Menü
Menü
A HP kisebb gépeinél már megismert, az LCD bal oldalán megjelenő kis ikonokból álló menüt kapott a 945. A HP-s hagyományoknak megfelelően minden egyértelmű, a jelölések beszédesek, úgyhogy aki még soha nem fogott a kezében HP digitális fényképezőgépet, az is pillanatok alatt megtanulja kezelni.
A menürendszer több pontjáról feljebb már esett szó, így most csak a kimaradókkal foglalkozom. A fotózás menüben első helyén az expozíció-korrekció szerepel, mely 1/3 Fé lépésekben állítva +/- 3 Fé lehet. A fehéregyensúly akár kézileg is kalibrálható, ezen kívül napos, felhős, fénycső és izzó érték adható meg. Manuálisan ISO 100, 200 és 400 választható. A Color menüpont segítségével fekete-fehér illetve szépia felvételek készíthetők. A színek erőssége, a képélesség és a kontrasztosság három fokozatban állítható, a gyári beállítás minden esetben a középérték. Mindhárom opció láthatóan, de nem feltűnően befolyásolja a képeket. Ha a fentiek közül bármelyik beállítás eltér az alapértelmezettől, azt a keresőkön megjelenő kis ikonok jelzik.
A fényképezőgép beállítások menüpont alatt természetesen megváltoztathatjuk a működési hangokat, az LCD világosságát, a fényképezés utáni azonnali visszajátszás időtartamát, az automatikus kikapcsolás időlimitét, a dátumot, a menü nyelvét. De lehetőség van az EVF szenzor és az AF segédfény kikapcsolására, megadható, hogy az USB csatlakoztatásakor a 945-t meghajtóként vagy digitális fényképezőgépként ismerje-e fel a számítógép. Tévére kötéskor fontos, hogy a gép mind a PAL mind az NTSC szabványt ismeri. További kellemes tulajdonság, hogy kiválasztható, hogy a masina kikapcsoláskor mely beállításokat jegyezze meg. A lista a vaku módtól a fókusztávolságon keresztül a Digital Flashig szinte mindent tartalmaz.
A visszajátszás menüben a törlés, nagyítás alapfunkciókon kívül információkat kaphatunk a képekről, egészen pontosan a záridőt, a rekesz és ISO értéket, a fókusztávolságot, a vakumódot, a felbontás nagyságát és minőségét, a készítés dátumát, a képfájl nevét és méretét. Mindezeken túl ikonok jelzik azt, ha valamilyen képeffekt használatával készült a felvétel. A gép tehát igen alaposan kihasználja az EXIF-et. A nagyítás sem hétköznapi, és bár pontos adatot nem kaptunk, a legnagyobb nagyítás legalább húszszoros.
Sajnos hisztogram nincs, de ha a HP mérnökei ezentúl is ugyanolyan komolyan veszik majd a vásárlók észrevételeit, mint a 945 kifejlesztésekor, akkor az utódmodellben már ez is benne lesz. A Digicam és több külföldi weboldal olvasóinak 850-ről szóló értékeléseit átböngészve arra jutottam, hogy a legtöbb vásárló a manuális fókusz hiányát illetve az élőképen megjelenő információk csekély számát említette a gép legnagyobb hibájának. Ezeket, nemegy további aprósággal együtt, orvosoltak a fejlesztők. Akinek tehát az előbbiek miatt voltak fenntartásai a 850-nel szemben, az a 945-tel biztosan tökéletesen elégedett lesz.
Az Instant Share – ami a 850-ben még nem volt – a szokásos felépítésű: a funkcióval nyomtatásra, e-mail-ban történő továbbításra jelölhetők ki a képek. A nyomtatási adatokat DPOF 1.1 formátumban tárolja a fényképezőgép.