Képminőség
Képzaj
A 16 Mpixeles BSI CMOS szenzor alap képzajáról sajnos nem sok mindent mondhatunk, az SP-100EE ugyanis csak JPEG formátumban képes képeket menteni, így a nyers adatokat nem érhetjük el. JPEG formátumnál viszont minden esetben van zajszűrés, s ennek fokát sem befolyásolhatjuk. A tesztképek alapján kijelenthető, hogy a gép egy kicsit túlzásba viszi a zajszűrést, így sokszor hasznos részleteket is eltüntet, összemos. Képzaj viszont ennek köszönhetően kevés van a képen (igaz, részlet is).
Érzékenység – képzaj
A szokásos ISO tesztképeink mellett azok 300 dpi-s 10×13 cm-es papírmérethez, vagyis 1228 pixel magasságúra átméretezett változatát is közzé tesszük. Digitális laborban ugyanis ekkora papírmérethez ekkora felbontású képet hoz létre a laborgép.
A lent látható képeken tehát azt ellenőrizhetjük, hogy egy 10×13 cm-es papírkép nagyító alatt hogyan nézne ki.
A valós képminőség teszteléséhez érdemes megnyitni a teljes képet, s egy 10×13 cm-es papírképpel a kezünkben addig távolodni a monitortól, hogy nagyjából hasonló méretet lássunk, mint a kezünkben lévő fotó.
Érzékenység – képzaj; 10×13 cm-es papírképen (szimuláció)
Közelfényképezés, makró
A gép külön makró módot nem kínál ugyan, de így is egész jó közelképeket készíthetünk. Nagylátószögnél 3 cm-es munkatávolsággal dolgozhatunk (bár a gyártó 1 cm-t adott meg), azaz ilyen közel lehet a téma a frontlencsénkhez. Ez esetben 70 mm széles témával tölthető ki a teljes képmező. A gyújtótávolság növelésével megnő a legkisebb tárgytávolság is, mégis akad olyan zoomállás, ahol jobb nagyítást kapunk, mint nagylátószögnél. 82 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál (3,4×-es zoom) 9,5 cm-es munkatávolság mellett 60 mm széles téma is kitölti a teljes képet. Jóllehet, minimális hordótorzítás tapasztalható a képen, de a viszonylag nagy tárgytávolság miatt sík téma esetén is élesek maradnak a képsarkok.
Összességében az Olympus SP-100EE makróképességét átlagosra értékelhetjük.
Eredeti képek shift+kattintással érhetők el.