Röviden: Panasonic Lumix DMC-FX01 teszt

0

Külső:

Persze a férfi vásárlóknak sem kell irigykedniük, ha egy FX01 tulajdonosai szeretnének lenni. A fényképezőgép ugyanis fekete és ezüst színekben is kapható, így makulátlan kiegészítője lehet egy sötét öltönynek, a króm cigarettatárcának és laposüvegnek.

A gép burkolata fém, illesztései és kimunkáltsága kiváló, amit árkategóriájától el is várhatunk. Az apró méret és a nagy LCD miatt kezelőszervei elég kicsik, és némileg kényelmetlenek, de szerencsére nem sok van belőlük. A gép tetején egy ki és bekapcsoló tológombot, exponálógombot (körülötte egy zoomgyűrűt) és a stabilizátor gombját helyezték el. Fönt található még egy módválasztó kerék, amellyel az álló, vagy mozgóképfelvétel mellett a témamódok, a visszajátszás és a makro mód választható. Hátulján egy négyirányú navigáló tárcsa található, közepén a menügombbal, mely a kiválasztott funkció bekapcsolására is szolgál. Erről a tárcsáról érhetők el közvetlenül a legfontosabb funkciók is, mint például az expozíció korrekció, a vakumódok és az önkioldó. A hátlapon ezen kívül csak az LCD funkcióválasztóját és a sorozat/törlés gombot találjuk. Ennyi elég is, hiszen a hátlapot egy hatalmas, 2,5” képátlójú LCD uralja és amúgy sem halmozták tele manuális képességekkel, így felesleges a gomberdő.

Az LCD-re visszatérve, felbontása 207 000 pixel, ami szép, részletes képet ad. Látómezeje 100%, tehát nem marad le semmi abból, amit az objektív lát. A kijelző világossága 7 lépésben (+/- 3) állítható. A gép egyik érdekes képessége, az úgynevezett Power LCD mód. Ebben az esetben az átlagnál sokkal erősebb világosságú képet látunk a kijelzőn, így napfényben is nagy az esély, hogy normális képet lássunk a kijelzőn. Szintén különleges, és jól használható tulajdonsága a kijelzőnek, hogy fej fölött módba is kapcsolható, így a gépet magasra tartva (pl. egy koncerten a tömeg feje fölé), alulról nézve ad megfelelő képet. A fotók visszanézésénél max. 16x-os nagyítást alkalmazhatunk, ami szintén átlag fölötti.

Szinte természetes, hogy ilyen kis gépméret és ilyen óriási kijelző mellett optikai kereső számára nem maradt hely, de egy ilyen jó LCD monitor mellett nem is nagyon fogjuk hiányolni. Az egyetlen hátulütője a dolognak, hogy a kijelzőnek folyamatosan működnie kell, így többet fogyaszt a gépünk.

A fényképezőgép jobb oldalán, egy kis fémszínű „csapóajtó” mögött helyezték el az USB/video kimenetet és az opcionálisan megvásárolható hálózati csatlakozó bemenetét. A memóriakártyát és az akkumulátort a készülék alján lévő foglalatban cserélhetjük. A foglalat ajtaja – nagy szerencsénkre – úgy is nyitható, ha a gépet állványra rögzítettük, így memória, vagy akkucserénél nem kell leszerelnünk róla. Az állványmenet viszont a gép bal szélére került, az objektív középtengelyétől 1,5 cm-re.

Képérzékelő:

A Panasonic DMC-FX01 egy 1/2,5”-os CCD képérzékelőt tudhat magáénak, mely 6,37 millió képpontos. Ebből kb. 6 millió a hasznos pixelek száma, így a készíthető legnagyobb állóképméret 2816×2112. Ez 4:3 oldalaránynál értendő, de a Panasonic újabb hagyományaihoz méltóan ez a modell is képes a 3:2 és a 16:9-es oldalarányokra. A választható képméretek sora így elég népes, de azért felsoroljuk:

  • 4:3 oldalaránynál – 2816×2112, 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 640×480;
  • 3:2 oldalaránynál – 2816×1880, 2048×1360;
  • 16:9 oldalaránynál – 2816×1584, 1920×1080

Minden felbontáshoz kétfajta (Finom, Szokásos) tömörítési mód áll rendelkezésre.

Az idei év egyik slágere az extra nagy érzékenység a kompaktoknál. Eddig a digitális tükörreflexes fényképezőgépeknél volt szokásban az ISO 800 feletti érzékenység, de az elmúlt időszakban több kis gépben is megjelent ez a lehetőség. Nem lóg ki ebből a sorból az FX01 sem, amely magas érzékenységű módjának köszönhetően ISO 800 és 1600-on is elmuzsikál. Manuálisan ISO 80-400 közötti értékeket választhatunk, az említett nagy érzékenységű mód esetén pedig a gép választja ki a számára legjobb beállítást.

Optika, vaku:

Az objektív egy Leica DC Vario-Elmarit, 3x zoomátfogással, 4,6-16,8mm es gyújtótávval, ami kisfilmes értékre vonatkoztatva 28-102mm-t jelent. A 28mm-es kezdőérték kategóriájában kiváló nagylátószöget biztosít a gépnek. Tájfotóhoz, vagy szűkebb terekben való fotózáshoz jól fog jönni az extra látószög. A zoom igen finoman, 14 lépésben állítható. Az objektív fényere F2,8-5,6, amely a végét leszámítva, átlagosnak mondható. Az FX01-et optikai képstabilizátorral is ellátták a gyengébb megvilágításban való fotózáshoz. A gép tetején elhelyezett kis gombbal két állásban (Mode 1 és Mode 2) használható a stabilizátor, illetve ki is kapcsolható. Mode 1-re kapcsolva a stabilizátor folyamatosan működik, Mode 2-nél pedig csak az exponáló gomb félig lenyomásával aktiválódik. Nyugodt fotózásnál, statikus témákhoz az utóbbi nyújt hatásos segítséget, hiszen így akár 2-3 fényértékkel is megtoldható a stabilan megtartható expozíciós idő.

Makrofotózásnál max. 5 cm-re lehet a megörökítendő téma az objektívtől ha nagylátószöggel, és 30 cm-re, ha tele állásban próbálkozunk. Ez egyben azt is jelenti, hogy ebben a módban is használható a teljes zoom. A gép makroképessége ezzel együtt jó, a lefedett legkisebb terület 5×3,7 cm.

A vakut 3cm-re helyezték el az objektív középtengelyétől. Kis gépeknél emiatt hatványozott a vörösszem kialakulásának veszélye. Nos, sajnos ez az FX01 esetében is így van. Még vörösszem csökkentő módban is képes piros tekintetet varázsolni fotóalanyainkra. A vaku ezen kívül automata, derítő, lassú szinkron, és kikapcsolt állásokban használható. Erőssége meglehetősen korlátozott. A gyári adatok szerint nagylátószögnél 0,6-4 méter, tele állásban 0,8-5,7 méter között ad jó megvilágítást, de saját próbáink során korántsem volt ilyen hatékony. Ami az igazán zavaró, hogy nem képes bevillantani az aktuális képmezőt, így a kép sarkaiban minden esetben elég erőteljes sötétedés tapasztalható.

Kézi beállítási lehetőségek:

A DMC-FX01 az alap expozíciós beállítások, így a rekesz és záridő tekintetében automata, de némi beleszólásunk azért van e téren is. A menüből kiválasztható a Lassú Zár mód, amit kimondottan gyenge fényviszonyokra fejlesztettek. Ilyen esetben 1/8-1 mp közötti záridőre vehetjük rá a gépet. Van még egy lehetőség extrém hosszú záridőkre, ez pedig a Csillagos Égbolt témamód, ahol 15,30 és 60mp-es záridő választható.

A témamódok a különböző fotószituációkra tartalmaznak egyedi beállításokat. A következő témák közül választhatunk: portré, lágy bőr, tájkép, sport, éjszakai portré, éjszakai tájkép, önarckép, étel, parti, gyertyafény, tűzijáték, csillagos égbolt, gyermek (baba1, baba2), hó, nagy érzékenységű, víz alatti. Ezek közül az egyik legérdekesebb a Baba mód, amely kisgyermekes szülőknek ajánlott. Ennél a beállításnál megadható a gyermek születési ideje. Ha fotózzuk csemeténket a gép a képre írja a gyermek pontos életkorát, így azonnal látszik, hogy a kis trónörökös hány hónapos és napos korában készült a felvétel. Ebből a beállításból mindjárt kettőt kapunk, így két gyermek születési adatai állíthatók be.

A már említett érzékenység mellett a fehéregyensúly kézi beállítására sem lehetetlen. Az automata, felhős, napfény és halogén fényforrások mellett kézi beszabályozásra (fehér felület megadása referenciaszínként) és 150 Kelvin fokonként finomhangolás is lehetséges (+/-1500 Kelvin).

Kézi élességállításra nincs lehetőség, autofókuszból viszont többféle is használható: 5 mezős (normál/makró), 3 mezős (nagy sebességű), 1 mezős (nagy sebességű, 1 mezős, szpot. Az automata élességállítást segédfény is támogatja. A kis, narancsszín lámpa segítségével egy átlagos szobán belül többnyire jól megtalálta az élességet a gép.

Kreatív lelkek számára különböző színeffektek és képbeállítások is választhatók. Ilyen a Cool (hideg), Warm (meleg), B/W (monokróm), vagy szépia effekt, de választható Natural (természetes), vagy Vivid (élénk) színbeállítás is.

Sorozat, videó:

Képsorozatnál az FX01 gyártója 3 képkocka/mp-es maximális sebességet ad meg, de saját méréseinknél ez az érték 2,5 kép/mp volt. Ez így is nagyon jó sebesség egy kis kompakttól. Ebben a beállításban (Gyors sorozat mód) max. 6 teljes méretű kép készülhet, amelyeket nagyon rövid idő alatt, 2,5 mp alatt ment. Lassú sorozat módban ugyanennyi képet készíthetünk és a mentés ideje is hasonló. Itt 2 kép/mp-es időt mértünk. Akik számára nem elég a 6 kép, választhatnak végtelen sorozatot is. Így a menthető képek száma csak a memória kapacitásától függ, de a sebesség lassabb. Ez alkalommal 1,1 kép/mp-es időeredményt kaptunk.

QuickTime videó; 640×480 pixel; 0:14 mp; 19 MByte

Mozgóképnél a szokásos 640×480 és 320×240-es felbontások között választhatunk. Bármely felbontásban 30 kép/mp sebességre és hangfelvételre képes a gép. Ugyanezt a gyorsaságot hozza 16:9-es videó képaránynál is, amelynél 848×480 pixeles felbontásban videózhatunk. Mozgóképnél nem használható a zoom, de fénymérés van. Az élességet a felvétel előtt kell beállítani, és ilyenkor kiválasztható a fókuszmező is.

Sebesség:

Ahogy már a sorozatnál is említettük, e téren nem lehet panasz a gépre. Ugyanez mondható el bármilyen sebességi adatát tekintve. Mind működése, mind a képek mentése gyors. A bekapcsolás után kevesebb, mint 1 másodperc múlva már üzemkész, a kikapcsolás után pedig 2 másodpercet kell várnunk míg elcsendesül.

Egy teljes méretű kép megjelenítése a kijelzőn 1,2 mp-et vesz igénybe, a képlapozás pedig 0,9 másodpercenként történik. Gyors fókusz módban, félig nyomott exponálógombbal 0,2-0,4 másodperc múlva készül el a kép. A teljes zárkésleltetés nagyjából fél másodperc. Ez kompakt viszonylatban jó időnek számít, bár néhány gyorsan mozgó témáról lemaradhatunk miatta.

Összességében az FX01 igen fürge kis fényképezőgépként maradt meg emlékezetünkben.

Képminőség:

Az FX01 felbontása kiváló. Hiába a kis méret, a kis optika, részletvisszaadás tanítani való. Legalábbis a képek közepén. A sarkokban, főleg nagylátószögnél némi elmosódás volt tapasztalható. Szembetűnő a sarkok sötétedése (vignettálása) is, amely a kép alsó felén a legerősebb. Az objektív színhibája alacsony, a gép színvisszaadása szép. Élénk színek jellemzik, némi „cián ízzel”.

























Érzékenység – zajtartalom
(balra a világossági-, jobbra a színzaj)
ISO 80, F5,6; 0,64 mp
ISO100, F5,6; 1/2 mp
ISO200, F5,6; 1/4 mp
ISO400, F5,6; 1/8 mp
ISO1600, F5,6; 1/30 mp

A Panasonic modelljei mindig is az enyhébb zajszűrésről és ezzel együtt a jobb felbontásukról voltak ismertek. Az FX01 esetében is erről beszélhetünk. A képközépen látható felbontóképesség sok, nagyobb kategóriás fényképezőgépnek is dicséretére válna. Ezzel szemben a fotók zajtartalma szembetűnőbb az átlagnál. ISO 80 érzékenységnél, egyenletes felületen (például égen) már jól látható a „szemcsésség”. Alacsonyabb érzékenységen a gép kevésbé hatékonyan szűri a zajt a felbontás kedvéért. ISO 200-tól azonban már látható az erősebb szűrés miatti „mosottság”. Ez különösen a nagy érzékenységű módoknál tapasztalható. A gép itt egy alacsonyabb felbontású fotón szűr és nagyítja a kívánt méretre, akár 6 megapixelesre. Az eredmény leginkább egy szétfolyó vízfestményre hasonlít. Az ISO 800-1600 érzékenység létének értelme, hogy van, ha netán kéne.

Külön ki kell emelnünk a videók minőségét, ami kitűnő. Rendkívül jó felbontás és szép színek jellemezték a mozgóképeket.

Extra szolgáltatások:

A hazai – különösen a fotózás szakszavai terén még kevésbé jártas – vásárlók számára talán az egyik legfontosabb szolgáltatás a magyar nyelvű menü. Ritka az olyan fényképezőgép, amelynél kicsiny hazánkra is figyel a gyártó, nem úgy a Panasonic FX01 esetében, amelynél komoly vonzerőt jelenthet ez a tulajdonság.

Az képstabilizátor mellett az optikát érintő extra az úgynevezett EZ mód. Kisebb felbontást választva a 3x-os zoom helyett nagyobb zoomot érhetünk el ezzel a beállítással. Így akár 5x-is lehet a zoomátfogás. Az EZ mód működése roppant ésszerű. Lényegében egy beépített képvágó szoftverről van szó. Magunk is elérhetünk nagyobb zoomnak megfelelő kivágást, ha számítógépen utólag kisebbre vágjunk egy nagy felbontású képet. Az EZ mód előnye abban áll, hogy a képkomponáláskor rögtön kalkulálhatunk a szükséges zoommal, és a kép vágása a gépen belül történik, tehát jobb minőséget kapunk mintha egy JPG esetén végezzük és újramentjük a képet.

A kijelzőn élő hisztogram is bekapcsolható, ami hozzáértők számára fontos információt nyújthat a kép megvilágítottságáról. A kiégett képrészletek visszanézéskor villognak, így azonnal eldönthetjük, hogy képünk mennyire sikerült. A komponáláskor harmadoló segédrács is kérhető az LCD-re.

A videó mellett lehetőség van külön hangfelvétel készítésére, mono minőségben. A fényképezőgépünk így tulajdonképpen diktafonként is használható.

Ötletes megoldás az utazási időpont beállítása. Nyaralás előtt megadható az indulás dátuma, a gép pedig minden fotónál jelzi, hogy a vakáció mely napján készült, sőt a képeket napok szerint csoportosítja.

Az állandóan működő LCD mellett nem elhanyagolható segítség a kétfokozatú ECO üzemmód, amely a gazdaságos energiafelhasználást segíti.

A fotók visszanézésekor is számos extra szolgáltatás érhető el. A legfontosabbak: diabemutató, kedvencek mód, forgatás, átméretezés, képvágás, képarány konvertálás. Utóbbi esetben a 16:9-es képaránnyal készült képek 4:3-ba, vagy 3:2-be konvertálhatók.

Akkumulátor, memóriakártya:

A fényképezőgép nem rendelkezik belső memóriával és kissé furcsa, hogy egy 6 megapixeles, 100 000 forint fölötti gép mellé csupán egy 16 MB-os SD kártya jár. A mellékelt memóriakártyára így 4-5 kép fér maximális felbontásban. SD helyett használhatunk MMC memóriát is.

A gép működését egy lítium-ion akkumulátor biztosítja, mely az FX01 csomagjának része. A CGA-S005E típusú akku 1150 mAh kapacitású és egy gyorstöltőt is mellékeltek hozzá.

Fogyasztása kedvező. Több napos használatot is gond nélkül bír, egyetlen feltöltéssel. Próbáink során kb. 20-30%-ban használtunk vakut, 10 perc videót és 270 db fotót sikerült egyetlen feltöltéssel rögzítettünk vele. Mindezt természetesen folyamatos LCD használat, és kikapcsolt ECO mód mellett.

A géphez adott gyári tartozékok:

  • csuklószíj
  • akku+töltő (műanyag akkutartó)
  • USB és videókábel
  • leírások
  • telepítő CD
  • 16 MB-os SD kártya

Búvártok

Az FX01-hez egy Panasonic DMW-MCFX01 típusú búvártokot is kaptunk. Határait 40 méteres vízmélység híján nem sikerült feszegetnünk, de a május eleji, özönvízszerű záporokban kiválónak bizonyult. A vastag, átlátszó műanyag ház precíz, rugóval erősített fém és műanyag kapcsolókkal és gombokkal csatlakozik a belehelyezett fényképezőgéphez. Kezelésük éppen annyira nehézkes csak, amennyire a 40 méteres mélység víznyomása mellett szükség van. Nagy méretüknek köszönhetően kesztyűben is jól használhatók. A mozgó alkatrészeket és záródó részeket vastag gumitömítéssel látták el és a tokban a fényképezőgép is gumibakokon nyugszik, így lehetetlen, hogy elmozduljon. Az ajtó biztonsági záras, így amíg egy kis pöcköt el nem tolunk, nem nyílik. A tok mélyebb merülések mellett – ahogy példánk is mutatja – esőben, hóban, poros helyen is jó szolgálatot tesz. Hatásos védelem lehet például strandon való használatra, bár bruttó 66 ezer forintos ára inkább a búvárkodás szerelmeseinek érheti meg.

Összegzés:

A Panasonic Lumix DMC-FX01 nagyon jó emlékeket hagyott. Kis méretével és kiváló építési minőségével igen szerethető szerkentyű. Automata működése ellenére rengeteg kényelmi funkcióval látták el, amelyek mind hasznosnak bizonyulhatnak a hobbifotósok számára. Képminősége – főleg a felbontás terén – és színei kiválóak, sebessége és energiafelhasználása szintén kiemelkedő.

Negatívumként a gyenge vaku, a képsarkok lágysága és látható sötétedése, a korlátozottan használható magas érzékenység, és az átlagnál némileg nagyobb zajszint emlékeit őrizzük. Na, és persze a stílusos megjelenést és a kiváló extrákat (stabilizátor, nagy LCD és látószög) meg kell fizetni. Btuttó fogyasztói ára 105 900 forint

A fényképezőgépeket a Panasonic Magyaroszágtól kaptuk kölcsön kipróbálás idejére.

Ha bemutatónk segített a gép kiválasztásában, a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja az oldal működését. Köszönjük!

Tesztképeink:

Panasonic Lumix DMC-FX01 teszfotók