Kipróbáltuk: Pentax K-5 teszt

0

Különlegességek

Már a Pentax K-5 elődje is rengeteg különleges szolgáltatást tartalmazott, főleg a képfeldolgozás területén. Az új gépben megmaradtak a régiben megismert funkciók, néhol újabbakkal kiegészülve. Ezúttal is bekapcsolhatunk saját képeffektusokat, digitális szűrőket, árnyék-, és csúcsfény-korrekciót, geometriai torzítás kompenzációt, színhiba (kromatikus aberráció) csökkentést, vagy akár gépen belüli RAW feldolgozást. Az alábbiakban többnyire az újdonságokra koncentráltunk.

Keresztfeldolgozás

A keresztfeldolgozást mozgó- és állóképeknél is használhatjuk, utóbbiak esetén persze csak JPEG formátumban. Gyakorlatilag a filmes kidolgozásnál alkalmazott keresztbehívást imitálja, amikor egy adott filmet, nem a neki megfelelő oldatban hívtak, és így különleges színhatásokat értek el.

Három alap beállítást és egy véletlenszerű értéket kapunk, de a keresztbehívás paraméterei minden egyes képnél egyediek, a jobban sikerülteket három mentési helyen el is tárolhatjuk és később, egy másik képre alkalmazhatjuk.

HDR

A HDR, vagyis a nagy dinamikaátfogás ábrázolása egy képen a Pentax korábbi modelljein is megtalálható volt. A K-5 új beállításokat és egy friss funkciót, a képek automatikus igazítását vezeti be.

3D elektronikus szintjelző

Teljesen megújult szintjelzőt kapott a készülék, mely az előzőtől eltérően nem csak a vízszinteshez képest észlelt elfordulást, de a gép döntését is érzékeli.

Ehhez egy új képernyő is bekapcsolható az INFO gomb lenyomásával. Ha diszkrétebb, nem egész képmezőt kitöltő megjelenítést szeretnénk, a szolgáltatást engedélyezve az élőkép jobb felső sarkában olvasható le az elfordulást-döntést jelző két skála.

Stabilizátor

A Pentax K-5 ugyanazt a stabilizátort kapta, mint elődje, és beállításai is ugyanazok. Gyakorlatilag csak be és kikapcsolt állást kapunk. Ezúttal is ugyanolyan gyújtótávolságú objektívvel próbáltuk a gépet, mint előző tesztünkben, így a stabilizátor próbát nem ismételtük meg. Álljon itt a korábbi tesztünk eredménye:


A tesztet a 18-55 mm-es objektív végállásában, vagyis 55 mm-en végeztem, záridőnként 10-10 képet készítve ki- illetve bekapcsolt stabilizátorral. A képeket monitoron 1:1 nézetben ellenőriztem. Ahol nem látszódott berázódás, azt elfogadtam használható képnek. Ez azt jelenti, hogy minimális lágyulás még belefért.
Az így kapott számokból egyfajta értékelését képezhetjük a stabilizátornak, persze ez igen szubjektív, hiszen maga a válogatás is az volt.

A teszt alapján kijelenthetjük, hogy 100%-os berázásmentességet elvárva a stabilizátor 2 Fé előnyt hoz. Ez remek érték! A hatékonyság hosszabb záridőknél is megmarad, hiszen 50%-os berázásmentesség esetén stabilizátor nélkül 1/40 mp-et, stabilizátorral kb. 1/13 mp vagy 1/10 mp-et használhatunk.

berázott fotók aránya különböző zársebességeknél