Értékelés
Értékelés
A Pentax K200D-t könnyű volt megszeretni. Egyszerű kezelhetőségével és átlátható menüjével hamar az ember kedvencévé válik. A viszonylag kevés kezelőszervet ügyesen ellensúlyozták a praktikus Fn menüvel. Ez a szerelem még akkor is kitartott, amikor a gép néhány háklis tulajdonságára is fény derült. Persze „életem természetfotójának” elvesztését sosem fogom megbocsájtani, de úgy kell nekem, miért nem lessátrat és CR-V3 Li elemet használtam.
Összességében jó benyomás alakult ki bennem a Pentax K200D-ről. Bár belépőszintű modellről van szó, sok olyan szolgáltatást tartalmaz, amely inkább a komolyabb kategóriájú gépek sajátsága, pl. időjárásállóság, RAW feldolgozás, vagy éppen a képek összehasonlításának lehetősége.
A LiveView nekem hiányzott, de aki nem tárgyfotózik és nem makrózik, s fej fölül sem óhajt sok képet készíteni, annak nem fog gondot okozni ezen funkció kimaradása.
Ma már a stabilizált szenzor szinte megszokott dolog, csak két gyártó fut még a széllel szemben, de ők vélhetően nem is fogják beadni a derekukat. A szenzorstabilizálás bármilyen objektívnél működik, így ezt a szolgáltatást csak egyszer, a váz vásárlásakor kell kifizetnünk.
A Pentax K200D-t bátran ajánlhatjuk mindazoknak, akik olcsó, egyszerűen kezelhető tükörreflexes gépet keresnek általános célokra. Sportfotóra, vagy események hivatásszerű fotózására kevésbé alkalmas ez a modell, s a makrózás szerelmeseinek is könnyebb dolga lesz egy LiveView-s modellel.
Akik viszont érzékenyek a képzajra, biztosan gyorsan beleszeretnek a K200D-be, hiszen képzaja kategóriáján belül is kiváló szintű, ha pedig még kevesebbet óhajtunk, még mindig ott a zajszűrés hatásának növelése.
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra
A gép pozitív és negatív tulajdonságai a következők:
Pro és kontra | |
---|---|
előnyök | hátrányok |
|
|
A termék dobozában a fényképezőgépen, a kezelési útmutatón és a szoftvereken kívül a következőket kapjuk:
- 4 darab AA méretű Lítium elem (nem újratölthető!)
- vakupapucs takaró műanyag lap
- keresőzáró kupak
- bajonett kupak
- nyakpánt
- USB- és Video kábel
A tesztgépet és az objektíveket a Pentax-tól kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére, köszönjük!
A Pentax K200D váz ára bruttó 120 ezer Ft, a K200D kit 18-55mm-es objektívvel burttó 140 ezer Ft, a duplakit 18-55mm-es és 50-200 mm-es objektívekkel bruttó 160e Ft.
A tesztfotók elkészítése során Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II, Pentax smc DA 12-24mm f/4.0 ED AL (IF), Pentax smc D FA 50mm f/2.8 Macro és Pentax smc DA* 200mm f/2.8 ED [IF]SDM objektíveket használtunk.
A fájlnevekben feltüntettük a használt érzékenységet, a gyújtótávolságot és a rekeszértéket is.
A 18 mm alatti gyújtótávolságú (valamint a 12-24 szócskát tartalmazó 13-as, 54-es és 55-ös sorszámú) képek Pentax smc DA 12-24mm f/4.0 ED AL (IF) optikával,
a 18-55 mm közöttiek Pentax smc DA 18-55 mm f/3.5-5.6 AL II optikával,
az 50 mm gyújtótávolságúak Pentax smc D FA 50mm f/2.8 Macro-val, míg
a 200 mm fókusztávolságú képek Pentax smc DA* 200mm f/2.8 ED [IF]SDM objektívvel készültek.
A fájlnévben szereplő RAW szócska az eredetileg RAW-ban készült fotókat jelzi, ezeket a gyári Pentax Photo Laboratory programban alakítottuk át JPEG-é alap beállítások mellett, de 0 zajszűréssel. A RAW-LR jelzés az Adobe Lightroom 1.4.1-ben konvertált fotókat mutatják, melyek a szoftver alapbeállításaival készültek.
A fényképezőgéppel készített JPEG fotók kikapcsolt (pontosabban a lehető legkisebb) zajszűrés mellett, 0 értékű normál élesítésűek (itt az alapérték 1 lett volna, de túlélesítettnek tűntek ezek a képek).
A cikkben és a tesztfotók között szereplő összes képet szerzői jogok védik. Előzetes, írásos engedély nélküli felhasználásuk tilos!