás viszont ugyanúgy görgethető a navigációs gombokkal. Egyetlen hiányossága, hogy a nagyítás interpolált, így 10x-es méretben elég nehéz megállapítani a pontos élességet.

A fénymérési módok az üzemmódválasztó alatti gyűrűvel választhatók, a korábban is használt mátrix, középre súlyozott és szpot beállítást kínálva. A mért adatok a hüvelykujj alá eső AE-L gombbal rögzíthetők.

Az egyedi beállítások menüjében összekapcsolható az automata élességállítás és az expozíció rögzítés, de összekapcsolhatjuk az aktuális AF pontot is a fénymérési ponttal. 3, 10 és 30 mp-ben rögzíthetjük továbbá a fénymérő működési idejét.

Sorozat

Sorozat sebességek (gyári
értékek)
Hi (gyors) sebesség készíthetõ képek száma
(‘Hi’ mód)
Lo (lassú) sebesség készíthetõ képek száma
(‘Lo’ mód)
JPEG 7 kép/mp 34 kép* 2 kép/mp memória kapacitása
RAW 7 kép/mp ~20 kép* 2 kép/mp ~20 kép*
* a v.1.01 firmware telepítése
után

A kétfajta normál sorozat mellett számos egyedi sorozatmód áll rendelkezésre. Ilyen például a Többszörös expozíció, melynél 2-9 kép készülhet egymásra fényképezve.

Sajnos az elnevezésekben nem mindig következetes a gép, legalábbis elég könnyű belezavarodni a rengeteg többképes módba. Többszörös expozíciónak hívja a fenti leírt egymásra fényképezést, ami általában multi-expozíció néven fut a köztudatban. Ugyanezen a néven szerepel azonban az önkioldó/sorozat menüből kiválasztható automatikus expozíció sorozat is, mely 2, 3, vagy 5 képet készít, +/-1/3 – 2 Fé lépésközökkel. Az expozíció sorozat önkioldó módban és távvezérelve is használható.

Tovább bonyolítja a dolgot az úgynevezett kiterjesztett sorozat, melyen belül féltucat, az expozíció sorozathoz hasonló, többképes mód választható. Készíthetünk például fehéregyensúly, színtelítettség, színárnyalat, high/low key, kontraszt és élesség sorozatot, különböző beállítási értékeiken.

Érdekes szolgáltatás az Intervallum fotózás, mely bizonyos időközönként egy-egy állóképet készít, majd ezeket egy videóvá fűzi össze. 1 mp-től 24 óráig állítható a képek közötti várakozási idő, a felvételek száma pedig maximálisan 999 lehet. Arra is lehetőségünk van, hogy késleltetett indítást adjunk meg, akár több órával előbbre.

Az önkioldó 2 és 12 mp-es késleltetésű lehet, a távvezérlőt pedig normál, 3 mp-es késleltetett és sorozat módokban használhatjuk.

A K-5-ben előzetes tükörfelcsapás is található, mely szintén a sorozat menüből választható. Normál és távvezérelt módjai állnak rendelkezésre.

Videofelvétel

Az elődnek számító Pentax K-7 egyfajta köztes megoldást választott a videofelbontás terén. Túllépett a 720 soros HD méreten, de még nem volt Full HD felbontású. A K-5-nek sikerült megtennie az utolsó lépést a DSLR-ek között jelenleg maximálisnak számító 1080 soros képméret felé.

Az immár Full HD (Motion JPEG, AVI) mozgóképre alkalmas készülék a korábbi 30 képkocka/mp helyett 25 kocka/mp frissítési sebességet hoz. Alacsonyabb felbontásként 1280 x 720, valamint 640 x 480 pixeles méretet választhatunk 30, vagy 25 képkocka/mp-es frissítéssel. A tömörítési szint három fokozatban szabályozható. A videók hosszát max. 25 percben korlátozta a gyártó, de automatikusan megszakad a felvétel, ha például a gép túlságosan felmelegszik.

Természetesen hangfelvétel is készülhet a videó mellé. A K-5 ugyan csak egy mono mikrofont tartalmaz, de oldalán egy sztereo külső mikrofon számára is találunk csatlakozóhelyet (mini TLR). A hangfelvétel bármikor letiltható a menüben.

A sztereó mikrofon bemenete

Felvétel közben a stabilizátor is használható, ahogy működik a fénymérés, és beállítható a fehéregyensúly is. Használhatunk távvezérelt önkioldót és +/-2 Fé közötti expozíció korrekciót is. A rekesz szabályozása videózás közben manuálisan már nem lehetséges. Vagy előre beállítjuk, vagy rábízzuk a gép automatikájára. Nagyobb probléma azonban, hogy sok más tükörreflexes társától eltérően ebben a gépben nem működik az automata élességállítás, miután elindítottuk a videofelvételt. A fókuszt csak ezt megelőzően képes önállóan szabályozni a készülék, közben be kell érnünk a kézi élességállítással.

A Pentax K-5 újdonságai, hogy a korábban csak állóképeknél használható színeffektusok, digitális szűrők, valamint az új keresztfeldolgozás (keresztbehívás szimuláció) ebben a módban is működik, így egyéni hatású, vagy elszínezett mozgóképeket is készíthetünk.