Röviden: Olympus SP-800UZ teszt

0

Különlegességek

Stabilizátor

Az óriási gyújtótávolságot ki sem tudnánk használni, ha nem lenne egy segítőtársunk, amely jelen esetben a szenzor eltoláson alapuló stabilizálás. A stabilizátort csak ki, vagy bekapcsolhatjuk, svenkeléshez nincs külön üzemmódja. Jó hír azonban, hogy a Nikon Coolpix P100-zal szemben az Olympus SP-800UZ az élőképet is stabilizálja (egyébként ez az alap, fura, hogy a Nikon ezt valamiért kihagyta).

Panoráma

Az SP-800UZ gépen belül is képes összefűzni a panorámákat. A panorámakészítés kétféle módon történhet: automata módon, amikor egy célkeresztet kell bemozgatni egy négyzetbe a gép elforgatásával s ekkor automatikusan készül egy fotó, vagy manuális módon, amikor az előző kép széle megjelenik az LCD bal szélén, s ehhez illesztve az új képet, az exponáló gomb megnyomására készül kép. Ez utóbbi módszernél Az előző kép széle átlátszóan jelenik meg, így a megfelelő igazítást könnyebb elvégezni.
Panorámát egyébként bármelyik irányban készíthetünk, balra, jobbra, fel és le.

Szerencsére a panoráma készítésnél is használhatjuk a zoomot, nem úgy, mint az SP-590UZ-nél, ami 52 mm-nek megfelelő értéken rögzítette a gyújtótávolságot.

Beauty

Felvétel módból is elérhető a bőrlágyítást végző üzemmód, melyet Beauty (szépség) fotónak nevez az Olympus. Ilyen hatást egyébként utólag is kérhetünk a retus utólag menüpontnál.

Mágikus szűrők

Az Olympus a tükörreflexes gépeiben vezette be először mágikus szűrőit, amelyek különleges képfeldolgozási lehetőségeket kínálnak:

Mágikus szűrő



Popart


Pin hole


Fisheye


Drawing

Leméretezés

Sajnos e téren nem nyújt eleget az Olympus SP-800UZ, ahogy a többi Olympus masina sem. Csak kétféle felbontás közül választhatunk: 640×480 és 320×240. Ezzel tehát nem tudunk ésszerűen spórolni, ha esetleg a kártyánk kezd tele lenni, de még lenne mit fényképezni, maximum webre lesz jó ez a méret, vagy e-mailben továbbításhoz.

Képkivágás

A képkivágás lehetősége is érdekesen alakult. Más gyártóknál a lejátszás során használható zoomot egészítik ki képkivágás lehetőségével, ebből következően többféle méretet használhatunk. Itt csak előre definiált kivágási lehetőségek állnak rendelkezésünkre, igaz, abból mind fekvő, mind pedig álló. Ennek segítségével tehát egy fekvő képből is készíthetünk állót, vagy fordítva. A kivágás keretének mérete csak korlátozottan módosítható, a vágás helye viszont szabadon állítható.

Vörösszem korrekció

Sokszor kevés a magasra pattanó vaku, vagy annak vörösszem csökkentő módja, mely elővillantással szűkíti a pupillát. Ha a vaku fénye bejut a vérrel telt szemfenékre és onnan visszaverődve az objektíven keresztül a képérzékelőre érkezik, az emberi szem bogara vörösnek látszik a képen. Ez ellen csak úgy védekezhetünk hatásosan, ha vagy a megvilágítás szögét változtatjuk, vagy a külső szórt fény jelentősen erősebb, mint a szemből visszaérkező vöröses fény, ami így a rövidebb záridő miatt kevésbé vagy egyáltalán nem észlelhető.

Persze egy kompakt gépnél nincs lehetőségünk a megvilágítás változtatására, indirekt vakuzás itt közvetlenül nem használható (de vannak rá trükkök). Akik nem bíbelődnek különböző ügyes terelőlapokkal, azok előbb-utóbb bele fognak futni a vörösszem problémájába.
Nekik nyújt segítséget a gépen belüli vörösszem javítás lehetősége.

Színszerkesztés

Kész képeinkből készíthetünk fekete-fehér és szépia tónusút, vagy megnövelhetjük a fotó színtelítettségét nagy, vagy közepes mértékben.
Ezeket a módosításokat teljes felbontásban képes elmenteni a fényképezőgép.

Retus utólag

Szintén lejátszás módból érhető el, segítségével lágyabb bőrt, csillogó szemet, vagy megnövelt méretű (drámai) szemet hozhatunk létre a képen.

Naptár készítés

Egyelőre csak az Olympus gépek kínálnak naptár készítési lehetőséget. Egy-egy képet kiválasztva létrehozhatunk 1, 2, 3 vagy akár 4 hónapos naptárt is, igaz, a felbontás ez esetben csak 2 Mpixeles, így 10×15 cm-nél sokkal nagyobb méretre nem érdemes ezeket kidolgoztatni.

Árnyék-kompenzáció

Az Olympus SP-800UZ-vel árnyék-kompenzációt (shadow-adjustment) felvétel előtt is beállíthatunk, de utólag is kérhetünk a kész képekre ilyen korrekciót.