Kipróbáltuk: Samsung Digimax Pro815 teszt

0

Optika I.

Az optika gyújtótávolságát mechanikus zoomgyűrűvel állíthatjuk be, mely gyors és pontos kezelést tesz lehetővé. A nagy átfogás ellenére a zoomgyűrű járása könnyű, akadásmentes, még nagylátószögnél is.


A Schneider-Kreuznach objektív 17 lencsetagot tartalmaz, melyet 14 csoportba rendeztek. Ezek között négy alacsony szórású (LD – Low Dispersion) és két aszférikus tagot is elhelyeztek a tökéletesebb képminőség érdekében. Az optika gyújtótávolsága 7,2-108 mm, az általa létrehozott látószög kisfilmes formátumú gépnél megfelel a 28-420 mm-es objektív látószögének. A 15x-ös átfogás nem kevés, ennek ellenére a fényerő igen jó. Nagylátószögnél az f/2,2 kiválónak számít, igencsak kevés ultrazoom gép van, amely akár megközelíti ezt az értéket (pl. Sony DSC-F828, Canon PowerShot Pro1). Tele állásban persze már nem annyira kiemelkedő érték az f/4,6, de nem is nagyon tudjuk összevetni más géppel, hiszen azok a gépek amelyek ekkora nagyításra képesek, mind kisebb CCD-vel szereltek.

Kromatikus aberráció az LD tagoknak köszönhetően jóval alatta marad az átlagosnak. A látható színi hiba mind nagylátószögnél, mind tele állásban jelentkezik, rekeszeléssel csökkenthető ez a hatás, de megszüntetni nem tudjuk még F8 rekeszértéknél sem. Nagylátószögre kék és lilás, tele állásra kék színi hiba a jellemző.
Bár a kromatikus aberráció a nagy felbontás miatt erősnek látszik, de legrosszabb esetben is 6-7 pixel amely 3 Mpixelre vonatkoztatva max. 3-4 pixelnek adódik. Ez egy 10×15 cm-es papírképen mindössze 0,3 mm szélességűnek látszik. A nagy zoomátfogás és gyújtótávolság miatt ezt azért nem nevezhetjük nagyon problémásnak, annak ellenére, hogy 1:1 nézetben jól látható. (Megjegyezzük, hogy ez a mértékű kromatikus aberráció tapasztalható a szintén 8 Mpixeles Panasonic DMC-FZ30-nál is, amely hasonlóan 420 mm-nek megfelelő gyújtótávolságú objektívvel rendelkezik, azzal a különbséggel, hogy annál a gépnél ezt csak a Venus Engine II segítségével tudták elérni, a RAW fájlokban ennél jelentősebb a probléma). Így tehát az itt látható színi hibák nem hogy jelentőseg, de dícséretesen alacsonyak.
A tesztfotók nyitott blendével F2,8 és F4,6, valamint F8 rekeszállásnál készültek. Az alsó két fotó a természetes környezetben előforduló kromatikus aberrációt szemlélteti 1:1 kivágásban.














Kromatikus aberrációk


F2,8 28 mm ekv.


F8 28 mm ekv.


F4,6 420 mm ekv.


F8 420 mm ekv.


F4,6 28 mm ekv.


F5,0 420 mm ekv.

Az optika 15x-ös zoomátfogásán felül 2x-es vagy 4x-es digitális zoomot kérhetünk, ezt a nagyítás gomb 1 mp-ig tartó nyomvatartásával érhetjük el.

























Optikai- és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=28 mm ekv.
1x

teljes kép

kivágott képrészlet
f=420 mm ekv.
15x

teljes kép

kivágott képrészlet
15x-es optikai és 4x-es digitális zoom