Optika I.
Általános képminőség
A készített tesztfotók alapján elmondható, hogy az optika jól teljesít, a kis szenzorra is kellően éles képet tud vetíteni. Az ultrazoomok között viszonylag kis átfogásnak (10×) köszönhetően tele állásban is részletgazdag képeket kapunk. Szférikus aberráció (gömbi hiba – sarkok elhomályosodása) csak tele állásban jelentkezik, de ott is minimális mértékben.
Kromatikus aberráció
Tekintette arra, hogy a Sony Cyber-shot DSC-H20 csak JPEG képeket képes készíteni, az itt leírtak nem elsődlegesen az objektívre vonatkoznak, hanem az objektív és a képfeldolgozó rendszer egészére. Manapság ugyanis egyre inkább terjed az a gyakorlat, hogy a gép belső képfeldolgozása során a színi hibákat is csökkentik. Ez természetesen jó, de tisztában kell vele lennünk, hogy az itt látható képek már nem csak az objektíven múlnak.
A színi hiba kategórián belül minimális, s ha általánosan nézzük, akkor is azt mondhatjuk, hogy teljesen elfogadható.
Nagylátószögnél a 10 Mpixeles képeken igen minimális, mindössze 4-6 pixel szélességű kékes elszíneződést láthatunk a kép sarkainál lévő kontrasztos élek mentén. Ez a legrosszabb esetre vonatkozik, mert általános fotóknál nem nagyon vehetünk észre kromatikus aberrációt.
Tele állásban a színi hiba kicsit erősebb, itt 8-10 pixel szélességű kromatikus aberrációt láthatunk a tesztképen. Átlagos fotóknak ritkán, de azért érezhető ez a hatás.
Mivel a fényképezőgépben nincs valódi blende, így a színi hiba hatása sem csökkenthető kisebb „rekesznyílás” (pontosabban ND szűrőt) használatával. Ez csak egy minimális szórást ad a képhez.
Legrosszabb esetben tehát (tele állás) 10×13 cm-es fotón közelítőleg 0,3 mm szélességű a kromatikus aberráció megjelenése, általános esetekben azonban ennél kisebb mértékűvel kell számolnunk, amely valójában elhanyagolható.
A kromatikus aberráció a Sony Cyber-shot DSC-H20-nál tehát nem jelent komoly problémát.
Zoom
A Sony Cyber-shot DSC-H20 főként a teleállásban produkál, hiszen igazi nagylátószögről aligha beszélhetünk. A kezdő 38 mm bizony okozhat kellemetlenséget városban való fotózáskor, ha egész épületet szeretnénk a képen viszontlátni, nem biztos hogy elég lesz az a látószög, amit ez adni tud. Manapság, amikor rengeteg 28 mm-től induló gép jelenik meg a piacon, a 38 mm-es kezdőérték igen bátornak tűnik.
A 10×-es zoom segítségével tehát 38 és 380 mm-nek megfelelő érték közé állíthatjuk a gyújtótávolságot. Ha a teleérték kevés lenne, folyamatosan növelhetjük a nagyítást maximum 2×-es digitális zoommal, illetve kisebb felbontást választva az ún. Smart zoom is használható, amely a nagy felbontású képből képkivágást készít a minőség romlása nélkül.