Röviden: Olympus TOUGH TG-3 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

A TOUGH gépeket könnyű felismerni jellegzetes külsejükről és élénk színeikről. Ugyan a TG-3 és elődje csak fekete és piros színben kapható – tehát a strapabíró gépek jellegzetes narancs, neonzöld és égszínkék színeit most nem kapjuk meg – külseje azonnal felismerhető. A gépet, zoomobjektívestül egy vastag, masszív házba csomagolták, melyen nem sokat változtattak a korábbi modellek óta. Az optika is egy üveglap és a messziről felismerhető, fémszínű kerete mögött kapott helyet. Ez a keret lecsavarható, alatta csatlakozóbajonettet találunk, a különféle kiegészítők, például a TG-3-mal egyidőben bejelentett, LG-1 körlámpa számára, mely egyébként a TG1 és 2. modellekre is felhelyezhető.

A borítás a szokásos szögletes, rendkívül strapabírónak tűnő fém és műanyag, melyeket nem csak a gondos illesztések, de szigetelések is víz-, és porállóvá tesznek. A fényképezőgép ennek köszönhetően 15 méterig vízálló, de 2,1 méterről történő leejtése sem okoz gondot. Kibírja a -10 C fokos hideget és 100 kilónyi nyomást is, például ha valaki rálép, vagy véletlenül ráül. Természetesen, aki komolyabb vízállóságra vágyik, külön búvártokot (PT-056) is vásárolhat a géphez, mely 45 méteres mélységig biztosít védelmet nem csak a gépváz, de a sérülékenyebb kezelőszervek számára is.

A vastag szigetelések elsősorban a két nyitható ajtónál, a csatlakozóhelyek és az akku+kártyafoglalat fedelénél érhetők tetten. Biztos zárásukra duplán elreteszelhető tolókapcsolók ügyelnek, így nehezen elképzelhető, hogy egy véletlen mozdulattal kinyitjuk őket.

A markolat jobbára csak dísz, bár a kemény gumiból készült kitüremkedés némileg azért számíthat. A fogás komfortjáról egy ilyen gépnél ritkán beszélhetünk, de a vastagnak mondható erős váz és az ujjaknak jól kiképzett bemélyedések miatt mégsem mondható kényelmetlennek.

A gombok viszonylag kicsik, és jó vízálló masinához foghatóan viszonylag keményen járnak. A gépet tartó kezünk két ujjával minden kényelmesen elérhető. A bekapcsolt állapotot nagyobb méretű vörös lámpa jelzi, így például víz alatt is egyértelmű, ha a gép be van kapcsolva. A módválasztó tárcsa állásai közti fordulat kicsit hosszúra sikeredett, így előfordulhat, hogy két állás közt marad.

A széles és vastag akku/kártya foglalat állványon nem nyitható, mivel a csatlakozómenet közvetlenül a fedél mellett kapott helyet.

Képérzékelő

A kompaktok között szinte egyeduralkodó az 1/2,3″-os (8,8 x 6,6 mm-es) szenzorméret, mely ennél a modellnél is adott. A készülék egy hátsó megvilágítású, BSI-CMOS szenzort kapott, mely valószínűleg egy fokkal jobb zajszintben és sebességben, mint az olcsó kompaktokban lévő CCD-k. Ehhez persze egy kellően gyors feldolgozórendszere is szükség lesz, melyet ezúttal a gyártó MILC-eiből örökölt TruPic VII processzor tölt be, a képfeldolgozás pedig a szintén Olympus fejlesztésű iHS technológiára hárul.

A felbontás 16,8 megapixeles, a gyakorlatban 16 megapixeles maximális képmérettel. Ez 4608 x 3456 pixeles maximális képméretet jelent, mely mellett három további méret választható. Oldalarányként 4:3, 3:2, 16:9 és 1:1 állítható be, minden esetben négy felbontással. Formátumként csak a JPEG-et támogatja a készülék, Finom vagy Normál tömörítéssel.

Az érzékenységet ISO100 és 6400 között állíthatjuk egész fényértékenként, de választhatunk egy teljesen automata, illetve a magasabb érzékenységi fokozatok között válogató (AUTO HIGH) mód közül is.

A TG-3 szenzormozgatáson alapuló stabilizátort is kínál, melyet ki- és bekapcsolhatunk a menüben.

Optika

Az ilyen „rejtett” optikás gépekben szinte észrevétlenül működik az objektív, így a TG-3-on bekapcsolás után sem veszünk észre semmi változást, a gép alig több mint 3 centi vastag marad. Az optika zoomolás közben sem növeli hosszát, pedig 4x-es optikai zoomot kapunk, 25mm-nek megfelelő, kényelmes nagylátószöggel és 100mm-es (ekv.) tele végállással.

Az objektív különlegessége az 1:2-es fényerő nagylátószögnél, mely már az elődnél is megvolt, és az átlagos kompakt optikákhoz képest igen tisztességes. A gyengébb fényviszonyokat adó víz alatti helyzetekben jól helytállhat a gép. Sajnos a zoom növelésével a fényerő gyorsan romlik és tele állásban már nem jobb bármely hasonló fényképezőgép optikájánál.

A TG-3 a záridőt nem, de a rekeszértéket engedi állítani, mely a zoomállástól függően minden esetben 3 érték lehet. Egy alapérték (pl. F2,0), egy fényértékkel csökkentett beállítás (pl. F2,8), illetve egy három fényértékkel „szűkített” állás (pl. F8,0). A készülék valószínűleg nem rendelkezik valódi, lamellás blendével, így ezek az értékek csak a beépített ND szűrőnek köszönhetők. Ezt a feltételezést erősíti a tele állás F18-as max. értéke, mely valódi rekesznél ilyen kis szenzoros gépnél a fényszóródás miatt rendkívül gyenge képminőséget eredményezne.

A zoom az expo gomb melletti karral szabályozható, állása pedig az élőkép tetején megjelenő skálán látható, egy tizedes lépésekben. A menüben 2x-es Super Resolution (szuper felbontású) zoomot, és 4x-es digitális zoomot is engedélyezhetünk. A Szuper zoom felbontás egyfajta szoftveres képminőség javítást jelent, mely nem rontja olyan mértékben a képet, mint a normál digitális zoom tenné.

Optikai és digitális zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
f=25 mm ekv. (1×)

teljes kép

kivágott képrészlet
f=100 mm ekv. (4×)

teljes kép

kivágott képrészlet
4×-es optikai és 2×-es Szuper felbontás zoom

teljes kép

kivágott képrészlet
4×-es optikai, 4×-es digitális és 2×-es Szuper felbontás zoom

A fent említett bajonettre gyári kiegészítők (40,5 mm-es szűrők, telekonverter), illetve körfény csatlakoztathatók.

Opcionális körfény előtét…

…a gép objektív bajonettjén

Kijelző

Az Olympus TOUGH TG-3 hátuljára egy 3″-os, 460 000 képpontos LCD került, ami méretben hozza az előd szintjét, felbontásban és minőségben azonban nem, mivel ott egy 610 ezer képpontos OLED dolgozott. A TG-3 az elvárható átlagot hozza, mind felbontásban mind minőségben. Nem rossz, de nem is kiemelkedő a képernyő részletessége, kontrasztja és dinamikája. Az élőkép persze laposabb szögből is jól látszik, ami határozott pozitívum, és napsütésben is használható marad, sötétben viszont belassul és zajosodik, mint a társai általában. Ütésálló gépről lévén szó a képernyő elé egy vastag, kb. 2mm-es (plexi?)üveg védőréteg került.

A kijelző világossága +/-2 érték között állítható. Megjeleníthető rajta az aranymetszést mutató segédrács, élő hisztogram, sőt iránytű, valamint a tengerszint fölötti magasság és légnyomás kijelzése is. Mindezek a hátlapon lévő INFO gombbal válthatók.

Felvétel közben a fényképezési adatokon kívül a képernyő jobb szélén gyorsmenü is bekapcsolható az OK gombbal. Ennek alján kapott helyet a menüt aktiváló ikon (külön gombról is bekapcsolható), valamint a rekeszérték állításának lehetősége.

A képek visszajátszásakor 10 lépéses részletnagyítás lehetséges a zoom kart jobra húzva. Ellenkező irányban 16 nézőképes oldal jelenik meg. Az adatokat ekkor is az INFO gombbal válthatjuk, vagy kapcsolhatjuk ki. Lejátszáskor a fotók méretezésére, vágására, vörösszem javításra, illetve az árnyékos területek világosítására lesz lehetőségünk. A fotók lapozása a jobb és bal nyílgombokkal, vagy a gépet jobbra és balra döntve végezhető.

Vaku

A gép elejére egy beépített, fix vaku került, melynek teljesítményéről nem sokat árul el a gyártó. Üzemmódjai fotózás közben a jobb iránygombbal előhívható vaku menüben válthatók. Beállíthatunk automata vagy kikapcsolt módot, vörösszem csökkentő elővillanást, derítő vakuzást, de a használati utasítás szerint az Olympus rendszervakuk vezeték nélküli elvillantására (RC), vagy a slave vakuk kioldására (SL) alkalmas üzemmódot is megtaláljuk ugyanitt. Alapesetben utóbbiak nem elérhetők.

A készülék különlegessége a beépített LED fény. Egyetlen kicsi, de igen erőteljes fényforrást jelent mindez a vaku mellett, melyet annak menüjében kapcsolhatunk be, és az expo gomb félig lenyomásával aktiválhatunk közeli mozgóképnél, vagy makró fotózásnál.

A TG-3-ra nem lehet külső vakut csatlakoztatni.

Memóriakártya, akku, csatlakozók

A fényképezőgép bal oldalán nyitható az a vastag gumiszigeteléssel ellátott ajtó, mely a TG-3 két csatlakozóhelyét takarja. Felül egy többcélú, egyedi USB 2.0 bemenet kapott helyet, melyhez kábelt is mellékelnek a dobozban. Ennek segítségével nem csak a képek és videók számítógépre való áttöltése, de az akku töltése is elvégezhető. A mellékelt USB tápegységgel a töltést hálózatról is megoldhatjuk. A töltés idejét átlagosan 5 órára teszi a gép adatlapja.

Az USB aljzat alatt egy HDMI (micro-D) csatlakozóhely látható, melyhez külön beszereznünk a kábelt. A HDMI kimenet letiltható, felbontását 480/576p, 720p, és 1080i értékre állíthatjuk.

A készülékhez mellékelt LI-92B lítium-ion akkumulátor 3,6V-os és 1350 mAh-ás. Egy töltéssel kb. 300 képre elegendő energiát biztosít. Persze ez a használat módjától (pl. gyakori vakuzás, LED fény használata) is függ.

A markolatban lévő akkumulátor foglalat mellett található a memóriakártya foglalata, mely SD, SDHC vagy SDXC kártyát fogad. A gép támogatja a gyors UHS-I sebességosztályú, illetve a vezeték nélküli átvitelt biztosító Eye-Fi SD kártyákat is. Szükség esetén a gép 36MB-os belső memóriája is rendelkezésünkre áll. Egy 4 GB-os kártyára teljes felbontásban kb. 450 JPEG kép fér.