Röviden: Olympus TOUGH TG-3 teszt

0

Különlegességek

Mikroszkóp

A TOUGH TG-3 mikroszkóp módjához hasonlóval soha nem találkoztam még digitális fényképezőgépben. Az elnevezés nem is akkora túlzás, persze egy komolyabb mikroszkóp minőségére, és nagyítására nem kell számítanunk, de a makró teljesítmény bőven meghaladja az átlagos kompaktokét.

Mikroszkóp mód

Mikroszkóp módban 1 cm-re közelíthetjük meg a témát és akár nagylátószög, akár tele állásban is használható a gép, vagyis a teljes optikai zoomtartomány rendelkezésünkre áll. Emellett bekapcsolható mindkét digitális zoom is, ami egészen kivételes nagyítást jelent majd.

Ebben az üzemmódban négy további állást kapunk, melyek közül némelyik egész kellemes segítség a közelfényképezés szokásos problémáinak megoldásában:

Mikroszkóp: ez az alap üzemmód, melynél bármely zoomállásban, 1 cm-ről fényképezhetünk. Plusz nagyítás eléréséhez max. 2x-es digitális zoom is használható. A téma jobb megvilágítása érdekében nem árt bekapcsolni a LED fényt, bár az objektívtől kb. 3 cm-re lévő kis fényforrás nem képes egyenletesen bevilágítani a túl közeli témákat.

Fókuszsorozat nélkül

Fókuszsorozattal

Fókuszsorozat: minél közelebb megyünk a témához annál kisebb lesz a mélységélességünk, ami nem túl kellemes, ha csak néhány tized mm-ről van szó. Ennek kiküszöbölésére a gép egy gombnyomással több expozíciót készít, minden képen kicsit eltolva a fókusztávolságot, majd a képeket egy nagyobb mélységélességűvé egyesít. A felbontás 8 megapixelben korlátozott.

Fókusz BKT: hasonló az előzőhöz, de ezúttal teljes felbontásban is dolgozhatunk, és a menüben megadhatjuk a készítendő képsorozat hosszát (10, 20 vagy 30 kép). A gép ezután gyors egymásután apró fókusz eltolásokkal sorozatot készít, majd az össze képet eltárolja a memóriában. A kész fotókat számítógépes szoftverrel egyesíthetjük egy nagyobb mélységélességűvé.

Mikroszkópvezérlés (11,6x nagyítás)

Mikroszkópvezérlés: a fényképezőgép eleve 2,9x-es digitális zoommal „triplázza” a képnagyítást, de a jobb iránygombbal további 2x-es, illetve 4x-es digitális nagyítást adhatunk hozzá. Ezen felül használható marad az optikai zoom is, mellyel max. 44,4x-es értékig növelhető a nagyítás. A minőség itt már nem nevezhető jónak, a lefedett terület szélessége azonban 1,3 mm körüli. Akár egy nagyobb porszemet, apró rovart, vagy kenyérmorzsát is tekintélyes méretűre növelhetünk a képen.

Wi-Fi

Nem tudom elégszer megdicsérni az Olympus elegáns és egyszerű, QR kódos Wi-Fi csatlakozási módszerét. A fényképezőgép menüjében elindítva a Wi-Fi-t, egy QR kódot kapunk a kijelzőre, amit a mobilunkra, vagy tabletünkre telepített Olympus Image Share szoftverrel egy pillanat alatt beolvashatunk és pár másodperc alatt már csatlakozhatunk is. Ráadásul a Wi-Fi kapcsolat stabil, ellentétben némely konkurenssel.

A mobilra telepített Image Share szoftver elsődleges feladata a képek megosztása, de geocímkézés, az áttöltött fotók szerkesztése (különféle Olympus effektusokkal, fotósztori montázsokkal, clipartokkal), valamint a vezeték nélküli távvezérlés is megoldható. Utóbbi esetén gyors frissítésű élőképet kapunk, és a gép számos beállítását is elérhetjük a Wi-Fi-s eszközről. Ilyen például az önkioldó, a lejátszás, az üzemmódok kiválasztása, de elérhető az expo kompenzáció, fehéregyensúly, vagy az érzékenység is.

A gép a vezeték nélküli átvitelt nyújtó Eye-Fi és FlashAir SD memóriakártyákat is támogatja. Használatukat külön aktiválhatjuk a Beállítás menüben.

GPS

Míg a Wi-Fi újdonságnak számít a TG-3-ban, a GPS-t már az elődökben is megtaláltuk. A GPS-t emlegetve nem csak egyszerű pozíció meghatározó szolgáltatásról beszélünk, hanem olyan extrákról is, mint a légnyomás, magasság (vagy mélység) adatokat kijelző manométer, vagy az elektronikus iránytű. Az INFO gombbal külön képernyőn jeleníthetők meg mindezek az információk.

A GPS menübeállítások alatt ki- és bekapcsolhatjuk a szolgáltatást, megjeleníthetjük a képernyőn a helyadatokat, valamint aktiválhatunk nyomkövetést és automatikus óra beállítást is.

Panoráma

A készülék három panoráma módot kínál, melyek az SCN (témamódok) menüben érhetők el:

PC módban bármennyi fotót lőhetünk, és az előző kép szélét halványan megjeleníti a gép szoftvere a pontosabb illesztés érdekében. A képeket ezután számítógépes szoftverrel fűzhetjük össze.

Manual módban három fényképet készít a gép a fenti módszerrel, vagyis mindig látjuk az előző szélét halványan. A kész képeket ezután egy széles képpé egyesíti a gép belső szoftvere. Az összeillesztés sebessége elég komótos és a végeredmény is korlátozott felbontású. A pásztázás irányát előzetesen a nyíl gombokkal választhatjuk ki. A végeredmény tájkép állásban pásztázva kb. 1200, portré állásban pedig kb. 1600 pixel magasságú.

Auto állásban csak annyi a dolgunk, hogy lenyomjuk az exponáló gombot, azután pedig a képernyőn megjelenő illesztő jelet a gép elfordításával fedésbe hozzuk a következővel. Sok mobiltelefonos panoráma szoftver hasonló módon működik. Itt is maximum 3 kép készül, ami elég kevés, az automata összefűzés szintén lassú, és még távoli témák esetén is gyakran pontatlan. Érdekes, hogy a nagyon hasonló szoftvert, és feldolgozó processzort kapott Olympus SH-1-ben több kép készülhetett, a szoftver gyorsabban és pontosabban dolgozott.

A panoráma módokkal expozíció kompenzáció, fehéregyensúly beállítás és önkioldó is használható.

automatikus panoráma

Időeltolásos felvétel

Szintén a témamódok (SCN mód) között találjuk a time-lapse szolgáltatást, vagy magyarosan időeltolásos felvételt. Aki nem ismerné, arról van szó, hogy több állóképet készítünk, bizonyos időközönként, majd ezeket egy gyorsított felvétellé/videóvá fűzzük össze.

Részletesebb beállításai sajnos a gyorsmenüből nem, csak a Beállítás menü végén érhetők el. Beállítható itt a képek közötti várakozás (1 mp – 25 óra), a sorozat elindításának ideje (1 mp – 25 óra), és a képek száma. A szolgáltatás használhatóságát nagyban korlátozza, hogy legfeljebb 99 kép készíthető egy snittben. Egy külön menüpont alatt videó módot is bekapcsolhatunk, így az elkészült képeket nem kell külön számítógépes szoftverben összefűznünk, a fényképezőgép azonnal megteszi helyettünk. A végső videó 1280 x 720 pixel felbontású, 10 kocka/mp-es AVI lesz, a készíthető képkorlát miatt kb. 10 mp hosszú. A gép által készített össze állókép kocka is mentésre kerül, így ha jobb minőségű, vagy gyorsabb videót szeretnénk, ezekkel is dolgozhatunk külső szoftverben.

1280 x 720 pixel, 10 kép/mp, AVI, 10 mp, 12 MB
Eredeti videó letölthető: ide kattintva