Röviden: Olympus SP-310 teszt

0


Külső

Az, hogy az Olympus SP-310 a komolyabb kompaktok közé tartozik, már abból is látszik, hogy alig fér el egy átlagos nadrágzsebben – ennek ellenére persze nem kell hatalmas fotóstáskákat cipelnünk; egy kisebb hátizsákban, vagy kabátzsebben kirándulás közben is jó helye lehet.

Az Olympus SP-310 külseje mindenesetre egy cseppet sem unalmas, a lendületes vonalakkal kialakított formaterv rajzolása közben azonban a tervezők végig szem előtt tartották a legfontosabbat: a kezelhetőséget. A fontosabb gombok mind elérhetőek hüvelykujjal, a jobb kéz számára kialakított markolat pedig kitűnő fogást biztosít. Egyedül a bekapcsológomb helye és apró mérete okozhat némi bosszúságot.



A gép hátulján egy olyan gombbal is kedveskednek nekünk a készítők, amelynél mi választhatjuk ki, hogy milyen beállításokat kapcsolhassunk vele. Olyan funkciókat köthetünk ide, mint az érzékenység, a fehéregyensúly, a makró módválasztója, vagy az autofókusz zárolása.

LCD, átnézeti kereső

A fényképezőgépet hatalmas, 2,5″-es LCD kijelzővel szerelték fel, melynek felbontása mégis csupán 115.000 pixeles. Ez persze nem akadályozza meg a gépet abban, hogy mind éjszaka, mind erős napfény mellett remek képet adjon, így az átnézeti keresőt egyetlen alkalommal sem kellett használnom.



A kijelzőn minden fontos információ megjelenik felvétel közben, így mindig pontosan tudjuk, hogy milyen expozíciós beállításokkal készül el a fotónk. Mind fényképezéskor, mind visszanézéskor van lehetőség a hisztogram megjelenítésére is. Lejátszáskor a fényképeket alaposan felnagyítva tekinthetjük meg, a görgetés finoman működik, bár a zoom mértékét az Olympus SP-310 nem köti az orrunkra.

Optika, vaku

A fényképezőgépet 3x-os zoomátfogású objektívvel szerelték, melnyek gyújtótávolsága kisfilmes rendszerbe átszámolva 38-114mm – a két állás között tizenkét lépésben juthatunk el, az objektív motorja tökéletes csendben végzi a dolgát. A legnagyobb fényerő nagylátószögnél F2,8, telénél pedig F4,9.



A legkisebb tárgytávolság normál élességállításnál húsz ceniméter, ami szupermakró módban akár két centire is csökkenthető. A lefedettség 2,5 cm, a zoomot pedig csak szupermakrónál nem használhatjuk.

Az Olympus SP-310-re adapter segítségével különböző konverterek is feltehetők: a WCON-07-tel a nagylátószöget 27 mm-re, a TCON-17F segítségével a telét 193 mm-re változtathatjuk (kisfilmes rendszerbe átszámolva). A szűrőmenet 55 mm-es.

Beállítások

Az Olympus SP-310 két tucat expozíció vezérlési üzemmóddal könnyíti meg a kezdők dolgát. A haladó felhasználókat teljesen manuális beállítások várják, de használható rekesz- és záridő előválasztás mód is.

A fényképezőgéppel 1/2000 és 15 másodperc közötti expozíciót állíthatunk; ha a helyes beállítások eldöntését az automatikára bízzuk, akkor csak ±2 blendés korrekcióra van lehetőség, 1/3 fényértékenként. Az expozíció megállapításához a fényképezőgép választásunktól függően digitális ESP, szpot, vagy középpontosan súlyozott fénymérést használ. Ha nem vagyunk teljesen biztosak a dolgunkban, automatikus expozíciósorozatot is készíthetünk: a fényképezőgép ilyenkor három, vagy öt képet készít gyors egymásutánban, a záridőt két fotó között mindig 1/3 fényértékkel változtatva.



Az érzékenység ISO 64 és ISO 400 közötti lehet, a fehéregyensúlyt pedig öt előre beállított érték közül választhatjuk ki, vagy állíthatjuk be kézzel. Lehetőség van a színhőmérséklet finomhangolására is: a színeket piros, vagy kék irányba tolhatjuk el, és még a fotók elkészítése előtt változtathatunk a telítettségen, kontraszton és a képélességen is.

A 143 pontos autofókusz munkájának megkönnyítésére AF segédfény is használható, de az élességállítást kézzel is végezhetjük. A funkció bekapcsolásakor a kijelző bal oldalán egy skála jelenik meg, mi pedig a menüvezérlő gombok segítségével állíthatjuk be a megfelelő fókusztávolságot (a tárgytávolság két centiméter és végtelen között változik).

Extrák

A legkedveltebb (pl. a makró módra, érzékenységre, fehéregyensúlyra vonatkozó) beállításokat elmenhetjük egy „My Mode” fedőnevű mappába. A négy általunk beállított üzemmód valamelyikét a programválasztó tárcsát a megfelelő állásba kattintva választhatjuk ki és használhatjuk.



A fényképek visszanézhetőek elkészítésük szerinti sorrendben, a zoomkart visszafele húzva pedig előbb háromszor hármas, majd négyszer négyes táblázatban válogathatunk a képek között. Eggyel tovább lépve egy naptárt találunk, ahol a hónap egyes napjait kiválasztva az adott napon készített fotók vannak összegyűjtve.

Akárcsak a fényképezőgép plusz gombja, a főmenü is szerkeszthető: a négy fő pontból hármat, illetve ezek sorrendjét magunk állíthatjuk – ide a leggyakrabban használt funkciókat érdemes tenni, mint a makró módot, vagy pl. a fényképek felbontására vonatkozó beállítást.

Videó, sorozatfelvétel


MOV videó
7 mp, 12,4 MB 640×480, 30 fps

Az Olympus SP-310 segítségével 640×480 felbontású videót is készíthetünk, 30 fps sebességgel. Ennek időtartamánál nincs megkötés, a kártya teljes kapacitását felhasználhatjuk. A mozgóképek rögzítése közben a zoom nem működik, a fénymérés viszont folyamatosan aktív; a kép mellé hangot is vesz fel a készülék.

A fényképezőgép sorozatfelvétel készítésére is nyújt lehetőséget, kétféle sebességgel. A gyorsabb fokozatban másodpercenként 1,5, összesen nyolc fénykép készül; 2,4 kép / mp sebességgel fotózva pedig két fotóval lehetünk gazdagabbak (a legjobb minőségű jpeg-ből).



Akku, memóriakártya

A fényképezőgép a működéséhez szükséges energiát AA méretű ceruzaelemekből, vagy megfelelő akkumulátorokból kapja. Utóbbiból a géphez mellékelnek két CR-V3 típusút, mellyel összesen akár ötszáz fényképet készíthetünk (vaku nélkül) – töltőt viszont hiába keresünk a dobozban, azt nekünk kell vásárolnunk.

Az elkészült fotókat az Olympus SP-310 32 MB-os belső memóriájába, vagy xD kártyára menthetjük, legfeljebb 3072×2304 pixeles méretben. A fényképeket a tömörített JPEG mellett veszteségmentes, utólag tökéletesen feldolgozható RAW formátumban is elmenthetjük.



Összegzés

Az Olympus SP-310 valóban mindent tud, ami egy komoly kompakttól elvárhat az ember: az egyszerű kezelhetőség mellett teljeskörű kézi beállításokkal kényeztet, a hét megapixeles felbontású képekből pedig szép plakátot nyomtathatunk. A fényképezőgép videófelvétel funkciója is kiemelkedő: a 640×480 képpontos, 30 fps sebességgel forgatott, hanggal ellátott mozgóképek alkalmasak lehetnek mindenféle rendezvény, vagy családi esemény megörökítésére.
Nagy tudása ellenére a fényképezőgép mégsem tartozik a legdrágábbak közé. A cikk megjelenésének idején az SP-310 80.000 forintba, nagyobb felbontású testvére pedig 92.000 forintba kerül.

A fényképezogépet a bemutatóhoz az Olympus Hungary Kft. biztosította. Köszönjük.

Ha bemutatóink segítettek a megfelelo gép kiválasztásában, akkor tegyen errol említést a kereskedőnél. Ezzel támogathatja a melléklet működését.