Kipróbáltuk: Pentax K-7 teszt

0

Kezelőszervek

Fent

üzemmódtárcsa

felső kezelőszervek

(1) Fénymérési módválasztó kapcsoló: a felvételi tárcsa alatt helyezték el ezt a háromállású gyűrűt, mellyel a mátrix, a középre súlyozott, és a szpot-fénymérés választható ki.
(2) Felvételi üzemmód tárcsa: 11 állású, körbefordítható kapcsoló. Ahogy az elődben, úgy ennél a gépnél is megjeleníthető az aktuális üzemmód az LCD info képernyőjén. A tárcsa körbefordításához előbb a közepén lévő gombot kell benyomnunk, ez bár kényelmetlen megoldás, de megvéd a véletlen elfordulással szemben. A tárcsa állásai a következők:
Automatikus üzemmód (zöld téglalap ikon): a fénymérés alapján a készülék határozza meg az expozíciós értékeket, így a rekeszt és a záridőt is. A fotós az expozíció korrekcióval sem bírálhatja felül ezeket, viszont az érzékenységet vagy a fehéregyensúlyt akár manuálisan is beállíthatja. Szintén automatikus a vakumód beállítása, – bár nekünk kell felnyitnunk. A menü ilyen esetben csak 2 képernyőt tesz ki, ebből is az elsőn nem változtathatók a paraméterek (JPEG, 14 Mpixel, ***, automata program vonal, sRGB).
P: Programautomatika mód. A rekeszértéket és zársebességet a gép határozza meg, bár az elülső vagy hátsó vezérlőtárcsával átléphetünk Hyper Av, vagy Hyper Tv módba, azaz közvetlenül rekesz- vagy zársebesség előválasztásba. Ezt a program eltolás helyett használhatjuk. Az itt beállított értékeket kikapcsoláskor nem jegyzi meg a gép, mint a rekesz és záridő előválasztásnál.

felvételi módok

Sv: érzékenység előválasztás (sensitivity value). Az expozíció pontos meghatározása itt is a fényképezőgép automatikájára van bízva. A fotós ebben a módban az érzékenységet befolyásolhatja a hátsó e-tárcsával. Az elülső tárcsa ebben a módban gyári beállításban nem működik, de a menüben rendelhetünk hozzá programeltolás funkciót, illetve meg is cserélhetjük a két tárcsa működését.
Tv: záridő-előválasztás (rekesz-automatika). A záridő kiválasztása a fotós feladata, a fényképezőgép pedig ehhez rendel egy megfelelő rekeszértéket. Alapból ez az első tárcsával történhet, de a Custom menüben ezúttal is szabadon beállítható a tárcsák funkciója, az ellentétes e-tárcsára pedig expozíció korrekciót, vagy érzékenység állítást kérhetünk. A legnagyobb zársebesség 1/8000 mp lehet.
Av: rekesz-előválasztás (záridő-automatika). Hasonló az előbbi módhoz, ezúttal viszont a rekeszérték beállítása kerül a fotós kezébe és a gép automatikája emellé választja ki a fénymérés alapján passzoló záridőt. A beállító tárcsák sorrendje és funkciója itt is variálható.
TAv: zársebesség- és rekesz-prioritás (érzékenység automatika). Az első és hátsó e-tárcsával szabadon megadható a használni kívánt rekeszérték és a záridő, melyhez a készülék választ egy automatikus érzékenységet. Ennek tartománya ISO100-6400-ig terjedhet és a státusz LCD-n, valamint a kereső státusz sorában kijelzésre kerül.
M mód: a rekeszérték és a záridő is manuálisan állítható be az elülső és hátsó tárcsákkal, a tárcsák funkciója megcserélhető a Custom menüben. A zöld gomb nyomvatartása mellett ugyanezen tárcsákkal felülbírálható saját beállításunk és a gép a fénymérés szerinti ideális értékekre törekszik.
B mód (Bulb): „végtelen” záridő mód, mely az exponáló gomb folyamatos nyomvatartásának idejéig tart. Hosszabb expozíció esetén a gép automatikus hotpixel szűrést használ. A maximális érzékenység e módban: ISO1600.
X (vakuszinkron) mód: A záridőt a legrövidebb vakuszinkron időn, vagyis 1/180 mp-en rögzíti a készülék, a fotós pedig a rekeszértéket választhatja meg az első vagy hátsó e-tárcsával (Custom beállítás szerint).
USER mód: a gép egyedi beállításait előzetesen elmenthetők, majd ebben a programmódban hívhatók elő. Ehhez előzőleg a Set-up menü USER pontjánál kell mentenünk kívánt beállításainkat.
Videófelvétel: ebben a módban a gép LiveView üzemmódba kapcsol, és az exponáló gomb lenyomására indul a videórögzítés. A mozgókép üzemmódban a rekeszérték is kiválasztható.
(3) Elülső vezérlőtárcsa (e-tárcsa): a Custom menüben található beállításoktól függően, felvételnél a záridő, rekeszérték, expozíció korrekció, programeltolás, illetve az érzékenység beállítására szolgál. A különböző üzemmódokba kapcsoláskor a hátsó LCD-n ellenőrizhetjük, hogy melyik tárcsa milyen funkciókat állít. Lejátszáskor a képek között válthatunk, s mindez akár nagyított nézetben is működik.
(4) Be- és kikapcsoló gyűrű, melynek harmadik állása az élőkép, illetve a digitális előnézet módokat aktiválja, attól függően, melyiket engedélyeztük a Custom menüben.

(5) Exponáló gomb.
(6) Expozíció-kompenzáció: nyomvatartása közben a hátsó vezérlőtárcsa elforgatásával állíthatjuk be a kívánt értéket.
(7) ISO: érzékenység beállítása. A gomb nyomvatartása közben a hátsó vezérlőtárcsával választhatjuk ki a szükséges érzékenységet.

Elöl és oldalt

elülső kezelőszervek

(1) Objektív kioldó gomb: nyomvatartva a bajonetten elfordítható és leemelhető az objektív.
(2) Vakufelnyitó gomb, mely egyben bekapcsolására is szolgál. Kikapcsolásához kézzel kell lezárnunk.
(3) RAW gomb: az előzőleg beállított funkciójától függően az aktuális formátumból JPEG-be, RAW-ba, vagy RAW+JPEG-be válthatunk a lenyomásával. A menüben az is szabályozható, hogy a váltás csak a következő képig maradjon-e érvényben (ezután visszaáll az eredetileg beállított képformátumra), vagy ismételt megnyomásáig az átváltott formátumot használja.
(4) Fókusz üzemmód kapcsoló: egyszeri és folyamatos automata élesség állítás, illetve kézi fókuszmód állások között válthatunk a segítségével.

Hátul

hátsó kezelőszervek

(1) Lejátszás gomb: az elkészült felvételek visszajátszása a gép LCD kijelzőjén. Felvétel módba való visszatéréshez ugyanez a gomb, vagy az AF, illetve az exponáló gomb használható.
(2) Törlés gomb: lejátszás módban az aktuális kép törlésére használható.
(3) Kereső dioptria-korrekciót beállító csúszkája.

(4) Hátsó vezérlőtárcsa (e-tárcsa): a különböző üzemmódokban a záridő vagy a rekeszérték beállítására szolgál. Az adott üzemmódba kapcsoláskor a hátsó LCD-n megjelennek az e-tárcsák funkciói, ha ez a menüben engedélyezve van.

indexkép és nagyítás

Lejátszáskor indexképes megjelenítést vagy képbe történő belenagyítást kérhetünk. Ez utóbbi 1,2-32×-os mértékű lehet, a lejátszás menüben megadható, hogy az első nagyítás során milyen nyitóértéket használjon a gép.
(5)AE-L: Felvétel módban a gomb megnyomására a fénymérő által kiszámolt értékek rögzülnek, ismételt megnyomásával a rögzített módból léphetünk ki.
(6) Zöld gomb: a különböző üzemmódokban a kézileg beállított rekesz és zársebesség értékeit bírálhatja felül (és állíthatja be) a fénymérő adatai alapján.
(7) AF tárcsa és közepén AF gomb: A fókuszterület üzemmódját választó tárcsa, amellyel fix középső, felhasználó által megadható, ill. a gépi automata üzemmódok közül választhatunk. Ennek közepén az AF indítására szolgáló gomb található. Az élességállítást természetesen az exponáló gomb félig lenyomásával is kezdeményezhetjük.
(8) LV: LiveView élőkép üzemmódba lépés.

(9) Négyirányú vezérlő nyilak: elsősorban a menürendszerben való navigálásra használhatjuk, de programozott funkciókat is ellátnak:

  • Fel: kioldás és sorozatmód beállítása
  • Le: vakumód (lejátszáskor képfeldolgozás menü)
  • Balra: fehéregyensúly
  • Jobbra: képi üzemmód

(10) OK gomb: a kiválasztott értékek elfogadására szolgáló gomb, ill. felvétel módban a fókuszterület megadását kezdeményezhetjük segítségével.

lejátszás információk

(11) INFO: lejátszás módban az LCD-n megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk vele, alap esetben a fájl formátuma, a zársebesség, a rekeszérték és a fájl sorszáma látható, de kérhetünk hisztogram megjelenítést (világosság és RGB is) ill. részletes képkészítési adatokat is. Lehetőség van a kiégett és bebukott részek villogtatására, mely akár nagyított nézetben is lehetséges (ezt a lejátszás menüben kell beállítanunk). Ezeken kívül olyan megjelenítést is használhatunk, amikor csak a kép látható, mindenféle felirat nélkül. Ez a képek tévékészüléken való bemutatásánál jön jól. Felvétel módban a státuszképernyő ill. a paraméter képernyő megjelenítését ill. váltását szolgálja.
(12) MENU: mind felvétel, mind lejátszás módban a menü megjelenítésére szolgál, a felvétel, lejátszás, SetUp, egyéni funkciókhoz tartozó menük között a vezérlőnyilakkal válthatunk, a menükről részletesen a következő oldalon írunk.