Kipróbáltuk: Samsung WB500 teszt

0

Felépítés II.

Ergonómia

Ultrakompakt méretű modelleknél az ergonómiáról különösképpen nem szoktunk ódákat zengeni. A kis méret miatt itt ugyanis a gyártóknak mindig kompromisszumot kell vállalni. Ennek ellenére a Samsung WB500 kifejezetten jó fogású lett, ez az előlap enyhén íves kiemelkedésének és az ezen alkalmazott, bőrhatású gumi résznek köszönhető. A stabil fogást ezen kívül a hátlapra helyezett, hüvelykujjunk megtámasztását szolgáló kiemelkedés is biztosítja.

A gépre viszonylag sok gomb került, s még egy üzemmódtárcsa is könnyíti a használatot. A kezelőszervek viszonylag magas száma ellenére nem tűnik zsúfoltnak a gépváz. Kiemelendő a hátlapra helyezett, programozható kétirányú kapcsoló, amellyel a menüben beállítható módon a fehéregyensúlyt, az érzékenységet, vagy az expozíció-kompenzációt állíthatjuk be közvetlenül.

LCD

A fényképezőgép hátlapjára 2,7″ képátlójú, 230 ezer szubpixeles LCD került, amely így a hátlap javarészét el is foglalja. A kijelző sajnos kis betekintési szögű, így a fej fölüli fotózás nem annyira egyszerű feladat. A háttérvilágítást a gép automatikusan is képes módosítani, de mi magunk is beállíthatjuk a nekünk szimpatikus fényerőt, sötét, normál és fényes közül. Ez azonban látszólag inkább csak a kontrasztot változtatja. Valódi fényerő-növekedés kevésbé tapasztalható.
Az erős napsütésben történő fotózást ezenkívül tükröződésmentesítő bevonat próbálja megkönnyíteni.

A kijelzőn a következő paraméterek jelennek meg: üzemmód, stabilizátor módja, vakumód, hártalévő képek száma, memória típusa (belső vagy SD), akkumulátor töltöttsége, felbontás, fókuszmód, fénymérés, sorozatmód, érzékenység, fehéregyensúly, arcfelismerés módja. Ezenkívül az exponáló gomb félig lenyomására megjelenik az alkalmazandó rekeszérték és a zársebesség.

Lehetőségünk van arra is, hogy élő hisztogramot, ill. negyedelő vagy harmadoló, ill. átlós, valamint skála típusú segédrácsot jelenítsünk meg.

indexkép és nagyítás

A kész képekbe maximum 11,4×-es mértékig nagyíthatunk, amely közelítőleg 1:1 nézetet biztosít.
A JPEG képek nagyítása kicsit lassúcska, a teljes nagyításig közel 4 mp alatt jutunk el, a minősége viszont kiváló, még az 1×1 pixeles részek is tökéletesen és torzítás nélkül kivehetők.


Élességállítás, fénymérés

Az automatikus élességállítást a kép 9 területén automatikus kiválasztás alapján, a középső fókuszterületen, vagy mozgatható fókuszkereten valósíthatjuk meg. A mozgatható fókuszkeret a kép belső részén állítható csak, a lehetséges fókuszpozíciók száma 9×4.

Ha az automatikus élességállításhoz nincs elegendő fény, a fényképezőgép LED-es AF segédfénye aktiválódik, amely narancs színnel világítja meg a témát. Ennek hatótávolsága egész jó, nagylátószögnél 3-4 méterre is működőképes, tele állásnál a gyengébb fényerő miatt nagyjából 2 méterre korlátozódik.


Az élességet kézzel is beállíthatjuk, ezt a módot közvetlenül gombbal érhetjük el. A kézi élességállítás során a végső kép belső területét nagyítja fel a fényképezőgép digitális úton, 4×-es mértékben. A kijelzőn távolságskála is megjeleni, ezen azonban csak a hozzávetőleges tárgytávolság látható, értékeket nem jelenít meg a gép.

A fénymérést mátrix, középre súlyozott átlagolt és szpot elvűre állíthatjuk be, de arcfelismerő autofókusz esetén a fénymérés is az arcot veszi figyelembe elsődlegesen.

Vaku

A Samsung WB500 beépített vakuja a gép szélére került. Nagyobb kezű fotósoknál probléma lehet a vaku fényének kitakarása. A villanó 5 cm-re található az optikai tengelytől, ez a távolság nem elég a vörös szemek elkerülésére, de a gép rendelkezik fényképezés után automatikus vörös szem javítással, amely igen hatékonyan és főként számunkra kényelmesen teszi a dolgát. Ha elfelejtettük volna ezt az üzemmódot beállítani, akkor természetesen utólag is van lehetőség a nyusziszemek korrekciójára.
A vaku üzemmódjai között tehát automatikus vörösszem korrekciós, automatikus derítő, vörösszem hatás csökkentő, derítő és lassú szinkronú üzemmódot találunk.

A vaku gép által kikalkulált teljesítményét ±1 Fé-kel befolyásolhatjuk.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Az állványmenetet fémből készítették, ez az optikai tengely vetületétől 2 cm-re található. Állványra helyezett fényképezőgépnél sem az akkumulátort, sem a memóriakártyát nem tudjuk cserélni.

Csatlakozóból egyetlen egy került a gépre, ez pedig a jobb oldalon egy gumilap mögött található. Ez szolgál az USB vagy AV kábel, illetve a töltő kábelének fogadására. HDMI kábel opcionálisan vásárolható a fényképezőgéphez.

A fotókat és a videókat a gép belső, 30 MB-os memóriájába, vagy opcionálisan megvásárolható SD és SDHC memóriakártyára menthetjük.

A memóriakártyát és az akkumulátort a gép alján kialakított közös fedlap mögött helyezhetjük a gépbe. A fémmel megerősített ajtó nyitott állapotában is használható a fényképezőgép. Ez a fedlap esetleges letörése esetén lehet fontos, mivel így a gép továbbra is használható marad.

A Samsung WB500 energiaellátását SLB-10A jelű Li-ion akkumulátor biztosítja, amely 3,7 V névleges feszültségű és 1050 mA töltéstároló képességű (3,8 Wh). CIPA mérések szerint egy feltöltéssel 270 képet készíthetünk. Az akkumulátor töltése a fényképezőgépen belül történik. A mellékelt töltő egyszerű USB portot kínál, amely azt jelenti, hogy a WB500-at USB-ről tölthetjük. Ennek igen nagy előnye, hogy az USB-vel rendelkezők (notebook, autó) utazásaik során nem kell külön töltőt cipeljenek, hátránya viszont a lassú töltés.
A teljesen lemerült akkumulátor feltöltése 3 óra alatt megy végbe.