Kipróbáltuk: Panorama Maker 3.0 teszt

0

Első pillantásra

Rögtön az első a Panorama Maker mérete. 41 megabájt, ami az átlag sokszorosa. A telepítés – gyors és teljesen automatikus – közben végig az járt a fejemben, hogy vajh mi az amitől a PM3 durván tízszer akkora, mint pl. a Canon PhotoStitch? A rejtély hamar megoldódott: a program több, mint 10 MB mintaképet tartalmaz, továbbá a teljes kezelőfelület grafikus, ami egyrészt igen impozáns, másrészt viszont igen helyigényes. Ez utóbbival pedig szinte minden rosszat le is írtam a Panorama Maker 3.0-ról.

A második meglepetés a kezelőfelület, amely egyszerűen gyönyörű. Nem hivalkodó, nem túldizájnolt, hanem egyszerű, barátságos és ami a legfontosabb: egyértelmű. Őszinte elismerésem az ArcSoft fejlesztőinek.


Szép, szép; de jó-e?

Lehet okos, ami szép?

A külcsín természetesen csak másodlagos. Egy panorámaszerkesztőnél a vele készített képek minősége a legfontosabb. A Panorama Maker e téren is jól vizsgázott.

A szerkesztő lényegében egy varázsló, azonban egy lépés több munkafázist tartalmaz, ezáltal gyorsabb és átláthatóbb is lesz a szerkesztési folyamat. Újabb meglepetés: első lépésként a leendő panoráma méretét és fajtáját kell megadni. A program vízszintesen, függőlegesen, és ezek kombinációjában képes a képeket összefűzni, és természetesen 360 fokos teljes körpanoráma is készíthető vele. A varázsló szerkezetéből adódóan itt kell megemlítenem azt is, hogy a PM3 semmilyen fényképezőgépet nem ismer, ami, tekintve, hogy a Nikon saját gépeihez mellékeli, igen komoly hiányosság. A fókusztávolság megállapítását így kénytelenek vagyunk vagy a programra bízni, vagy saját kezüleg beállítani. A szerkesztési procedúra ezen szakaszában aktiválható ill. tiltható az automatikus expozíciós korrekció is.


Képtípus, példával

A második lépés a képek kiválasztása. Eredeti és nagyon tetszett, hogy a megnyitás után a képek egy albumba kerülnek, és ebből választhatók ki az összefűzni kívánt felvételek. Így akár a nyaralás összes képét megnyithatom egyszerre, ezután pedig már gyerekjáték megtalálni az összeilleszteni kívánt fotókat. Mert ugye ki emlékszik egy héttel később arra, hogy melyik volt a kedvenc tájkép sorozatom első kockája?

A program képes azokat a fájlokat, melyek TWAIN kompatibilis digitális fényképezőgéppel vagy szkennerrel készültek, az eszközről közvetlenül albumba illeszteni. Az albumokat a szoftver automatikusan elmenti.


Fent látható az album

A felvételek összeillesztése pillanatok műve, mivel a Panorama Maker 3 kis képeket illeszt egymáshoz. Pontosságára nem lehet panasz, de ezt a szerkesztővel igen nehéz megállapítani, mert bár van ráközelítés, annak mértéke a kisebb hibák észrevételéhez nem elegendő (max. 100%).

Viszont ha mégis sikerül kiszúrni valamilyen bakit, annak utólagos, kézi korrigálására is van lehetőség. Erre szolgál a finomhangolás. Ennek a működése szintén rendhagyó. A javítani kívánt képrészlet (átfedési szakasz) kiválasztása után az azt létrehozó két kép egymás mellett jelenik meg. Ezeken kell elhelyeznünk három kis rajzszöget úgy, hogy azok egymásnak megfelelő képpontokat jelöljenek. Ez így talán bonyolultnak hangzik, a gyakorlatban azonban pofonegyszerű. A passzoló képpontok megtalálásában segít a ráközelítés lehetősége, és a pontosításhoz kérhetjük a számítógép segítségét. A kivágást, ha nincs kedvünk foglalkozni vele, elvégzi helyettünk a szoftver.


Rajzszöges finomhagolás

Kész a kép. Kész a kép?

A procedúra utolsó állomásaként ismét a varázsló kezdőképernyőjére jutunk, melynek közepén most már ott díszeleg a (majdnem) kész panorámakép. Itt még végrehajthatunk utólagos javításokat a programon (fényesség, kontraszt, kivágás), és itt menthetjük el munkánkat. A kivágásról még egy szót: itt sem módosíthatjuk az átfedési szakaszokat. Emiatt aztán nem volt lehetőségem megoldani, hogy az alábbi képen a feltehetően japán hölgy ne saját maga társaságában fotózza önmagát.


Három a (japán turista) kislány

Ennek ellenére a program előtt le a kalappal. Mindent tud, amit egy – többek között – egyszerű, digitális fényképezőgépekhez mellékelt panorámakép-szerkesztőnek tudnia kell. Nemcsak szépen és gyorsan dolgozik, de logikus felépítésű, gyorsan kiismerhető és könnyen használható. Ha valaki mégsem boldogulna vele, a help bőséges segítséget ad.

Az illesztései kiválóak. Sehol egy szellem, elmosódott vonal; a nehezen összeilleszthető (magyarul rossz) fotókat is megfelelően, nagyobb törések nélkül rakta össze.

A képeket JPEG, Tif, Targa, Paintbrush, FlashPix avagy HTML formátumban illetve Quick Time VR-ként menthetjük. Utóbbihoz tartozik, hogy a program képes mentés előtt is a QTVR-hez hasonló formában megmutatni képünket.

A Panorama Maker 3.0-val a Nikon és az ArcSoft olyan programot alkotott, mely mintául szolgálhat lehet nemcsak a gyári szoftverek készítőinek, de a panorámakép-szerkesztőkre szakosodott fejlesztőknek is.