Felépítés
Bemutatás
A Sigmát nem csupán a minőségi Art szériás fix objektívjei miatt kell nagyon komolyan venni, hanem az elmúlt években a zoomok terén tett fejlesztései miatt is. Jelen tesztünk alanyát még a legutóbbi Photokinán mutatták be, azaz nem a legfrissebb objektívek közül került ki, mégis izgalmas kipróbálni, hiszen igen komoly telezoom, vadonatúj optikai felépítéssel.
Tudvalévő, hogy a Sigma régóta szeret nagy zoomokat készíteni. Elég csak a legendás Bigmára, azaz a Sigma 50-500mm f/4-6,3 EX DG HSM-re gondolni. E 10×-es zoomos objektívnek később megjelent egy stabilizátoros változata is, amely sokáig volt kapható. A Sigma azonban az egyre nagyobb felbontású fényképezőgépek miatt újragondolta a nagy telezoomját és elkészítette a 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM objektívet, amely az 50-500 utódának tekinthető. Az új objektívnek ráadásul kétféle változatát is piacra dobta, a kicsit egyszerűbb és kedvezőbb árú, „mindennapi használatra” ajánlott Contemporary modellt, valamint a komolyabb kivitelű és felépítésű Sports szériájú modellt. Jelen cikkünkben a Contemporary modellt vizsgáljuk.
Ha dolgoztunk már nagy gyújtótávolságú teleobjektívvel, akkor tudjuk, hogy ezeknek az objektíveknek a használata kicsit más, mint a rövid gyújtótávolságúaké. Egyrészt ha nem zoomobjektívvel rendelkezünk, akkor az nagyon be tudja korlátozni a lehetőségeinket: itt nem annyira működik a „gyalogzoom”. Ha valami nem fér a képbe, pár lépéssel hátrébb lépve még ugyanez a gondunk megmaradhat (persze mindez témafüggő). Zoomnál viszont többnyire problémás a jó fényerő elérése, legalábbis 400 mm felett. Itt sincs másként, a kezdő fényerőnk f/5, amely kétharmad blendényit romlik a teljes tele végig, ahol f/6,3 érhető csupán el. Ez persze meglepő lehet a 70-200/4-en felnőtt nemzedéknek, számukra teljesen természetes a jó fényerő a teljes zoomtartományban, meg az is, hogy a teléjük nem húzza le a fotóstáskájukat és nem akarja kiszakítani a gépből a bajonett csatlakozót. De a valóban nagy teléknél ez nem így van, ott a jó fényerőt elérni már nehezebb.
Ez azonban manapság már kevésbé olyan nagy gond, mint korábban, hiszen a fókuszrendszerek érzékenyebbé váltak, illetve az érzékenységet is bátrabban emelhetjük a modern szenzorok kis képzajának köszönhetően.
A nagy gyújtótávolság miatt fontos tisztában lennünk azzal, hogy itt igen gyors zársebességek kellenek. Jóllehet, az objektív rendelkezik optikai stabilizátorral, amely segít a berázások csökkentésében, a gyártó ennek hatékonyságára vonatkozóan nem adott meg adatot. Tapasztalatok szerint 1/200 mp környékén már jók vagyunk 600 mm-es állásban is.
A Sigma 150-600mm f/5-6,3 DG OS HSM C első kibontásakor nem ért különösebb meglepetés, én persze számítottam rá, hogy ez még a 2,8-as 70-200-nál is méretesebb lesz. A tömege kompromisszumosnak tűnik, de úgy is fogalmazhatnék, hogy a gyújtótávolságához képest relatív kedvező tömeget ért el a Sigma. Ezt úgy hozták össze, hogy fém csak az objektíven belül van, a külső tubus hőstabil műanyagból készült. Ez is igen finom tapintású és nagyon masszív érzetű. Az objektív tömege 1,9 kilogramm, napellenzővel együtt 2 kg.
Nem csekély tömeg ez sem, kézből fotózva hamar elfáradhat a karunk, ha nem vagyunk edzésben. Ettől függetlenül élmény ezzel az objektívvel fotózni, hiszen a 600 mm igen szép nagyítást enged. A kérdés persze az, hogy mit tud az objektív 600 mm-en, nem túl lágy-e a képe teljes fényerőn, mert ha itt rekeszelni kell, akkor könnyen F8-ra esünk. Erre a kérdésre tesztképeink adják meg a választ (no és persze a második oldalon lévő értékelésünk).
A gyújtótávolság 150 és 600 mm között változtatható, azaz középtelétől az igen komoly értékig. A közelpont 2,8 méter, ennek ellenére az objektív egész jó, 1:5 nagyítási aránnyal büszkélkedhet.
Az optikában a 20 lencsetag között egy FLD (Fluorite Low Dispersion – fluoritéhoz hasonló alacsony szórású) és három SLD (Special Low Dispersion – speciálisan alacsony szórású) lencsetag is megtalálható a színhiba minimalizálásáért.
A mélységélességet 9 lekerekített lamellából álló rekesszel befolyásolhatjuk, amely várhatóan szűkebb rekeszállásoknál is szép bokeht kínál majd. Az élességállítás a Sigma minőségi objektívjeinél megszokott ultrahang frekvencián dolgozik, a HSM motor csendes és gyors élességállítást kínál.
Az objektív több időjárásálló szigeteléssel is rendelkezik, így kedvezőtlen körülmények között is gond nélkül használhatjuk. A frontlencse elé 95 mm-es szűrőt tekerhetünk fel, hátulra becsúsztatható szűrőtartót az objektív nem kínál. A napellenző az objektív külső burkolatához hasonlóan hőstabil kompozit műanyagból készült, amelyet a gyári csomag is tartalmaz. Szintén található a dobozban egy puha tok is, amelybe visszafordított napellenzővel lehet eltenni az objektívet.
Komoly teléről lévén szó, az csomag része egy állványgyűrű is, amelyen alul egy szabványos 1/4″-os állványmenetet alakítottak ki. Természetesen az állványgyűrű körbefordítható, így portré állásban is felfogatható a gép, nem kell ahhoz az állványfej portré állását igénybe venni.
Használati tapasztalatok
Az objektív külsejére nem lehet panaszunk. Ahogy írtuk már, külseje finom tapintású kompozit hőstabil műanyag, amelyet a fém vázra építettek. A fém bajonett csatlakozó körül időjárásálló szigetelést (vagyis gumi csíkot) is kialakítottak, és a gyűrűk illetve kapcsolók belső részeit is szigeteléssel látták el, így az objektív akár esőben is használható. A forgalmazó talán most felszisszen, ha olvassa, de ilyen körülmények között is dolgoztunk az objektívvel. Természetesen kutya baja nem lett. De ilyenkor azért felmerül bennünk a kérdés, hogy a kitolt zoomnál bevizesedett tubussal mi történik, ha visszahúzzuk és elpakoljuk az objektívet. A képlet egyszerű: vizes marad. Megszáradni akkor fog, ha ismét kitoljuk a zoomot, letöröljük egy kendővel és száradni hagyjuk.
Az objektív kb. középső részére helyezték az igen széles, mintegy 6 cm-es, bordázott zoomgyűrűt. A teljes zoomtartomány 155 fokos elfordítással járható körbe, azaz egy mozdulattal még éppen megoldható, hogy 150 mm-ről 600-ra álljunk át. Kényelem szempontjából talán kicsit sok már ez a 155 fok, ha kisebb mértékű elforgatással bejárható lenne a teljes zoom, akkor könnyebben találnánk rajta olyan fogást, amikor egy tekerésre átzoomolhatjuk. Így is lehet, de szokni kell. A zoom ideális erősséggel állítható, a gyújtótávolság változtatásával nem puhul fel és nem is keményedik meg.
A zoomgyűrűn a 150, a 180, a 200, a 250, a 300, a 400, az 500 és a 600 mm-es gyújtótávolságot tüntették fel. Ezeken az értékeken a zoom rögzíthető is az oldalsó Lock kapcsolóval. Legalábbis részben, mert ha egy kicsit nagyobb erővel hatunk a zoomgyűrűre, akkor a rögzítés felold és tekerhetővé válik a zoom.
Az élességállító gyűrű a vázhoz közelebb helyezkedik el. A csupán 1 cm szélességű gyűrű csak fél cm szélességben bordázott, de ez is elég ahhoz, hogy tapintással könnyen megtaláljuk és használjuk. Mivel az objektív HSM fókuszrendszerrel dolgozik, a fókuszgyűrű az automatikus élességállítás során nem fordul el, viszont bármikor korrigálhatunk a gyűrű elfordításával (Full Time Manual Focus). Gondban csak akkor lennénk, ha mindezt folyamatos fókuszmódban próbálnánk megtenni, hiszen ilyenkor a váz mindig újra és újrafókuszálna. Ilyen esetekre egy külön MO (Manual Overdrive) állást találunk a fókuszkapcsolónál, amely a folyamatos AF üzemmódnál a gyűrű eltekerésével leállítja az AF rendszer.
A teljes fókusztartomány bejárásához ezt a gyűrűt is kb. 150 fokkal kell elfordítanunk, ami itt inkább pozitívum, hiszen kézi élességállításnál így finom mozdulatokkal nagyon precízen tudunk fókuszálást végezni.
A fókuszgyűrű mögött távolságskálát is találunk, amelyen lábban és méterben is feltüntették a legfontosabb távolságokat, úgy mint 2,8 méter, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 15, 20, 30 méter, valamint egy végtelen végtelen jelzést is láthatunk a skála végén.
Az objektív tubusán összesen öt kapcsolót helyeztek el:
- a zoomgyűrűhöz közel a zoom rögzítésére használható kapcsolót, amely a zoomgyűrűn feltüntetett gyújtótávolságoknál kínál rögzítési lehetőséget.
- a gépvázhoz közelebb található a fókuszmód választó kapcsoló, amelynél az autofókusz (AF), a kézi felülbírálás (MO) és a kézi fókusz (MF) érhető el.
- alá az élességállítás tartományát módosító kapcsolót helyezték el, amelyen teljes tartományt, 10m-végtelent és 2,8-10 métert állíthatunk be.
- a következő kapcsoló a stabilizátor üzemmódját módosítja, az 1-es állás a normál üzemmód, a 2-es állást svenkeléshez ajánlja a gyártó. Természetesen állványon érdemes kikapcsolt stabilizátorral dolgozni, ehhez való az Off, azaz kikapcsolt állás.
- a legalsó kapcsoló a Custom feliratot kapta. Ez a különleges és első ránézésre misztikus kapcsoló a standard üzemmódhoz képest két további üzemmód használatát kínálja, amelyeket az opcionális USB dokkolóval programozhatunk fel. Ennek során módosíthatjuk az autofókusz sebességét, és tartományát is.