Értékelés
Értékelés
A Pentax K-m gép javarészt a korábban már megismert K200D-re hasonlít. Néhány funkcióját egyszerűsítették, ezek közül talán a fókuszpontok kezelés a legfájóbb. Mégis ezen könnyen továbbléphetünk, feltéve, hogy a sportfotózás és eseményfotózás nem szerepel majd a repertoárunkon.
A gép kezelése könnyű, a jól átlátható menürendszer, a magyar nyelvezet és leginkább az aktív státuszkijelzés miatt.
A LiveView bizonyos esetekben hiányozhat, pl. tárgyfotózás vagy makrózás, esetleg fej fölül fotózás, de aki ilyeneket nem óhajt művelni, annak egyáltalán nem lesz hiányérzete.
Ma már a stabilizált szenzor szinte megszokott dolog, csak két gyártó fut még a széllel szemben, de ők vélhetően nem is fogják beadni a derekukat. A szenzorstabilizálás bármilyen objektívnél működik, így ezt a szolgáltatást csak egyszer, a váz vásárlásakor kell kifizetnünk.
A Pentax K-m-et bátran ajánlhatjuk mindazoknak, akik olcsó, egyszerűen kezelhető tükörreflexes gépet keresnek egyszerűbb célokra. Sportfotóra, vagy események hivatásszerű fotózására kevésbé alkalmas ez a modell, s a makrózás szerelmeseinek is könnyebb dolga lenne egy LiveView-s modellel.
A képzajra érzékenyek is nyugod szívvel megvehetik, a K-m alacsony képzaja még kategórián belül is megállja a helyét.
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- 4 darab AA méretű Lítium elem (nem újratölthető!)
- vakupapucs takaró műanyag lap
- keresőzáró kupak
- bajonett kupak
- nyakpánt
- USB- és Video kábel
A tesztgépet és az objektíveket a Pentax hazai képviseletétől kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére, köszönjük!
A Pentax K-m kit 18-55mm-es objektívvel bruttó 110 ezer Ft-ba, a duplakit 18-55mm-es és 50-200 mm-es objektívekkel bruttó 139e Ft-ba kerül.
A tesztfotók elkészítése során Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II objektíveket használtunk.
A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is.
A fájlnévben szereplő RAW szócska az eredetileg RAW-ban készült fotókat jelzi, ezeket a gyári Pentax Photo Laboratory programban alakítottuk át JPEG-é alap beállítások mellett, de 0 zajszűréssel. A RAW-LR jelzés az Adobe Lightroom 2.1-ben konvertált fotókat mutatják, melyek a szoftver alapbeállításaival készültek.
A fényképezőgéppel készített JPEG fotókat alapbeállításokkal lőttük: kikapcsolt (pontosabban a lehető legkisebb) zajszűrés, +1 értékű normál élesítés, +1 értékű kontraszt.
Tipp: a megjelenő új ablakban mutasson rá egy indexképre, s tekintse meg a böngésző státuszsorát, ahol a fájlnévből kiderülnek a fenti adatok. A kép megnyitását új ablakban vagy új fülön érdemes végezni (shift+kattintás, control+kattintás, Macintoshnál középső egérgomb).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!