Röviden: KonicaMinolta DiMAGE A200 teszt

0


A fél-professzionális KonicaMinolta DiMAGE A2 olcsóbb, kissé egyszerűbb változata a DiMAGE A200-as. Bár még nem jelentős az árkülönbség a két gép között, később ez változhat. Tekintsük át gyorsan a főbb különbségeket:
























Minolta DiMAGE A2 és A200 közötti főbb különbségek

Minolta DiMAGE A2
Minolta DiMAGE A200
Váz
magnézium-öntvény polikarbonát
Érzékenység
ISO80-800 ISO50-800
Videófelvétel
544×408 pixel 800×600 pixel
Záridő-tartomány
30 mp – 1/4000 mp 30 mp – 1/3200 mp
elektronikus kereső
922e pixeles, infraérzékelős, 90 fokban felhajtható 235e pixeles, nem infraérzékelős, fix
LCD
-20..+90 fokban dönthető kihajtható és elforgatható
Felső státusz-LCD
van nincs



Mint látható, jópár változás történt, hol pozitív, hol negatív irányba. Mégis, a gép olcsóbb, s sokak számára ez a fontos. A műanyag váz kicsit könnyebbé tette a gépet, de az összerakása továbbra is jó, nem recseg, nem ropog, minden illesztés a helyén van. Az új váz új kezelőszerveket is hozott, szinte csak a négyirányú vezérlőnyíl, a Menu gomb és az i+ gomb ismerhető fel az A2-ről, a többi új, illetve más helyre került. A fényképezőgépet állványra helyezve mind az akkumulátor, mind a memóriakártya cserélhető marad. Az állványmenetet egyébként az optikai tengely vetületétől 1,5 cm-re helyezték.



A képek komponálására a fenti táblázatban már leírt megjelenítők szolgálnak, a fixen beépített (vagyis nem felhajtható) elektronikus kereső, valamint a kihajtható és elforgatható 1,8″-os LCD. Mindkettő jó felbontású, részletes képet ad, a képfrissítés is megfelelő. Lejátszáskor a képekbe 1,1x-10x mértékig nagyíthatunk bele. Igen ügye megoldás, hogy a SetUp-ban megadhatjuk, hogy a nagyítás első lépése hányszoros nagyítást jelentsen, így az első gombnyomásra 2x, 4x, vagy 10x nagyítású képet láthatunk.



Mint ahogy már a DiMAGE 5/7 sorozatnak, úgy az A200-nak is az egyik jellegzetessége az optikával mechanikai kapcsolatban lévő zoomgyűrű, mellyel kézileg tudjuk a zoomot beállítani. Fontos megjegyeznünk, hogy a motoros zoomokkal szemben ez a megoldás gyors és pontos használatot tesz lehetővé. Még az A200-ban is ugyanaz az objektív dolgozik, mint amit elsőként a DiMAGE 5/7-be építettek. Ez jó fényerejű 7,1x-es zoomtartományú. Ráadásul a szokásos 35 mm helyett 28 mm kezdőfókusztávolságú, mely a nagylátószöget kedvelőknek nagy előnyt jelent. A 16 lencsetagot 13 csoportban (köztük 2 AD, és 2 aszférikus lencsét) tartalmazó optika fizikai fókusztávolsága 7,2-50,8 mm, amely kisfilmre vetítve 28-200 mm-nek adódik. Az objektívvel kromatikus aberrációra nem kell számítanunk, de ennek fejében sajnos ellenfényben elég jelentős szórást kell elviselnünk.

Makrózáskor a legkisebb befogható terület szélessége 50 mm, mely az átlagosnál kicsivel jobb nagyítást jelent. Ez 200 mm-nek megfelelő fókusztávolságnál érhető el, de makrózáskor vagy 28 mm-es, vagy 180-200 mm-es fókusztávolságot is használhatunk. A befogható terület szélessége alapján alig jobb, mint közepes makróképességre gondolnánk, ám ha figyelembe vesszük azt, hogy ekkor 200 mm-es fókusztávolsággal is dolgozhatunk, ez akár pillangók fényképezését is lehetővé teszi, mert nem kell nagyon közel kerülnünk hozzá. Ehhez természetesen szélcsendes idő kell, hogy a növényen ne himbálódzon a pillangó. A kézremegésünk kiküszöbölését viszont a CCD-t mozgató AntiShake mechanizmus jól oldja meg. A kompakt gépek között nagy méretűnek számító 2/3″-os CCD-vel dolgozó DiMAGE A200 mélységélessége viszonylag kicsi, ami elsősorban makrónál jelentkezik.


A vaku kézzel felnyitható, távolsága az optikai tengelytől 6 cm. A vakumódok között természetesen automatikust nem találunk, hiszen mi magunknak kell felnyitni a vakut, ha azt használni akarjuk. A derítésen kívül vörösszem-hatás csökkentő, vagy lassú szinkron, illetve második redőnyre történő szinkronizációt használhatunk. A vaku teljesítménye kompenzálható, sőt kézzel is megadható a preferált érték. A felpattanó vaku helyett külső, Minolta rendszervakut is használhatunk, ha a vakupapucsba ilyet illesztünk.



A fényképezőgépet teljesen automata módon kívül programautomatika, rekesz és zársebesség-előválasztás, kézi mód, valamint portré, sport, naplemente és éjszakai téma-módokat üzemmódban, valamit MR módban használhatjuk. Az MR jelzésnél az általunk beállított értékeket hívhatjuk vissza, ehhez 5 memóriahelyünk van.

A JPEG tömörítési fok 3 lépcsőben állítható: standard, fine és extra fine. Veszteségmentes fájlformátumból RAW-ot is használhatunk, akár JPEG-gel együtt kombinálva is. A fényképezőgép ISO50, ISO100, ISO200, ISO400 vagy ISO800 érzékenységgel használható. Még utóbbi esetén is használható képeket kapunk. A blende F2,8 és F11 között állítható 1/3 Fé-enként (F2,8; F3,2; F3,5; F4; F4,5; F5; F5,6; F6,3; F7,1; F8; F9; F10; F11). A fénymérés multi-szegmensű, középre súlyozott átlagolt, vagy szpot elven történhet. A zársebesség adatlap szerint 30 mp és 1/3200 mp közötti lehet, rekesz-előválasztés és kézi módban azonban csak 15 és 1/1600 mp közötti értékek közül választhatunk, illetve B-módban érhetünk el 30 mp-et, de csak ISO100 érzékenységig.

A fehér-egyensúly automatikus, napfény, árnyék, felhős, izzó, két fénycső, vaku és két kézi beszabályozással használható. A képeffektek között a filter pontban a fehér-egyensúly finomhangolása is lehetséges. Itt egyébként még megadható a színtelítettség, kontraszt, élesítés és a színmód (telt, természetes, portré (sRGB), AdobeRGB, fekete-fehér).

Sorozatfelvételnél többféle sebességet használhatunk, normal sorozatnál 5 képig 2 kép/mp-cel, nagy sebességű sorozatnál (amikor is az LCD-n a sorozat közben nem látunk képet) 5 képig 2,3 kép/mp, illetve ultra nagy sebességű UHS módban 9,5 kép/mp sebességet használhatunk, igaz, utóbbi esetben a felbontás maximum 640×480 pixeles lehet. A korábbi modellek UHS módjával ellentétben ilyenkor a CCD előtti zár is működik, így a CCD kiürítésre kerül a következő kép előtt, ami jobb minőségű felvételeket hoz.

Videófelvételnél 800×600, 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást használhatunk. Utóbbi kettő esetén 15 vagy 30 kép/mp frissítés, 800×600 esetén csak 15 kép/mp frissítés választható. A videófelvétel közben természetesn optikai zoom is használható, sőt makró módba is átkapcsolhatunk, a fókuszrendszer és a fénymérés is aktív. Az A200 videófelvételi képessége igen jó! A felvételek akár 15 perc hosszúságúak is lehetnek, vagy kisebb felbontásban a memóriakártya teljes kapacitása is kihasználható e célra.

Az élességállítás széles területen, 11 fókusz kereten (mint tükörreflexes gépeknél), vagy szpot módon történhet. Utóbbi esetben 50×52 pontos mátrixból választhatjuk ki a nekünk megfelelő fókuszpontot (vagyis 2600 fókuszpont közül!). Ha kézi élességállítás mellett döntünk, akkor használhatjuk az objektív tubusán lévő elektronikus gyűrűt. Ilyenkor a kép egy része kinagyítható, ráadásul a fotós választhatja ki, hogy a teljes képmező mely részét szeretné kinagyítani. Sajnos üröm az örömben, hogy a nagyítás digitálisan történik, szemben a korábbi modellek igen jól megoldott kézi élességállításánál megszokottal. Kevés fény esetén az automatikus élességállítást nem segíti AF segédfény, de erre nagyon nincs is szükség, mert félhomályban is nagyon jól működik az AF. Igaz, meglehetősen lassan, de pontosan áll be az élesség.

A gép sebessége nem jellemezhető egy szóval. A bekapcsolástól az élőkép megjelenéséig 2,3 mp telik el, amely nem nevezhető rossz értéknek, de mindenesetre lassabb, mint amit elvárhatnánk egy fix optikás géptől. Az élességállítás nagylátószögnél jó megvilágítás és kontrasztos téma esetén akár 0,4 mp alatt is befejeződhet, de kevés fénynél akár 1,6 mp-ig is elmolyolhat a gép. Tele állásban 1,2-3,2 mp-ig tarthat az élességállítás.



Az extra szolgáltatások között megtaláljuk a felvétel- és lejátszás hisztogramot. Utóbbi végre villogtatja a beégett részeket is, ebből is látszik, hogy a KonicaMinolta figyel a részletekre. Ami korábban nem sikerült, vagy lehetett volna jobb is, azt idővel ki is javítják, illetve jobbá is teszik. A felvétel módban elérhető élő hisztogram ugyan még mindig elég lassú, de egy későbbi gépben biztosan ez is gyorsabb lesz. Bár az elődmodellek támogatták az időzített sorozatok készítését, az A200-ból ez kimaradt. Van viszont 3 képes automatikus expozíció sorozat 1/3 vagy 1/2 Fé-es lépésközzel. Van fehér-egyensúly sorozat kis és nagy lépéssel, és lehetséges a felvett videókat a fényképezőgépben megvágni, szerkeszteni.



A fényképezőgép Li-ion akkumulátora a CIPA mérések szerint 260 kép elkészítéséhez tárol elegendő energiát.



A fényképezőgép dobozában a gépen kívül a következőket találjuk:


  • NP-800 Li-ion akku

  • akkumulátor töltő

  • objektívvédő sapka

  • napellenző az objektívre

  • nyakpánt

  • USB kábel

  • A/V kábel

A KonicaMinolta DiMAGE A200-at azoknak ajánljuk, akik szeretnék kihasználni a nagy fókusztávolság adta előnyöket viszonylag kevés fényben is, vagy szűk rekesz alkalmazása mellett is, de emellett szükségük van nagy érzékenységre, kiváló képminőségre, nagy felbontásra és nagylátószögre, valamint a rengeteg kézi beállításra. Akik emellett a gép mellett döntenek, jó, ha tudják, mi az, amiről az A2-ből le kell mondaniuk.

A KonicaMinolta DiMAGE A200 ára a cikk megjelenésekor bruttó 190 ezer forint. A tesztgépet a Digitcam-től kaptuk kölcsön a kipróbálás idejére. Köszönjük!