Röviden: Olympus SZ-20 teszt

0

Különlegességek

Stabilizátor

Bár nincs óriási gyújtótávolságunk, mégis jó szolgálatot tehet a szenzor eltoláson alapuló stabilizátor. Ennek üzemmódjai között sajnos csak a ki és bekapcsolás érhető el, nem választható svenkeléshez külön mód, illetve az sem állítható be, hogy az élőképet is stabilizálja.

Panoráma

Az Olympus SZ-20 gépen belül is képes összefűzni a panorámákat, sőt, akár a képkészítés során is segít a helyes illesztések megtalálásában. A panorámakészítés így három féle módon történhet:

  • teljesen automata módon, amikor a szenzor videó módban működik, s elég a gépet csak lassan körbeforgatni
  • automata módban, amikor az illesztéseket nekünk kell eltalálni, s külön exponálni képenként, de a képek összefűzését a fényképezőgép végzi
  • teljesen manuális módon, amikor ugyan segít a gép az illesztések helyen pozícionálásában (az előző kép szélét áttetsző módon jeleníti meg), de a panoráma elkészítéséhez számítógépet kell használnunk.

Bármelyik módot is választjuk, van lehetőségünk fekvő és álló géporientácó alkalmazására. Vannak azonban megkötéseink is, ezeket és a használható felbontásokat lenti táblázatunkban foglaljuk össze:

Olympus SZ-20 panoráma felbontások
fekvő álló megjegyzés
Smart Panorama 180 fok 4656×720 4656×1280 csak nagylátószögnél
Smart Panorama 360 fok 9312×720 9312×1280 csak nagylátószögnél
Automata panorámaillesztés 4192×1112 3088×1440 zoom használható,
max. 3 kép

A Smart panoráma mód 1280×720 pixeles videóképkockákból illeszti össze a panorámát, s mivel 180 és 360 fok közül választhatunk csak, érdemesebb minden esetben álló orientációjú géppel dolgozni. E mód hátránya, hogy a felbontás nem túl nagy, viszont az illesztéseket sűrűbben végzi a gép, amitől kevésbé tűnik irreálisnak a végső kép.
A 3 képes panoráma nagyobb felbontású (2 Mpixeles képekből áll), zoomolni is lehet, de a kevesebb illesztés miatt nagyobb torzulás érezhető.
Ha a PC módot választjuk, akkor a mellékelt szoftverrel végezhetjük el az illesztést, ekkor 10 képet is lőhetünk egy panorámához, s egy-egy kép felbontása sincs 2 Mpixelre korlátozva.

180 fokos panoráma

360 fokos panoráma

manuális panoráma

Beauty

Témamódok között található bőrlágyítást végző üzemmód, melyet Beauty (szépség) fotónak nevez az Olympus. Ilyen hatást egyébként utólag is kérhetünk a retus utólag menüpontnál.

Mágikus szűrők

Az Olympus a cserélhető optikás gépeiben vezette be először mágikus szűrőit, amelyek különleges képfeldolgozási lehetőségeket kínálnak. Az SZ-20-ban 8 áll ebből rendelkezésünkre: pop art, pin hole, halszem, rajz, lágyfókusz, punk, ragyogás (keresztszűrő hatás), vízfesték. A rajz, a lágy fókusz, a ragyogás és a vízfesték mágikus szűrők maximum 5 Mpixeles képeket képesek létrehozni. A pop art és a ragyogás módokon kívül a többi mágikus szűrő videófelvételnél is rendelkezésünkre áll. A lágy fókusz szűrő videófilmnél erős szaggatást eredménye, a többi módhoz elengedő a gép processzorteljesítménye.

Leméretezés

Sajnos e téren nem nyújt eleget az Olympus SZ-20, ahogy a többi Olympus masina sem. Csak kétféle felbontás közül választhatunk: 640×480 és 320×240. Ezzel tehát nem tudunk ésszerűen spórolni, ha esetleg a kártyánk kezd tele lenni, de még lenne mit fényképezni, maximum webre lesz jó ez a méret, vagy e-mailben továbbításhoz.

Képkivágás

A képkivágás lehetőségét szerencsére módosították az előző modellekhez képest, itt már nem csak előre definiált kivágási lehetőségek állnak rendelkezésünkre, hanem a zoomkarral mi választhatjuk meg, hogy pontosan mekkora méretű képet szeretnénk kivágni. Képkivágáskor a maximális felbontás 8 Mpixel lehet.

Vörösszem korrekció

Sokszor kevés a magasra pattanó vaku, vagy annak vörösszem csökkentő módja, mely elővillantással szűkíti a pupillát. Ha a vaku fénye bejut a vérrel telt szemfenékre és onnan visszaverődve az objektíven keresztül a képérzékelőre érkezik, az emberi szem bogara vörösnek látszik a képen. Ez ellen csak úgy védekezhetünk hatásosan, ha vagy a megvilágítás szögét változtatjuk, vagy a külső szórt fény jelentősen erősebb, mint a szemből visszaérkező vöröses fény, ami így a rövidebb záridő miatt kevésbé vagy egyáltalán nem észlelhető.

Persze egy kompakt gépnél nincs lehetőségünk a megvilágítás változtatására, indirekt vakuzás itt közvetlenül nem használható (de vannak rá trükkök). Akik nem bíbelődnek különböző ügyes terelőlapokkal, azok előbb-utóbb bele fognak futni a vörösszem problémájába.
Nekik nyújt segítséget a gépen belüli vörösszem javítás lehetősége, mely a lejátszás módban található.

Retus utólag

Szintén lejátszás módból érhető el, segítségével lágyabb bőrt, csillogó szemet, vagy megnövelt méretű (drámai) szemet hozhatunk létre a képen.

Árnyék-kompenzáció

Az Olympus SZ-20-szal árnyék-kompenzációt (shadow-adjustment) felvétel előtt is beállíthatunk, de utólag is kérhetünk a kész képekre ilyen korrekciót. Ennek hatására a kép sötétebb részeit világosítja ki a gép, csökkentve ezáltal az árnyékok sötétségét.

3D fotózás

Két képből hozhatunk létre térhatású fotót, melyet .MPO kiterjesztéssel ment el a gép. A második kép exponálását a gép is automatikusan elvégezheti, ha az igazítást megfelelőnek találja, de választhatunk manuális módot is az exponálás kiváltására.