Címlap 2016

Archívum

Akciókamerák: honnan jöttek és merre tartanak?

Faék egyszerűségű apró kis képalkotó eszközök, melyek rendkívül strapabíróak, és amiket ma már lényegében lehetetlen megkerülni - fókuszban az akciókamerák.

DxO FilmPack 5

Az okostelefonok előhívta képeffektezési mánia közepette a trendi effektus mögött néha nehéz észrevenni a fotót. Ha már azzal a reménnyel állunk neki egy fotó átszerkesztésének, hogy javítsunk rajta, érdemes minőségi szoftvert használni a feladathoz. Ehhez többnyire nem mobiltelefonra, hanem egy számítógépre lesz majd szükség, és egy olyan alkalmazásra, mint az itt következő.

Phottix Pro CPL-MC polarizációs és Vario ND szűrők

Két Phottix szűrő járt nálunk, amelyek a kreatívabb fotózást, illetve adott esetben a videózást segítik elő.

Fotókönyvbolt: fotókönyvek, naptárak

Virágot a virágostól, húst a hentestől, tojást a kofától, cipőt a cipőboltból, fotókönyvet a fotókönyvboltból – mondhatnánk az egyszerű képletet. S valóban, mi sem célravezetőbb, mint mindent a maga helyén megvásárolni. Fotókönyvből ma már sokféle kapható, sokféle helyről. Most egy viszonylag új vállalkozást és a termékeit szeretnénk bemutatni, amelyek egy kicsit hiánypótlóak a magyar piacon. Lássuk!

Közgyűrűzés

Avagy hogyan növeld meg objektíved nagyítását anélkül, hogy plusz lencsetagot iktatnál az optikai rendszerbe. Egy kis elmélet után a gyakorlatát is bemutatjuk a közgyűrűk alkalmazásának.

Polaroid változtatható erősségű vND szűrő

Komoly piaca kezd kialakulni az NDx-nek, vND-nek, vario ND-nek vagy Fader-nek is nevezett szűrőknek, melyek általában 1-2,5 Fé-től kezdődően akár 10 Fé-es zárásra is képesek, ráadásul átmenet nélkül. Tavaly már két változatot bemutattunk, amelyek mindegyike valamilyen szinten kompromisszumos megoldás volt. Vajon a Polaroid kedvező árú terméke is ezt a konklúziót kell kapja?

Portré fotózás erős fényben: HSS vagy vND szűrő?

Kis mélységélességű kültéri portrék készítésekor előforduló probléma az előtér és a háttér jelentősen eltérő világossága. Ezen derítőlapokkal és vakukkal segíthetünk, de ha az elérendő kis mélységélesség miatt a blendét nem tudjuk a bejövő fény szabályozására használni, akkor hamar akadályokba ütközünk. Az előtér és a háttér megvilágításának összehangolására ezúttal két lehetőséget vizsgálunk meg.

Polaroid makró előtét lencsék

Tavaly a Nyári Fotófesztivál után már bemutattunk egy makró előtét készletet, akkor a Phottix kínálatából. Most hasonlóképp teszünk, de ezúttal a Polaroid által fémjelzett makró készlettel ismerkedünk meg. A +1, +2, +4 és +10 dioptriás lencséket tartalmazó szettet főként belépőszintű DSLR-rel rendelkezőknek ajánljuk.

Exkluzív: Nikon Coolpix S01 és Coolpix S800c

A Nikon tegnap reggel jelentette be új kompakt fényképezőgépeit, melyek között két igen érdekes is megtalálható: a meglepően kis méretű Nikon Coolpix S01, valamint az Android által hajtott Nikon Coolpix S800c. A bejelentés után lehetőségünk nyílt a gépek rövid kipróbálására, s noha még csak béta verziójú modellek kerültek az asztalra, így is volt mit kipróbáljunk.

Történelem: André Kertész

Egy újabb alkotó, akinek legalább a neve mindenki számára ismerősen cseng. André Kertész egyszerűségükben nagyszerű, emberközeli, dokumentarista alkotásai a fotótörténelem egyik legnagyobb alkotójává tették. Rövid biográfiánkban foglaljuk össze e buktatóktól sem mentes életutat.

NÉPSZERŰ CIKKEK

Alapfokon: Objektívek – Cserélhető objektívek

Eddig általánosságban beszéltünk az objektívekről, és főleg úgy tekintettünk rájuk, mint a fényképezőgéptől elválaszthatatlan részre. A komolyabb gépek azonban nincsenek az optikával egybeépítve, így azok levehetők és cserélhetők.

Miért nem számít a DPI a pályázatoknál?

Sokszor találkozom olyan fotópályázati kiírással, ahol hibásan, 300 dpi felbontású fotókat kérnek. Nos, ez nem csak a kiíró hozzá nem értését bizonyítja, de a...

Interpolációs eljárások

Ki ne emlékezne Robert Aldrich háborús klasszikusára, a Piszkos tizenkettő című filmre? Egy tucat mindenre elszánt bűnöző hajt végre kényes, kemény harci feladatot, hogy a film végére megfogyatkozva bár, de dicsőségben nyerjék el az áhított szabadságukat. Hasonló cél vezérelt minket is, amikor összeszedtük a digitális utómunkában ismert tizenkét "legelszántabb" interpolációs algoritmust, hogy izzasztó missziónak alávetve őket, megküzdjenek a dicsőségért.

Alapfokon: Érzékelők VI.

Előző alkalommal a Fujifilm SuperCCD-jét mutattuk be. Most azonban egy nagyságrenddel jelentősebb előnyökkel rendelkező különleges érzékelőről lesz szó.

Induljunk-e fotópályázaton? S ha igen, milyenen?

Nem mind arany, ami fénylik - tartja a közmondás, amely igaz a fotópályázatokra is. Bejegyzésünkben igyekszünk körbejárni a lehetséges pályázat típusokat. Ha...