AF, sorozat, videó
Élességállítás
Az élességállítást manuálisan nem végezhetjük el, az csak a gép privilégiuma. Az autofókusz üzemmódjai között arcfelismerő, szpot, témakövető és saját magunk által választható terület áll rendelkezésünkre. Utóbbi esetben a fókuszkeretet 13×11 pozíció valamelyikére állíthatjuk, ha az Ok gombot 1 mp-ig nyomva tartjuk.
Témakövetés előtt szintén az Ok gombbal kell jeleznünk a gépnek, hogy a fókuszkeretben lévő aktuális témát szeretnénk követni. Aktivált fókuszkövetés során az újrakomponálás, vagy a téma elmozdulása esetén is a témán tartja a fókuszkeretet a gép. Az exponáló gomb félig lenyomására elindul az automatikus élességállítás, majd ennek sikeres befejezése után rögzíti az élességet. Ha a téma ez után mozdul el, azt a gép nem követi.
Arcfelismerő fókuszmódnál maximum 16 arcot képes detektálni az SP-800UZ. Ezek közül viszont csak a belső szoftver választhatja ki, hogy melyikre álljon rá az AF.
Gyenge fényben történő fotózásnál narancs fényű AF segédfény támogatja az élességállítást, amely akár 5-6 méteres távolságban lévő témát is kellően megvilágíthat.
Sorozat fényképezés
A Olympus SP-800UZ többféle sorozat módot támogat. Normál sorozat módban 1,1 kép/mp sebességgel készíthetünk fotókat, egy sorozatban maximum 11 Fine JPEG-et. Ha a puffer betelik, újabb kép csak akkor készül, ha elengedjük az exponáló gombot és újra kezdjük a sorozatfotózást.
Hi1 módban maximum 5 Mpixeles felbontást használhatunk, az érzékenységet ekkor a gép automatikusan választja, minimum ISO500-tól. S ami a sorozat sebességét illeti, másodpercenként 7,3 kép készül, akár 44 Fine képig.
Hasonló a Hi2 mód is, ez esetben 3 Mpixeles képből 9,6 kép/mp-es sorozatot készíthetünk 47 képig. Az érzékenység ez esetben is min. ISO500.
Még gyorsabb a Hi3 mód, amely 14,6 kép/mp sebességgel menti a 2 Mpixeles képeket, akár 64-et egyhuzamban. Fontos tudni, hogy a Hi üzemmódokban a szenzor videó módban működik, tehát ne várjunk tőle olyan minőséget, mint normál állóképeknél.
S végül az utolsó mód az AF sorozat, amely minden egyes kép exponálása előtt újrafókuszál. Az AF miatt persze a sorozat jóval lassabb lesz, mi 0,4 kép/mp-et mértünk.
Sorozatfelvételben tehát sokfélét kínál a SP-800UZ, bár igazán jó felbontású képeket csak a lassú sorozatában kapunk, igaz, az 5 Mpixeles felbontású sorozat képe még jól használható 13×18 cm-es papírméretig.
Videó
Videókat 1280×720 pixeles, vagyis HD felbontásban is készíthetünk, ezen kívül még 640×480 vagy 320×240 pixeles felbontást választhatunk. A tömörítés AVCHD kodekkel történik, MPEG4 formátumban, így helytakarékos fájlokat hozhatunk létre.
A hangfelvétel sajnos csak mono, bár a videófájl két 128 kbit/s-os csatornát tartalmaz, ez azonban ne tévesszen meg minket.
Videózás közben optikai zoomot is használhatunk, de csak akkor, ha előzőleg letiltottuk a hangfelvételt. Hanggal együtt csak digitális zoom áll rendelkezésünkre. Folyamatos AF kiválasztása esetén a felvétel során is lesz élességállításunk, s egyébként a fénymérés is aktív marad.
Egy felvétel hossza maximum 29 perc lehet.