Komoly ultrakompaktok

0

A komoly ultrakompaktok azért kapták ezt a nevet, mert kis méretük ellenére túllépnek kategóriájuk korlátain – találunk itt a megszokott 3x zoomértéknél nagyobb zoomátfogású darabokat, de ide került az első szélesvásznú képérzékelővel rendelkező gép is. Elsősorban olyanoknak készült, akik nem szeretik a kompromisszumokat, és akkor érzik jól magukat, ha gépük kicsi, stílusos, és mégis egy komolyabb gép funkcióival rendelkezik.

A legjobb azonban ebben a kategóriában az, hogy gépei mindenkinek jók: a gyártók ugyanis nem felejtették azokat sem, akik jó minőségű képeket és funkciókat szeretnének, ugyanakkor nincs szükségük a kézi vezérlésre, hiszen mindegyik gépben találhatóak előre beállított témamódok, és teljesen automatikus fényképezési mód. Jó választás tehát azoknak, akik most ismerkednek a digitális fényképezőgépekkel, de nem szeretnék egy év múlva lecserélni komolyabbra a frissen vásárolt gépet, csak jobban beleásni magukat a funkciók és beállítások áradatába.

HP PhotoSmart R607 70 000 Ft
4 Mpix 3x zoom SD 32 MB belső makró 6 cm 6 TM 1,5″ LCD Li-ion videó 320×240

A HP általában nagy hangsúlyt fektet arra, hogy gépei egyszerűen kezelhetőek legyenek, nincs ez másképpen az R607 esetében sem. Négy megapixeles felbontásával és BMW-színeivel a Forma-1 rajongóinak ideális, de azok is szeretni fogják, akik egy egyedi külsejű fényképezőgépet keresnek, ami sebességben és képminőségben is megállja a helyét. Ráadásul még külön videófelvétel-gomb is van rajta, és alkalmazza a HP Adaptive Lighting technológiáját a sötét területek vaku nélküli kivilágosításához.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
HP PhotoSmart R717 59 000 Ft
6 Mpix 3x zoom SD belső 32 MB makró 14 cm AF 10 TM 1,8″ LCD Li-ion videó 320×240
Nyári termés ez a HP-gép, és mint a PhotoSmart R sorozatú gépeinél általában, itt is a kategóriára jellemző átlagos értékek dominálnak, a felbontás azonban megnőtt elődeihez képest. Jól összerakott gép, külön kiemelendő a HP által elsőként használt utólagos digitális vörösszem-korrekció, ami nagyon jól végzi munkáját. A kézi vezérlés keretében megadhatjuk a használni kívánt rekeszértéket, igaz, csak minimum és maximum közül választhatunk.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
HP PhotoSmart R817 Tipp! 76 000 Ft
5 Mpix 5x zoom SD belső 32 MB makró 3 cm 9 TM 2″ LCD Li-ion videó 640×480
A jó kezelhetőség mellett az objektív a nagy erőssége ennek a modellnek – az 5x zoomátfogás és a szupermakró mód ritka ebben a kategóriában. Itt is működik a vörösszem-eltávolító funkció és a fentebb említett Adaptive Lighting, a 2″ méretű LCD-n könnyebben meg lehet állapítani, hogy egy kép éles lett-e. Manuális beállítások terén sem kell szégyenkeznie, hiszen megadhatunk blendét, záridőt, vagy mindkettőt, az előre beállított témamódok mellé pedig saját beállításaink alapján újakat vehetünk fel.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
ImpressCam MiniCam 50 000 Ft
5 Mpix 3x zoom SD 16 MB belső makró 50 cm AF 13 TM 2″ LCD 2 AA videó 320×240

Nevéhez hűen az ImpressCam első ultrakompaktja nagyon kicsi, de nagyon okos is, hiszen alumínium váza egy teljesen manuális fényképezőgépet rejt – a témamódok mellett van lehetőség záridő, rekesz, vagy mindkettő beállítására. A hordozhatóságát erősíti, hogy ceruzaelem, vagy ceruzaakku szolgáltatja az áramot, így olcsóbb az energiaellátás, mintha mondjuk pótakkut kéne vennünk. Nem csak a gép stílusos, hanem kedvencünk, a műbőr táska is, amely az alapcsomag része.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
Nikon Coolpix 5400 Tipp! 100 000 Ft
4,9 Mpix 4,1x zoom CF Type II makró 1 cm 15 TM 1,5″ LCD Li-ion videó 640×480
Az 5 Mpixeles Coolpix 5400 egyik kiemelkedő tulajdonsága, hogy kisfilmes rendszerre vetítve 28 mm-től állítható be a fókusztávolsága. Nem csak JPG, hanem veszteségmentesebb TIFF formátumban is fényképezhetünk, plusz szolgáltatásként pedig igénybe vehetjük a VGA felbontású videókészítést, az akár 10 perces expozíciót, a stroboszkópikus vaku-működtetést és a hosszabb sorozat módokat. Hatalmas előny a külső vakucsatlakozás, valamint a kihajtható LCD, amik igazán kényelmessé és időtállóvá teszik a CoolPix sorozat eme tagját.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink |
Fotózz!hu képek
Panasonic DMC-FX8 75 000 Ft
5 Mpix 3x zoom SD makró 5 cm AF 12 TM 2,5″ LCD Li-ion videó 640×480
A Panasonic volt az első olyan gyártó, amelyik optikai stabilizátort tuszkolt bele egy ultrakompakt gépbe, ráadásul nem is csak egybe – az egész FX-szériába.Ez gondoskodik arról, hogy még gyenge fényviszonyok között se kelljen tartanunk a bemozdulás veszélyétől. A brutálisan nagy 2,5″ LCD szép képet ad, a Leica objektív pedig gondoskodik arról, hogy csak jó minőségű képek készüljenek. A gép legnagyobb negatívuma talán az, hogy nincs teljesen manuális módja, csak a program-automatika – a többi funkció magas minőségének köszönhetően azonban az FX8 nem lóg ki a komoly ultrakompaktok kategóriájából.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
Panasonic DMC-FX9 95 000 Ft
6 Mpix 3x zoom SD makró 5 cm AF 14 TM 2,5″ LCD Li-ion videó 640×480
Elődjétől, az FX8-tól örökölte a pozitívumait, és ezzel lényegében mindent elmondtunk róla: ugyanúgy meg lehet dicsérni a Leica objektívet, az előre beállított témamódokat, és még ennél is nagyobb öröm a 2,5″ méretű, brutális felbontású LCD, valamint az izmos sorozatfelvétel-mód. Bár nincsen túlzsúfolva extrákkal, pontosan olyan, amire a külseje alapján gondolunk: egy visszafogott, komoly, nagy tudású ultrakompakt, ami, bár nincs benne manuális mód, tudja, amit tudnia kell.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
Panasonic DMC-LX1 Tipp! 140 000 Ft
8,4 Mpix 4x SD makró 5 cm AF 14 TM 2,5″ LCD Li-ion videó 848×480
Az LX1 az első kompakt, ami 16:9 képarányú érzékelővel büszkélkedhet, vagyis 8 megapixeles szélesvásznú képeket, és 848×480 felbontású, szélesvásznú filmet készíthetünk vele, mindezt természetesen a beépített optikai képstabilizátor hathatós segítségével. Felépítése az FX9-éhez hasonló, ugyanaz a nagyméretű és -felbontású LCD, de a Leica objektív 16:9 képarány esetén 28mm-es nagylátószöget produkál, ami ritka ebben a gépkategóriában. Elegáns gép, videó- és sorozatfelvételi módjai pedig abszolút kiemelkednek a mezőnyből. Szerencsére a lista nem ér itt véget, hiszen az FX9 teljesen manuálisan is kezelhető, megadhatjuk a záridőt, a blendét, vagy akár mindkettőt egyszerre.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink
Sony DSC-W5 66 000 Ft
5 Mpix 3x zoom MS 32 MB belső makró 6 cm AF 7 TM 2,5″ LCD 2 AA videó 640×480

Aki egy megbízható és gyors ultrakompaktot szeretne, annak jó választás lehet a W5 kimagasló dinamikájával és képminőségével. 2,5″ méretű, jó minőségű LCD-je elllenére sem fogyaszt sokat, ráadásul 2 darab AA elem is elég neki. Kis mérete ellenére teljeskörű manuális vezérléssel bír, azaz a témamódok mellett záridőt és blendét is állíthatunk.
részletes adatlap |
tesztünk |
tesztképeink |
Fotózz!hu képek

Jelmagyarázat


3 Mpix A fényképezőgép felbontása Mpixelben
3x zoom Az optika zoomátfogása
10 MB belső Integrált belső memória kapacitása
MSD Memóriakártya típusa: MemoryStick Duo / MemoryStick Duo Pro
MS Memóriakártya típusa: MemoryStick
xD Memóriakártya típusa: xD Picture Card
CF Type II Memóriakártya típusa: CompactFlash Type II
SD Memóriakártya típusa: SecureDigital
4 cm makró Közelpont makrófotózáskor
AF autófókusz-segédfény
11 TM A gyári téma-módok száma
2,5″ LCD LCD mérete collban
2 AA Energiaellátás: 2 darab AA elem vagy akkumulátor
Li-ion Energiaellátás: Lítium-ion akkumulátor
videó 320×240 Videórögzítés maximális felbontása