Röviden: Olympus VG-120 teszt

0

Felépítés

Ergonómia

Az Olympus VG-120 ultrakompakt gép valóban vékony. No és persze kicsi is. Farzsebben, vagy ingzsebben is elfér, a nőies színű modellek pedig egy retikülben is jól mutatnak.

A műanyag burkolatra nem tettek túl sok kezelőszervet, fentre a bekapcsoló és exponáló gombok kerültek, míg hátul a zoom vezérlő, videófelvétel indító, lejátszás, négyirányú navigáló, Ok, menü és súgó gombok találhatók.
A négyárnyú navigáló gombok közül a felfelé a megjelenített információk mennyiségét szabályozza mind felvétel mind lejátszás módban, míg a lefelé gomb felvételkor a gyorsmenüt, lejátszáskor a képtörlést valósítja meg.

A műanyagból készült állványmenet a gép sarkára került, nagyjából 2 cm-re az optikai tengely vetületétől. Kisebb vagy közepes állványtalpnál az akku és memóriakártya is cserélhető marad.

Optika

A gépbe 4,7-23,5 mm-es fizikai gyújtótávolságú, kisfilmre átváltva 26-130 mm-nek megfelelő objektív került, melynek fényereje f/2,8-6,5. A nagylátószög induló fényereje jó, de a középtelénél tapasztalható f/6,5 már gyenge érték. Igaz, ennél valamivel jobbat a bevezetőnk szűkebb listájáról csak a Canon és a Panasonic tud, a maga f/5,9 értékével (120 mm-nek megfelelő gyújtótávolságnál)

Az optika frontlencséjét a gép kikapcsolt állapotában automatikusan elhúzódó műanyag lamellák védik

Az objektíven belül nincs igazi blendés rekesz, a bejutó fény mennyiségét egy ND szűrő segítségével tudja csökkenteni a masina, így csak két érték áll rendelkezésre, nagylátószögnél F2,8 mellett F9,7, teljes telénél F6,5 mellett F18.

Képérzékelő

A Olympus VG-120 szenzora napjaink átlagos kompakt CCD-je, 1/2,3″ típusú, 14 Mpixel felbontású.
Legnagyobb felbontásban 4288×3216 pixeles képeket készíthetünk, de a felbontást egészen VGA-ig csökkenthetjük. A hagyományos 4:3 oldalarányon kívül 16:9 oldalarány is választható, ez esetben 1920×1080 pixeles kép készül.

A fotókat csak JPEG tömörítéssel menthetjük el, a tömörítési fok kétféle lehet.

A fényképezőgép képes az érzékenység automatikus megválasztására, ilyenkor maximum ISO400-at választ. Automatikus érzékenységen kívül mi is megadhatjuk a nekünk tetsző értéket ISO 80 után 100-1600 között 1 Fé lépésekben.

Kijelző

A vékonyka gép hátuljára 3″ képátlójú kijelző került. Az LCD felbontása 230 ezer szubpixel, ami enyhén pixeles képet mutat. Ennél komolyabb gond a gyenge betekintési szög, mivel 45 fokból lentről nézve a kijelzőt, már alig vehető ki a megjelenített kép.
Fotózáskor a kijelző jobb szélén láthatjuk a funkció menüt, amely a legfőbb paraméterek gyors módosítását szolgálja. Arra is van lehetőség, hogy segédrácsot jelenítsünk meg.
Az exponáló gomb félig lenyomására a gép megjeleníti a választott rekesz és zársebesség értékeit is. A kész képeken is van lehetőség ezen adatok megtekintésére. Hisztogram sem felvételkor, sem lejátszáskor nem áll rendelkezésünkre.

Vaku

Az Olympus VG-120 beépített vakuja kb. 4 cm-re található az optikai tengelytől, a gép felső részének bal szélén. Üzemmódjai között tiltott, automatikus, vörösszem csökkentő és derítő található, hosszú szinkronidejűt csak éjszakai portré témamódban érhetünk el.
A vörösszemek szoftveres javítása utólag, a lejátszás menü képjavítás menüpontjából érhető el.

A fényképezőgépen külső vakunak nem maradt hely.

Csatlakozók, akku, memóriakártya

A fotókat és a videókat a gép 49 MB-os belső memóriájába, vagy külön megvásárolható SD, illetve SDHC memóriakártyára menthetjük. A kártyafoglalat az akkumulátorral egy ajtó mögött található. Ha a fedlapot kinyitjuk, a gép továbbra is használható marad, vagyis az ajtó véletlen letörése nem okozza a gép használhatatlanságát.

A Olympus VG-120-ra egyetlen csatlakozó került, a kombinált A/V és USB aljzat.

A gépet Li-70B jelű, 3,6V névleges feszültségű, 650 mAh töltéstároló képességű Lítium-ion akkumulátor táplálja. Az akkut a fényképezőgépen belül tölthetjük fel, ha a gépet USB kábelen a mellékelt hálózati adapterre, vagy számítógépre kötjük.
A fényképezőgép az akkumulátor töltöttségét három szegmenses ikonon jelzi.