Címlap 2011

Archívum

Visszapillantó: 2011 a digitális fényképezés tükrében

A Pixinfo nem versenyautó, így a visszapillantót elég évente egyszer használnunk, és nyugodtan hordhatjuk zsebben is. Most előbányásztuk, leporoltuk és belenézünk, milyennek látszik az elmúlt év – ez a rövid 2011-es – a digitális fotózás és saját szemszögünkből.

Kipróbáltuk: Mamiya 645DF + DM33 teszt

Ritka vendég mifelénk a középformátumú fényképezőgép, és ahogy visszanézem az elmúlt évek termését hátfalas modell még nem is járt nálunk. Ideje hát megtörni a gonosz átkot. Tesztgépünk, vagy inkább tesztrendszerünk, a Mamiya egyik kiváló összeállítása a 645DF váz és a DM33 hátfal volt, megtoldva egy Sekor D 80mm-es objektívvel.

Történelem: Mamiya

A középformátumú fényképezés emblematikus japán gyártója már hetven éve töretlenül halad kitaposott ösvényén. Voltak apróbb döccenői, de úgy tűnik a Mamiya nevű „járműnek” az ilyesmi meg sem kottyan. Most nézzünk egy kicsit a visszapillantóba, milyen mérföldkövek mellett haladt el megállíthatatlan gépezetük.

Visszapillantó: 2010 mérföldkövei a digitális fényképezésben

Válság ide, válság oda, idén sem maradtunk érdekesnél érdekesebb bejelentések nélkül. Szerencsére a gyártók nem nyitott szájjal várják a sült galambot, bizony közülük jópáran előkapták puskájukat, s el is sütötték a puskaporukat. Lett hát gerle sülve, főve, híreztünk is nyakra-főre.

Történelem: Rollei

Ha a Rolleire gondolunk többségünknek egy szép, bőrborítású, fekete doboz képe sejlik fel, elején két objektívvel tetején a felnyitható keresőaknával. Az emblematikus Rolleiflex gép szinte egyet jelent a középformátumú fényképezéssel. A nagy múltú és élő jelenű német cég „élettörténetét” a következő oldalak elevenítik fel.

Történelem: Tokina

Azt mondom, Tokina. Kinek mi jut róla eszébe? Hát persze, hogy az objektívek. Az apró japán cég évtizedek óta azon fáradozik, hogy elválaszthatatlanná tegye a nevet ettől a termékcsoporttól. Cégtörténeti sorozatunk legfrissebbje róluk szól, valamint arról, hogy John Lennonnak alig van köze hozzájuk.

Történelem: Tamron

A fényképezőgép gyártók után most egy nyugdíjaskorba lépett, örökifjú optikai céget mutatunk be. A japán Tamron nemzetközi mércével közepes vállalatnak számít, de jól ismert objektívjeik ott bújnak milliónyi fotóstáskában, nevüket minden fotózással foglalkozó ismeri. Reméljük, újabb cégtörténeti cikkünk egy kicsit szélesítheti az ismereteket.

Történelem: Ricoh

Az európai kontinensen leginkább a fénymásolóiról ismert cég szülőhazájában, Japánban az egyik legpatinásabb fényképezőgép gyártónak számít. Indulása is egy közel 100 éve felmerült ötletnek köszönhető, melyből először egy állami kutatóintézet, később pedig egy világvállalat nőtte ki magát. A nagyvállalatot ma Ricohnak hívják.

Történelem: Olympus

Bár az Olympus nevet legtöbben a fotózás világából ismerjük, az idén 90 éves japán cég vetélytársaihoz hasonlóan nem fényképezőgép, hanem optikai eszközök gyártásával Takachiho Seisakusho néven kezdte sikertörténetét. A minőségi mikroszkóp és orvosi hőmérőgyártásban elért eredmények után az első fényképezőgép 1936-ban készült el.

M42: csatlakozószabvány karnyújtásnyira

Van, aki megállapodik a DSLR gépvázhoz vásárolt kitobjektívnél, vannak azonban örök nyugtalanok, akik megpróbálják minél szélesebb körben kipróbálni gépüket. Ez többnyire komoly kiadást jelent, de akadnak pénztárcakímélő megoldások is. Ilyen például az M42 szabványú, manuális, objektívek beszerzése. A szabvány 60 éves, így a kerek évforduló apropójából ideje körülnéznünk, mit kezdhetünk a digitális korszakban Apu vitrinbe zárt objektívjeivel?

NÉPSZERŰ CIKKEK

DOF, zársebesség, expozíciós skála. Ismered, jól kezeled? Teszteld le magad!

A Canon kanadai weboldalán oktató anyagot készített, amelyből megtudható, milyen hatása van a rekesznek, a zársebességnek, az érzékenységnek, s hogyan kell leolvasni az expozíciós...

Jelentős képlágyulást okozhatnak a napellenzők!

Meglepő, de valahol logikus felfedezést tett Steve Perry, aki a hidegben, napellenzővel történő fotózás során durva lágyságot tapasztalt a képeinél.

Automatikus torzítás korrekció az új objektíveknél

Arról bizonyára már sokan hallottak, hogy egyes fényképezőgépekben van lehetőség torzítás korrekciót bekapcsolni, de azt talán kevesen tudják, hogy bizonyos objektívek használatakor ez nem...

Gács Anna: Törésvonalak – Betegségdokumentálás és élettörténet (videó)

Online megtekinthető előadás az autopatográfiákról.

Ennyire rázza be a gépet csak egy redőnyzár!

A DSLR-ek elterjedésével egyre több gyártó tette lehetővé az exponálás előtti előzetes tükörfelcsapást, azaz az MLU-t (Mirror Lock-up). Tették mindezt azért, mert az első...