Kipróbáltuk: Sony Cyber-shot DSC-HX1 teszt

0

Optika II.

Geometriai torzítás

A fényképezőgéppel készült képeken minimális geometriai torzítás vehető észre, még a 28 mm-nek megfelelő nagylátószög is csupán 0,2%-os torzítású, amely bőven átlag alatti.

Torzítások a gyújtótávolság függvényében

nagylátószögnél (f=28 mm ekv.)
hordótorzítás: ~0,2%

tele állásban (f=60 mm ekv.)
hordótorzítás: ~0,1%<

Közelfényképezés, makró

Makró képességek

nagylátószögnél (f=28 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 37 mm;
hordótorzítás: ~2,2%

tele állásban (f=560 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 116 mm;
hordótorzítás: ~0,3%

2×-es zoom (f=56 mm ekv.)
legkisebb szélesség: 38 mm;
hordótorzítás: ~1,4%

A Sony Cyber-shot DSC-HX1 jó makróképességekkel rendelkezik. 28 mm-es nagylátószögnél alig 1 cm-es munkatávolságot használhatunk, amely igen jó nagyítást eredményez, s 37 mm széles témával ki is tudjuk tölteni a teljes képet. Ilyenkor persze a kis tárgytávolság miatt nehéz dolgunk van, mert nem csak a téma repülhet tova ahogy közelítünk, hanem a fényt is árnyékolhatjuk a géppel. Ezen felül igen komoly torzítással is számolni kell. De talán felesleges is ezzel erőlködni, hiszen 2×-es zoomállásnál is hasonlóan jó nagyítást kapunk, de már 3 cm-es tárgytávolságunk van, amely egyrészt a torzítást csökkenti, másrészt a fényt sem takarja annyira a gép. Ezt a 2×-es zoomos jó makrót azonban a gép külön nem jelzi, így nekünk kell kitapasztalnunk.
Tele állásban 1,5 méterről készíthetünk felvételeket az ijedős állatokról, itt kicsit kevesebb, mint 12 centi széles téma tölti majd ki a teljes képet. A torzítás itt elhanyagolható.

Peremsötétedés

A sarkok sötétedése elsősorban nyitott fényrekesznél, azon túl is inkább nagylátószögre jellemző. Legrosszabb esetben is a még elfogadható 11%-os vignettálás tapasztalható. F8-as rekesznél pedig 5%-nál rosszabb értéket nem kapunk.


sarkok sötétedése: 11%

sarkok sötétedése: 5%

sarkok sötétedése: 8%

sarkok sötétedése: 1%