Röviden: Olympus SP-610UZ teszt

0

Felépítés

Ergonómia, kezelés

Az Olympus SP-610UZ – bár méretében kicsi, de – remek markolatot kapott. A markolatnak nem csak a fogásban, de az akkuk tárolásában is fontos szerepe van.

Kezelőszervek tekintetében nem nevezhetjük túlzsúfoltnak a masinát, hiszen fent csak a bekapcsoló gomb, a zoomvezérlő kar és ennek közepén az exponáló gomb található, míg hátul a videófelvétel közvetlen gombja, a lejátszás, a menü, a súgó, illetve a négyirányú navigálógombokat is helyettesítő vezérlőtrácsa található. Ez utóbbi négy hozzárendelt funkciót is kínál, melyek a következők:

  • Fel: LCD-n megjelenő információk mennyiségének váltása (felvétel és lejátszás módban egyaránt)
  • Balra és Jobbra: felvétel módban a funkció menü megjelenítése, lejátszás módban a képek közötti lapozás.
  • Le: felvétel módban szintén a funkció menü megjelenítése és benne való mozgás, lejátszás módban egy, vagy több kép törlése.

Ahogy az SP-800UZ-nél, úgy az SP-610UZ-nél sincs közvetlen funkciója a vezérlőtárcsának. Jó lett volna volna pl. az expozíció kompenzációt közvetlenül hozzárendelni, mert így most kicsit nehézkes ennek beállítása (a funkciómenü 5. eleme).

Az SP-610UZ aljára műanyag állványmenetet helyeztek, kb. 2 cm-re az optikai tengely vetületétől. Mivel az állványmenet közvetlen közelében található az akkumulátor és memóriakártya foglalat ajtaja, így állványra helyezett fényképezőgépből nem tudjuk cserélni sem a memóriakártyát, sem az akkumulátort anélkül, hogy a gépet leszerelnénk az állványról (illetve állványtalpról).

Optika

Az Olympus SP-610UZ 22×-es zoomátfogású, 5,0-110,0 mm közötti fizikai gyújtótávolságú objektívvel rendelkezik. Az 1/2,3″ típusú CCD-vel ez a gyújtótávolság tartomány megfelel egy képzeletbeli 28-616 mm-es kisfilmes optikáéval. A fényerő nagylátószögnél f/3,3, míg tele állásban f/5,7. A tele állás fényereje átlagosnak mondható, a nagylátószög f/3,3 induló értéke azonban kicsivel átlag alatti.

nagylátószög

tele

nagylátószög

tele

Az objektíven belül nincs valódi rekesz, a bejutó fény mennyiségét ND szűrővel képes csökkenteni a fényképezőgép (nagylátószögnél F3,3 helyett F7,3, telében F5,7 helyett F12,6).

Az optika elé szűrőt, vagy előtétlencsét nem helyezhetünk. A frontlencse védelmére a gyári dobozban mellékelt műanyag kupak szolgál, melyhez szíj is jár.

Képérzékelő

Az Olympus SP-610UZ-be ma már csak közepes felbontásúnak nevezhető CCD került. Az 1/2,3″ típuső szenzor 14 millió effektív pixelt tartalmaz, ezzel maximum 4288×3216 (13,8 Mega) pixeles képek készíthetők. Ezen kívül további 6 kisebb felbontás választható (lásd adatlap). A képek oldalaránya 4:3 mellett 16:9 is lehet, ez esetben további két felbontás áll rendelkezésünkre.

A képek JPEG tömörítéssel kerülnek elmentésre, a tömörítési fok finom és normál érték közül választható ki.

Az érzékenységet a fényképezőgép is képes automatikusan megválasztani, melynek során maximum ISO800-at, High ISO módban max. ISO1600-at állíthat be. Automatikus álláson kívül mi magunk is megadhatjuk a kívánt érzékenységet ISO 80 / 100 / 200 / 400 / 800 / 1600 értékek valamelyikére.

A záridő program automatika módban maximum 1/2 mp lehet, amely kis zajú (kis érzékenységű) éjszakai fotók készítésére nem lesz alkalmas. Éjszakai témamódban akár 4 mp-es záridő is elérhető, de ez esetben az érzékenységet csak a gép választhatja meg automatikusan (akár ISO400-ig), illetve fehéregyensúly és expozíció kompenzáció nem állítható be.

A nagy gyújtótávolságú és/vagy gyenge fénynél történő fotózást CCD eltolásos stabilizátor könnyíti meg. S itt a könnyítést szó szerint lehet érteni, hiszen az exponáló gomb félig lenyomására már elindul a stabilizálás, amely a kép helyes komponálását is megkönnyíti.

Kijelző

Manapság már elvárható egy ultrazoom fényképezőgéptől, hogy 3″ képátlójú kijelzővel rendelkezzen. Ennek az elvárásnak az Olympus SP-610UZ eleget is tesz. A 3″-os LCD felbontása azonban nem kiemelkedő, a 230 ezer szubpixel jó képet eredményez ugyan, de közelebbről nézve már látható a pixelesség. Egy folyadékkrisályos megjelenítőnél azonban nem csak a felbontás fontos kérdés, hanem a betekintési szög is. A belépőszintű ultrazoom SP-610UZ-be kis betekintési szögű kijelző került, amely lentről 45 fokos szögből nézve már nehezen látható, így fej fölüli fotózáskor nem csak az égboltról esetlegesen visszaverődő tükröződő fény lehet zavaró.

A háttérvilágítás erősségét a menüben 5 lépésben állíthatjuk.
Felvételkor az exponáló gomb félig lenyomásakor megjelenik a használt rekesz és zársebesség értéke. Az élőképre élőhisztogramot és segédrács megjelenítését is kérhetjük. Lejátszáskor expozíciós adatokat és hisztogramot is a kijelzőre varázsolhatunk, de a kiégett részeket nem villogtatja az SP-610UZ (sem).
A kész képek lejátszásakor a lapozás ugyanolyan furcsa módon történik, mint azt az SP-800UZ-nél tapasztaltuk. Akkor sem igazán tetszett, s ez az érzés azóta sem változott. Mondhatnám azt is, hogy túlcsicsázott. Ha lejátszás módban a jobbra/balra gombot folyamatosan nyomva tartjuk, vagy a vezérlőtárcsát folyamatosan forgatjuk, áttérünk gyors lapozásba. Eddig még semmi különös nincs, hiszen ilyet más gép is alkalmaz, némelyik a JPEG-be ágyazott EXIF bélyegkép segítségével igen gyors lapozást tesz lehetővé.
Az Olympusnál azonban úgy gondolták, hogy legyen csicsás ez a gyorslapozás, ezért ebben a módban nem csak egyszerűen egyik képet látjuk a másik után, hanem egyik oldalról beúszva jelennek meg a pici képek, amelyek ráadásul hol kisebbek, hol nagyobbak, s szinte véletlenszerűen hol a képernyő felső, hol az alsó részében helyezkednek el, picit egymást is átfedve. Ennek következménye, hogy lapozáskor az ember szeme úgy jár fel-le, mint egy ping-pong meccsen. Már csak hab a tortán, hogy a lapozás egyre gyorsabb, pár másodperc után olyan sebességre kapcsol, hogy ember legyen a talpán, aki követni tudja.



Úgy gondolom, hogy az Olympus ezt a túlzott dizájnolást igazán kihagyhatta volna, vagy ha ragaszkodik hozzá, legalább tegye lehetővé a kikapcsolását, hogy használható módot is kapjunk a képek könnyed összehasonlításához.
Az egymást követő képek összehasonlítása ugyanis így nem egyszerű. Szokásom úgy ellenőrizni a fotókat, hogy az egymás utániakat többször oda-vissza változatva tekintem meg. A beúsztatás miatt ez itt alapesetben szinte lehetetlen, különbséget így képtelenség észrevenni, mert az oldalról mozgó új kép megzavar. Szerencsére akad egy kiskapu. Ha a képbe minimálisan belenagyítunk, akkor is lehetőségünk van a képek közötti váltásra, s ez esetben már sem úsztatás, sem fade-elés, sem más felesleges effekt nem szól közbe. A képek között egyébként gyorsan lapozhatunk, 100 képet kb. 12 mp alatt tekerhetünk át.

A képek visszanézésekor kb. 10×-es maximális nagyítást érhetünk el, mely jobbára elég az élesség ellenőrzésére, de tudnunk kell, hogy a valóságosnál lágyabb képet látunk a kijelzőn, ugyanis a 2×2 pixeles részleteket is egybemosódva jeleníti meg a gép.

Vaku

Az Olympus SP-610UZ-re felpattintható vakut került, melyet csak a fotós nyithat ki, a gép maga nem képes rá. A kinyitott villanó az optikai tengelyhez képest 6 cm-rel magasabbra emelkedik. A vaku üzemmódjai között tiltott, automatikus, derítő, derítő vörösszem csökkentő található. Hosszú idejű szinkron nem válaszható.
Ha a vörösszem csökkentő mód ellenére vörösszemek alakulnának ki a képen, ennek javítására lejátszás módban van lehetőségünk.

Külső vakut nem helyezhetünk a fényképezőgépre.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

Az Olympus SP-610UZ-n két csatlakozó található, melyeket a jobb oldalra egy műanyag takarólap mögé rejtettek. Ide helyezték a mini HDMI és a kombinált Hi-Speed USB 2.0 és A/V kimenetet.

A fotók és videók számára a gép 59 MiB-nyi belső flash memóriát kínál, amely egész jó vésztárhelyet kínál, ha otthon felejtenénk a memóriakártyánkat. 10×13 cm-es mérthez szükséges 2 Mpixeles képből 62 képet készíthetünk. Természetesen normál használathoz ez a belső kapacitás már szűkös így mindenképpen ajánlott memóriakártyát is beszereznünk. A gép SD/SDHC és SDXC memóriakártyákat támogat.

A fényképezőgépet négy darab ceruzaellemről vagy AA méretű akkumulátorról üzemeltethetjük. Az akkuk és a memóriakártya foglalatait ugyanazon műanyag ajtó fedi, melyet nem láttak el fém megerősítéssel így érdemes rá vigyázni (az ajtó letörése a gép használhatatlanságát eredményezné).
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét 4 szinten jelzi: üres, 1/3, 2/3, tele.