Kipróbáltuk: Samsung Digimax Pro815 teszt

0

Képminőség

A Samsung DigimaxPro815-tel nem csak JPEG, hanem TIFF és DNG (RAW) formátumban is elmenthetjük képeinket. A viszonylag nagy méretű CCD-nek köszönhetően a fényképezőgépnek nem szükséges digitális zajcsökkentést eszközölnie, így a JPEG képeknél megszokott képzajjal találkozunk viszont a RAW fájlokban is, nem kapunk több képzajt RAW formátumnál sem.

A 8 Mpixeles felbontásból és a képérzékelő méretéből adódóan a pixeleink 2,7 mikronosak, ennek következtében ISO200-tól kezd jól láthatóvá a képzaj és ISO400-nál már kis mértékben zavarónak tűnhet. Ennek fényében érthető, hogy a gyártó nem is építette bele a gépbe az ISO800 érzékenység választhatóságát (bár mi még mindig azt valljuk, hogy inkább képzajos legyen az a fotó, mint akaratunkon kívül bemozdult). Természetesen a zajcsökkentő programok használatával ennél szebb eredmények is elérhetők, s ne feledjük, hogy a mostani kompakt gépek túlnyomó többsége már beépített digitális zajcsökkentő algoritmussal dolgoznak. Ha e gépben mégis van zajcsökkentés, annak hatása elhanyagolható, ISO400 érzékenységnél sincs jelentős eltérés a RAW fájlokoz képest.






















Érzékenység – zajtartalom
ISO 50, F6,3; 1/1/2 mp, 2296 KB
ISO100, F6,3; 1/4 mp, 2839 KB
ISO200, F6,3; 1/8 mp, 3132 KB
ISO400, F6,3; 1/15 mp, 3894 KB

A fotók 19 oC-ban készültek.

A éjszakai fotók készítésekor sem kell tartanunk jelentős többlet zajtól, sem JPEG, sem RAW képek esetén, a hotpixelek kivonása is hatékonyan működik.






Éjszakai fotó (ISO50, 4 mp)
zajszűrés nélkül

JPEG

konvertált RAW (eredeti innen letölthető)

A géphez 32 MB kapacitású SanDisk CompactFlash kártyát kapunk, ami teljes felbontású képekből kb. egy filmtekercsnyit képes tárolni. Ez azért már használható, de hosszabb távon, és a digitális gépek előnyét kihasználva (ti. további képek elkészítése nem okoz jelentős többlet költséget) már érdemes legalább 512 MB, külföldi út esetére 1 GB-os kártyát beszerezni. Ha úgy gondoljuk, vásárolhatunk nagy kapacitású CF kártyát (a specifikációk szerint a 4 GB-os kártyával is megbírkózik a gép), illetve nagy sebességű kártyákat is, a Pro815 korlátozottan ugyan, de kihasználja a nagyobb sebességet.
Sajnos a DNG formátum elég nagy fájlméreteket eredményez, a 16 MB-os RAW fájlok gyorsan telitöltik még a nagy memóriakártyákat is. Az egyes felbontásokhoz és tömörítési fokokhoz tartozó fájlméreteket a következő táblázat mutatja:



*JPEG fájloknál a tényleges fájlméret, illetve a kártyán tárolható fotók száma erőteljesen függ a használt érzékenységtől, illetve a fotózott témától!