Röviden: Olympus SP-610UZ teszt

0

AF, sorozat, videó

Élességállítás

Gyenge fényben történő fotózásnál narancs fényű AF segédfény támogatja az élességállítást, amely nagylátószögnél 4-5 méteres távolságban lévő témát is kellően megvilágíthat.

Az élességállítást csak a gép végezheti automatikusan. iESP és szpot fókuszmódon kívül arcfelismerés, illetve témakövetés is választható. Utóbbi esetén a gép a témán tartja az élességállító keretet akkor is, ha a képet újrakomponáljuk, vagy a képmezőben mozog a téma. Az élességállítás az exponáló gomb félig lenyomását követően történik meg, ez esetben rögzül is az élesség, vagyis ilyenkor már nem történik témakövetés. Ez a mód tehát csupán az újrakomponáláshoz jó.

Témakövetés előtt az Ok gombbal kell jeleznünk a gépnek, hogy a fókuszkeretben lévő aktuális témát szeretnénk követni. Aktivált fókuszkövetés során az újrakomponálás, vagy a téma elmozdulása esetén is a témán tartja a fókuszkeretet a gép. Az exponáló gomb félig lenyomására elindul az automatikus élességállítás, majd ennek sikeres befejezése után rögzíti az élességet. Ha a téma ez után mozdul el, azt a gép nem követi.
Arcfelismerő fókuszmódnál maximum 16 arcot képes detektálni az SP-610UZ. Ezek közül viszont csak a belső szoftver választhatja ki, hogy melyikre álljon rá az AF.

Sorozat fényképezés

Az Olympus SP-610UZ többféle sorozat módot támogat (mivel a gyártó nem adott meg értékeket, az itt felsorolt adatok saját méréseinket tükrözik).
Normál sorozat módban 1 kép/mp sebességgel készíthetünk fotókat, egy sorozatban maximum 4 darab 8 Mpixeles Normal tömörítésű JPEG-et. (Igen, teljes 14 Mpixeles felbontásban nem készülhet sorozat). Ha a puffer betelik, újabb kép csak akkor készül, ha elengedjük az exponáló gombot és újra kezdjük a sorozatfotózást.

Hi1 módban maximum 5 Mpixeles felbontást használhatunk, az érzékenységet ekkor a gép automatikusan választja, minimum ISO640-től. S sorozat sebessége 5,2 kép/mp, hossza 15 Fine kép.

Hasonló a Hi2 mód is, ez esetben 3 Mpixeles képből 10 kép/mp-es sorozatot készíthetünk 17 képig. Az érzékenység ez esetben is min. ISO640, s ekkor a szenzor már videó módban működik, így ne várjunk tőle olyan minőséget, mint amit egy 3 Mpixeles állóképnél megszoktunk.

Videó

Videókat 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban is készíthetünk, ezen kívül még 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást választhatunk. A tömörítés H.264 kodekkel történik, így helytakarékos fájlokat hozhatunk létre.

1280×720 pixel, 30 fps, H.264, 19 mp, 29 MB, ~12700 kbps
hanggal
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

1280×720 pixel, 30 fps, H.264, 25 mp, 37 MB, ~12700 kbps
optikai zoommal
Eredeti videó letölthető: ide kattintva

A hangfelvétel sajnos csak mono, bár a videófájl két 128 kbit/s-os csatornát tartalmaz, ez azonban ne tévesszen meg minket.
Videózás közben optikai zoomot is használhatunk, de csak akkor, ha előzőleg letiltottuk a hangfelvételt. Hanggal együtt csak digitális zoom áll rendelkezésünkre. Felvétel közben a fénymérés aktív marad, de fókuszálni csak a rögzítés megkezdése előtt lehetséges.

A HD felvételek hossza maximum 29 perc lehet, VGA vagy kisebb felbontásnál viszont ennél hosszabb filmek is készíthetők, maximum 2 GB fájléméretig (ami több, mint 1,5 óra).