Címlap 2014
Archívum
100 éves a Leica fotográfia
Megszoktuk, ha egy cég külföldi rendezvényre hív, akkor valamilyen gépbemutatóról van szó. Most azonban szülinapot ünnepeltünk a Leicával, így beszámolónk is inkább útleírás lesz, mint gépbemutató. Akit érdekel, hogyan ünnepelt a neves német cég, és milyen az új gyáregységük, lépjen beljebb!
VSLR: tükörreflexes gépek mozgóképpel (1. rész)
Új cikksorozatunk ezúttal a digitális tükörreflexes gépek videó képességével foglalkozik. Bemelegítésképpen elmélkedjünk egy kicsit ezen technika múltjáról és jelenéről, lehetséges alternatíváiról, előnyeiről és buktatóiról.
Történelem: Minox
Sokat foglalkoztunk a kisfilmes, sőt a közép- és nagyformátumokat preferáló cégek múltjával, de nem esett még szó a kisebb formátumokról, például a hidegháború titkosszolgálatainak kedvenc fényképezőgép gyártójáról a Minoxról. A cég kedvenc jelszava ma is: „Férjen el egy csukott tenyérben”.
Történelem: Schneider
Mindenki mondjon egy Oscar-díjas filmrendezőt! Jól van. Most egy Oscar-díjas színészt! Ez is megy? Akkor most egy Oscar-díjas objektívgyártót! …? Pedig létezik ilyen. Röviden úgy hívják Schneider, és Marlon Brandóhoz hasonlóan kétszer kapta meg az arany szobrocskát. Csak nem ugyanabban a kategóriában.
Exkluzív: Sony Cyber-shot DSC-TX10
Az év első napjai többnyire a nagyobb gyártók videokamera és kompakt fényképezőgép bejelentéseivel telnek. A bejelentési hullám egyik, bár korántsem szürke alanya volt a Sony Cyber-shot DSC-TX10 nevű ultrakompakt, melynek egy előzetes példányát sikerült rövid időre kézbe vennünk.
Történelem: Sinar
A fényképezés – jó indulattal- néhány száz éves történetét zömmel a német, majd az utóbbi évtizedekben a japán cégek uralták. Talán pont emiatt jelent kis felüdülést, ha más vidékről érkezett vállalatokról is szó esik. A svájci Sinar azonban nem csak ezért különleges. Napjaink egyik legaktívabb digitális középformátumú hátfal és fényképezőgép gyártójáról van szó, mely azért nem ma kezdte a szakmát.
Visszapillantó: 2010 mérföldkövei a digitális fényképezésben
Válság ide, válság oda, idén sem maradtunk érdekesnél érdekesebb bejelentések nélkül. Szerencsére a gyártók nem nyitott szájjal várják a sült galambot, bizony közülük jópáran előkapták puskájukat, s el is sütötték a puskaporukat. Lett hát gerle sülve, főve, híreztünk is nyakra-főre.
Történelem: Braun
„Braun csak egy van!”, mondhatná a reklámszöveg, ha valóban csak egy lenne. De ha valaki ilyen elterjedt névvel bír, és magáról nevezi el cégét, ne csodálkozzon ha folyton összekeverik. Nekünk is nehezen sikerült különbséget tenni a fotós Braun és a vakus Braun között. Aztán végül megnyugodhattunk, fotós-Braun tényleg csak egy van.
Történelem: Yashica
Találós kérdés. Melyik volt a világ első full-frame, kisfilmes DSLR fényképezőgépe? Akik a jelenleg ismert nagy cégekre gondoltak, rossz nyomon járnak. Akik a Contax N Digitalra, eltalálták. Az újabb Contaxok mögött pedig olyan nevek állnak mint a Kyocera, vagy történelmi áttekintésünk „hőse”, a Yashica.
Történelem: Rollei
Ha a Rolleire gondolunk többségünknek egy szép, bőrborítású, fekete doboz képe sejlik fel, elején két objektívvel tetején a felnyitható keresőaknával. Az emblematikus Rolleiflex gép szinte egyet jelent a középformátumú fényképezéssel. A nagy múltú és élő jelenű német cég „élettörténetét” a következő oldalak elevenítik fel.