Kipróbáltuk: Samsung Digimax Pro815 teszt

0

Kezelőszervek

A gépvázra a nagy méretű LCD ellenére viszonylag sok gomb került, így a menüt be ritkán kell belépnünk. A kezelőszervek elhelyezése kissé szokatlan, fotózás során sűrűn módosított paraméterek beállítására alkalmas gombok nem egy csoportban találhatók (pl. érzékenység a státusz LCD-től balra, fehéregyensúly a hátlapon).

A gép tetejére a következő kezelőszerveket helyezték el:


felső kezelőszervek

(1) Elülső vezérlőtárcsa
(2) Exponáló gomb

(3) ISO: érzékenység beállítása: a gomb megnyomása után a hátsó vezérlőtárcsa elforgatásával választhatunk értéket.
(4) Fénymérés módja, szintén a hátsó vezérlőtárcsával állítható.
(5) Sorozat mód: folyamatos élességállítású és normál sorozat módokon kívül itt választhatjuk ki az automatikus expozíció-kompenzáció, az időzített sorozat és a fehéregyensúly valamint a fókusz sorozatot is.

(6) Önkioldó: a kikapcsolt állapoton túl 2, 10, 2 és 10 mp-es önkioldó, 2 mp-es vezeték nélküli, és azonnali vezeték nélküli kioldás közül választhatunk.

(7) Főkapcsoló
(8) Üzemmód választó tárcsa: itt állítható be a fényképezőgép működési módja, összesen 8 állás közül választhatunk:

– témamódok: ekkor 11 témamód közül választhatunk: portré, gyermek, tájkép, makró, dokumentum, naplemente, napfelkelte, ellenfény, tűzijáték, strand/hó, éjszakai.
– mozgókép rögzítés: ekkor készíthetünk mozgóképeket, maximum 640×480 pixeles (VGA) felbontásban, választható 25 vagy 15 kép/mp sebességgel.

– My Set: az általunk korábban elmentett beállítások tölthetők vissza.
– A, S, M állások:rekesz-előválasztás, zársebesség-előválasztás és teljes kézi üzemmódok. Nagylátószögnél a következő rekeszértékek közül választhatunk: F2,2; F2,5; F2,8; F3,2; F3,5; F4,0; F4,6; F5,0; F5,6; F6,3; F7,1; F8,0, vagyis 1/3-ad blendénként állíthatjuk a rekeszt. Zársebességnek választhatunk: 15; 13; 10; 8; 6; 5; 4; 3,2; 2,5; 2; 1,6; 1,3; 1; 0,8; 0,6; 0,5; 0,4; 1/3; 1/4; 1/5; 1/6; 1/8; 1/10; 1/13; 1/15; 1/20; 1/25; 1/30; 1/40; 1/50; 1/60; 1/80; 1/100; 1/125; 1/160; 1/200; 1/250; 1/320; 1/400; 1/500; 1/640; 1/800; 1/1000; 1/1250; 1/1600; 1/2000; 1/2500; 1/3200; 1/4000. A legnagyobb kiválasztható zársebesség függ az alkalmazott rekeszértéktől is, 1/4000-ed mp-et csak F7,1 vagy szűkebb, 1/3200-ad mp-et csak F5,0 vagy szűkebb, 1/2500-ad mp-et csak F4,0 vagy szűkebb, 1/2000 mp-et F3,2 vagy szűkebb blende esetén használhatunk. A zársebesség az elülső, a rekeszérték a hátsó vezérlőtárcsával módosítható. Teljes kézi módban a legbelső, racsnis gyűrű segítségével a beállított értékeken programeltolást is végezhetünk (a zár és rekesz értéke egyidejűleg változtatható). A beállított értékeknek megfelelő végeredmény a legtöbb esetben a kijelzőn már ellenőrizhető: látható az alul- vagy túlexponáltság mértéke.

– P mód: programautomatika. A rekesz és a zár pontos értékén kívül minden paraméter a fotós által megadható. Itt nem használhatunk programeltolást.


hátsó kezelőszervek

A váz hátlapján a nagy kijelző miatt nem maradt túl sok üres hely, szinte hüvelykujjunk helyén kívül mindenhova jutott valamilyen gomb:

(1) EVF dioptria korrekciót beállító tárcsa

(2) LCD: az elektronikus kereső, a hátsó LCD és a felső státusz LCD között válthatunk segítségével, a kiválasztott helyen jelenik meg az élőkép.

(3) |O|: a hátsó LCD-n és az elektronikus keresőben megjelenő információk mennyiségét változtathatjuk ezzel a gombbal. Felvétel módnál igen sok variáció közül választhatunk, lejátszáskor azonban csak két féle lehetőségünk van: csak kép, vagy kép adatokkal. Hisztogramot és kiégett részeket villogtató ábrát nem kérhetünk sajnos.


információk felvétel módban

információk lejátszás módban

(4) SCENE gomb: SCENE állásban e gombbal választhatunk témamódot, lejátszáskor kép törlésére szolgál
(5) Hátsó vezérlőtárcsa.
(6) AEL, expozíció-kompenzáció: egyszeri megnyomásával a fénymérést rögzíthetjük, folyamatos nyomva tartása mellett a belső, racsnis gyűrű elforgatásával az expozíció-kompenzációt állíthatjuk be. Lejátszáskor ezzel kérhetünk indexképes megjelenítést, vagy csökkenthetjük nagyított képnél a nagyítás mértékét.


indexkép és nagyítás

(7) Nagyítás gomb: 1 mp-ig tartó nyomva tartása után kétszeres, újabb 1 mp-ig tartó nyomva tartása után négyszeres digitális zoomot kérhetünk. Lejátszáskor a képbe nagyíthatunk bele a segítségével, maximum 10,2x-es mértékben (320 pixel szélességű kép jelenik meg).
(8) Négyirányú vezérlőnyilak: a menüben történő navigáláshoz, lejátszáskor a képek kiválasztásához, felvétel állásban pedig a következő funkciók elérésére szolgál:

– fel: fehéregyensúly

– le: makró mód

– balra: vaku mód

– jobbra: egyénileg választható ennek a gombnak a funkciója, a menüben a következők közül: felbontás, minőség, képeffekt, élesítés, hangmegjegyzés, LCD fényereje.

(9) MENU gomb: felvételkor vagy lejátszáskor a menübe juthatunk a segítségével, a menüben a kiválasztott paraméterek elfogadására szolgál. A menük részletes ismertetését a következő oldal tartalmazza.

(10) Lejátszás gomb: lejátszás módba juthatunk e gomb megnyomásával. A felvétel-prioritásos működésnek köszönhetően nemcsak a gomb ismételt megnyomásával, hanem az exponáló gomb félig lenyomásával is visszatérhetünk felvétel módba.


oldalsó kezelőszervek

Az objektívtubus bal oldalán főként az élességállítással és a vakuval kapcsolatos beállításokhoz rendelt gombok találhatók:
(1) HS (HighSpeed): hasonlóan a Fujifilm AntiBlur üzemmódjához, e gépnél a HS üzemmód szolgál az érzékenység automatikus növelésére, ha a zársebesség a legnagyobb blende esetén is a reciprok szabály betartásához szükséges érték alatti. Az érzékenységet akár ISO400-ig is megnövelheti a fényképezőgép.
(2) Vaku felpattintó gombja: elektronikus működésű, mivel a vakut a fényképezőgép is felnyithatja.

(3) AF-A gomb: felvétel módban széles fókuszkeret (9 pont közül választ), középső fókuszpont, elmozgatható fókuszpont választható ki.

(4) AF-L gomb: élesség rögzítése.
(5) Fókuszmód választó kapcsoló: AF-S (egyszeri), AF-C (folyamatos: az exponáló gomb félig történő nyomva tartásakor folyamatosan állítja az élességet) és MF (kézi élességállítás) közül választhatunk.

Ezeken kívül az objektív tubusán 3 gyűrűt forgathatunk:
(6) A külső gyűrű az objektívvel mechanikus kapcsolatban áll, ezzel változtathatjuk meg a gyújtótávolságot (zoomgyűrű)
(7) A középső elektronikus gyűrűvel állítható az élesség
(8) A belső racsnis gyűrűvel az expozíció-kompenzáció, vagy a programeltolás állítható be. Expozíció-kompenzáció állításánál mi feleslegesnek tartjuk, hogy ehhez még egy gombot nyomva kelljen tartani, véleményünk szerint elegendő lett volna, ha ezt a funkciót csak a belső gyűrű elforgatásával elérhetnénk.