Röviden: Nikon Coolpix L110 teszt

0

Felépítés

Ergonómia, kezelés

A Nikon Coolpix L110 a szokásos ultrazoom kialakítású, a komolyabb gépekkel szemben talán azzal a jól észrevehető különbséggel, hogy nincs elektronikus keresőnk. A markolat a gép méretéhez képest kényelmes, felületét recézett gumiborítással látták el.

Az exponáló gomb és a zoomgyűrű jó helyre került, kényelmesen hozzájuk férhetünk. A be- és kikapcsoló gomb talán kerülhetett volna kicsit előrébb, viszont pozitív, hogy táskánkban véletlen nem nyomódhat meg.
Hátulra került a kezelőszervek többsége, itt foglal helyet a négyirányú navigáló billentyű, amely négy hozzárendelt funkciót kínál felvétel módban:

  • Fel: vaku üzemmódok (csak felnyitott vaku esetén aktiválható)
  • Balra: 10 és 2 másodperces önkioldó.
  • Jobbra: expozíció kompenzáció.
  • Le: makró mód.

A videófelvétel indításához és lejátszásához közvetlen gombot hoztak létre, melyet piros színnel ki is emeltek. Alatta a Scene feliratú gombbal az üzemmódtárcsa hiányát válthatjuk ki, ugyanis ezzel válthatunk az üzemmódok között is: egyszerű automata, témamód (portré, tájkép, éjszakai portrl, beltéri, tengerpart/hó, naplemente, alkonyat/hajnal, éjszakai tájkép, közeli, étel, múeum, másolás, ellenfény, panoráma segédlet), intelligens portré, sport sorozat felvétel, automatikus.
Panoráma segédlet témamódnál négy irány közül választhatunk, majd az első kép elkészítését követően a gép az előző fotó kb. egyharmadát mutatja a kijelzőn áttetsző módon, hogy könnyebben és precízebben illeszthessük panorámánk következő képét. A panorámák összefűzésében a gép nem segít, ezt utólag számítógépen szoftver segítségével végezhetjük el.
Intelligens portré módban működik az arcfelismerés és a mosolyérzékelés is.

Optika

A Nikon Coolpix L110-be az L100-ból örökölt 15×-ös zoomátfogású, 5-75 mm-es fizikai gyújtótávolságú objektív került. Az 1/2,33″ típusú CCD-vel ez az optika 28-420mm-es kisfilmes objektív látószögét adja. A fényerő egy kicsit elmarad a kategóriában megszokott átlagtól, nagylátószögnél f/3,5, míg tele állásban f/5,4.

Az objektíven belül nincs valódi rekesz, csak ND szűrő, így a gép csak két F érték közül tud választani, s az sem befolyásolja a mélységélességet: nagylátószögnél F3,5 vagy F7,0, tele állásban F5,4 vagy F10,8.

Az optika elé szűrőt, vagy előtétlencsét nem helyezhetünk, s adaptergyűrű sem készült az L110-hez. A gyári dobozban az optika védelmére egy műanyag objektívsapkát találunk, melyhez szíj is jár.

Érdemes megfigyelni, hogy az objektív kísértetiesen hasonlít az Olympus SP-600UZ-ben lévőhöz. S az is gyanús, hogy az eddig elsődlegesen lencse-stabilizálást preferáló Nikon most inkább a szenzorszabilizálást választotta. Elképzelhető, hogy ezt az objektívet nem is a Nikon fejlesztette? Nem kizárt. Persze láttunk már ilyet, sőt olyanra is volt példa, hogy komplett fényképezőgépet vettek át (Pentax kompakt vs. Sanyo)

Képérzékelő

A Nikon Coolpix L110 szenzorát két szóval jellemezhetjük: semmi különös. Valójában az egyszerűbb kompakt gépek közöt csak a hátsó megvilágítású CMOS-ok tekinthetők érdekesebbnek, a többi javarészt a szokásos 1/2,33″ típusú, 12 Mpixeles CCD-re épül. Ezen kívül jobbára csak néhány 14 Mpixeles van még jelen a piacon, a kisebb felbontású gépek mára már ritkaság számba mennek.
A Nikon gépeknél megszokott módon a felbontást igen sokféle érték közül választhatjuk ki, a legnagyobb 4000×3000 pixeles. A fotók oldalaránya alapesetben 4:3, de van lehetőség 16:9 oldalarányú képkészítésre is, igaz, csak nagy felbontásban.

A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, legnagyobb felbontásban kétféle tömörítési fok közül választhatunk, a jobb minőségűt *-gal jelzi a gép. Kisebb felbontásoknál csak egyféle tömörítési fok használható.

A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, amelynek során maximum ISO800-at állíthat be. Automatikus érzékenységen kívül mi is megadhatjuk a nekünk tetsző értéket ISO 80 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 / 3200 / 6400 értékek valamelyikére. Utóbbi két nagy érzékenységű mód csak maximum 3 Mpixeles felbontással használható.

Kijelző

A gép hátlapjára az előddel azonos, 3″ méretű, de annál jobb, 460 ezer szubpixel felbontású LCD került. Ez kiválóan részletgazdag kép megjelenítését teszi lehetővé. Kár, hogy mindehhez nem társul nagy betekintési szög, az LCD-t enyhén lentről nézve már nagyot romlik a kontraszt, s az olcsó kijelzőkre jellemző inverz hatás is jelentkezik.

A háttérvilágítást a menüben 5 lépésben állíthatjuk. Fotózáskor a kijelzőn láthatjuk a makró módot, a zoomskálát, a vakumódot, a fehéregyensúlyt, a videó felbontását, a fotók felbontását, a hátralévő képek számát, valamint a választott rekesz- és zársebesség párost. Az érzékenység értéke csak akkor olvasható le, ha azt mi adtuk meg. Automatikus érzékenységnél csak egy ISO felirat jelzi, ha ISO80-nál magasabbat választott a gép. Segédrács nem érhető el, pedig az sokszor nagy segítség tud lenni (pl. a vízszintek eltalálásában).
Lejátszáskor sajnos semmilyen módon nem tudjuk megjeleníteni a fotózás paramétereit, sem az érzékenységet, sem a rekeszt, sem a zársebességet.

Lejátszáskor maximum 10×-es nagyítás érhető el. Ez teljesen elegendő is az élesség ellenőrzésére, s nem is jelent túlnagyítást.
A képek közötti lapozás igen gyors, 100 képet alig 4,5 mp alatt tekerhetünk át. A nagyítás már nem ilyen gyors, a teljes 10×-es nagyítás eléréséhez 5 mp-re van szükség.

Vaku

A Nikon Coolpix L110 beépített vakuját minden esetben kézzel kell felnyitnunk használat előtt. A felnyitott vaku az optikai tengelyhez viszonyítva kb. 7 cm-re emelkedik fel, ez a vörösszemek kialakulása ellen közepes védelmet nyújt, de mindenképpen jobb, mint az egyszerű ultrakompakt gépek fixen elhelyezett vakuja. A villanó üzemmódjai között tiltott, automatikus, vörösszem csökkentő, derítő és lassú szinkronú található. Második redőnyre, vagyis az expozíció végére nem időzíthetjük a vakufényt.
A vörösszemek javítására nem ad lehetőséget a gép, ezt sajnos utólag nem végezhetjük el. Ez azért is furcsa, mert az egyszerűbb modellek is kínálnak már ilyen lehetőséget. Kár volt ezt egy komolyabb, ultrazoom gépből kihagyni, még akkor is, ha tudatosan olcsóra készítették..

A vaku feltöltése derítésnél átlagos, 3-4 mp-et vesz igénybe, de kisütésnél ez akár 6-7 mp-ig is eltarthat (tele állás).

A fényképezőgépre külső vaku felhelyezéséhez vakupapucsot nem alakítottak ki.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fém állványmenet az optikai tengelytől kb. 2 cm-re került. Mivel az akku fedlapja elég közel található az állványmenethez, így állványon lévő gépben sem akkut, sem kártyát nem lehet cserélni.

A Nikon Coolpix L110-re 3 csatlakozó került, ebből egy jobb oldalt, kettő pedig bal oldalt található egy-egy gumilap mögött. Jobb oldalra az opcionális 5V-os DC adapter, míg bal oldalra a kombinált USB és A/V kimenet, valamint a miniHDMI csatlakozóját helyezték.

A fotókat és a videókat a gép belső, 43 MB-os memóriájába, vagy külön megvásárolható SD illetve SDHC memóriakártyára menthetjük. A kártyafoglalat az akkumulátorok fedlapja alatt található.

A fényképezőgépet négy darab ceruzaelemmel, vagy AA méretű NiMH akkumulátorokkal használhatjuk. A gyári csomagolás csak alkáli elemet tartalmaz.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét külön nem jelzi, csak lemerülés előtt előtt figyelmeztet egy „félig üres” jelzéssel.