Felépítés
Ergonómia
Mivel kis méretű, zsebre vágható fényképezőgépről van szó, nagyon komoly megoldásokra nem kell számítani. Ennek ellenére a gép fogása egész kényelmes, hiszen markolat gyanánt egy kecses ívet is találunk az elején, mely az elődből öröklődött. Maradtak, az igényesen kidolgozott és viszonylag strapabírónak tűnő fém kezelőszervek is.
A könnyű kezelhetőséget szolgálja a gép felső részén elhelyezett üzemmódválasztó tárcsa. Sajnos külön vezérlőtárcsa nem került a gépre, így félautomata és manuális üzemmódokban csak a hátsó négy irányú navigáló gombokkal állítható a rekesz és zársebesség, ha előzőleg az Exposure gombot megnyomjuk. Picit suta megoldás, de egy zsebzoomnál ez még elnézhető.
Örömteli viszont, hogy végre eltűnt a mechanikus felvétel/lejátszás kapcsoló, s immár felvétel prioritásos lejátszás módot használhatunk egyetlen gomb megnyomásával.
Összességében tehát a külső változása pár kezelőszerv módosulásában ki is merül.
A fémből készült állványmenet a gép aljának nagyjából közepére került, 1,5 cm-re az optikai tengely vetületétől. A kis gép miatt szinte lehetetlen olyan pozíciót találni, ami minden szempontból ideális, így ez a hely sem tökéletes, hiszen állványon lévő gépnél így nem cserélhető sem az akkumulátor, sem a memóriakártya. Ezt csak akkor tehetnénk meg, ha az állványmenetet a gép sarkára helyezik, ami persze stabilitás szempontjából messze a legrosszabb választás, vagy a memóriakártya foglalatot a gép oldalára tervezik, de akkor a csatlakozóknak nem marad hely. Így hát ez a megoldás egy szükséges rossz.
Képérzékelő
A TZ széria szenzormérete generációk óta változatlan. A DMC-TZ40-be is 1/2,3″ típusú szenzor került, s a DMC-TZ30 óta már MOS technológiájú. A képérzékelő 18,9 millió teljes pixelszámából a képalkotáshoz 18,1 milliót használ fel a gép, melyből végül 17,9 milliót ment el, így a legnagyobb felbontású fotó 4896×3672 pixeles. A szenzor oldalaránya 4:3, de a felvétel menüben választhatunk 16:9, 3:2 és 1:1 arányt is, melyeket képkivágással ér el a gép.
A képek csak JPEG formátumban készülhetnek, illetve 3D mód esetén MPO-ban is mentésre kerülnek. A fotók kétféle tömörítéssel, Finom és Normál módban menthetők.
Az érzékenységet ISO100 és 3200 között, kiterjesztett módnál ISO6400-ig 1 fényérték lépésenként állíthatjuk, de rendelkezésünkre áll az automata, valamint a téma mozgását is figyelembe vevő iISO mód is.
Optika
A Panasonic a DMC-TZ30-nál frissítette utoljára a TravelZoom sorozat objektívet, a TZ40 ezt az optikát örökölte. A 20×-os zoomátfogású Leica DC Vario-Elmar objektív 4,3-86 mm-es fizikai gyújtótávolságú, mely a szenzorral együtt egy kisfilmes 24-480 mm-nek megfelelő optika látószögét adja. A fényerő gyakorlatilag maradt a régi, a nagyobb zoom miatt végállásban azonban gyengébb, így nagylátószögnél f/3,3, teljes tele végállásnál f/6,3 érhető el.
Az objektív 12 lencsetagból épül fel, melyeket 10 csoportba rendeztek, ezek között pedig 3 aszférikus (6 aszfréikus felülettel) és 2 extra alacsony szórású (ED) lencsetag is megtalálható.
Az optikába stabilizátor is került, az új, 5 tengelyes rendszert hibrid Power O.I.S. Plus-nak nevezte el a Panasonic. Erről az Optika oldalon mutatunk hatékonyság tesztet.
A két sebességben állítható optikai zoom mellett – ahogy ezt a cég gépeiben már megszokhattuk – egy sor digitális zoomot és képkivágáson alapuló „zoomot” is kapunk. Akárhogy is, a digitális zoom sosem pótolhatja egy minőségi optikai zoom adta lehetőségeket, így ezekre most kevésbé helyezünk hangsúlyt, csupán a legerősebb digitális zoomot mutatjuk be, ehhez képest az iZoom egy fokkal visszafogottabb.
E gépben is lehetőségünk van a zoom érintőképernyőn való vezérlésére. A kijelző jobb szélén bekapcsolható skálán hat gomb jelenik meg, melyekkel mindkét irányban, lassan és gyorsan zoomolhatunk, valamint a két végállásba ugorhatunk.
A teleszkópikus objektív bekapcsolás után 3 cm-re, tele állásban kb. 4,5 cm-re nyúlik ki a vázból. A gépet kikapcsolva a frontlencse elé automatikusan záródó fém lamellák húzódnak. Az objektív elé szűrők feltekerésére nincs módunk.
LCD
Kereső erre a gépre sem került, de a hátsó LCD cserébe igen jó minőségű lett. A 3″ képátlójú kijelző az elődmodellhez képest dupla felbontású, így már 920 ezer képpont tárja szemünk elé a részletgazdag képeket. A háttérvilágítás fényerejét a beállítás menüben ±3 lépésben módosíthatjuk, illetve kérhetünk erőteljes módot is.
Az érintésérzékeny felület jópár funkciót könnyít meg, igaz, akad olyan is, ahol mégsem használták ki az ebben rejlő lehetőségeket (pl. a WiFi beállításoknál a kulcs beírását csak gombokkal végezhetjük, illetve az Igen, Nem kérdésekre sem veszi a lapot, ha a kijelzőt nyomkodjuk. Fura). Viszont innen vezérelhető a fókusz pont állítás, a kioldás, sőt akár a zoom is. A képernyő tetszőleges pontjára bökve az annak megfelelő területen állít élességet a gép, majd azonnal exponál, de beállítható úgy is, hogy csak fókuszálás történjen.
A kijelző információi a DISP gombbal válthatók. Megjeleníthetünk adatmentes képernyőt csak élőképpel, vagy részletes felvételi és GPS infókat is, iránytűvel együtt. Engedélyezhető továbbá kétféle kompozíciós segédrács, virtuális horizont és élő hisztogram megjelenítése is.
Lejátszás módban ugyanezen gombbal válthatjuk az adatokat, a jobb és bal iránygombokkal pedig a képeket. A képekbe a zoomkarral nagyíthatunk bele, maximum 2×, 4×, 8× vagy 16×-os mértékben. Nagyított nézetben képek között nem válthatunk. A zoomkart az ellenkező irányba forgatva 12 és 30 nézőképes, valamint naptár szerint rendezett oldalak érhetők el. A lejátszás menüjében közvetlen webes feltöltést is találunk.
Vaku
A kis méret miatt a Panasonic DMC-TZ40 vakujának is csak az objektív és a markolat között jutott hely. Nagyobb kezűeknél, vagy a gépet óvatlanul tartóknál emiatt előfordulhat, hogy kezükkel kitakarják a fényét. A TZ40-nél emiatt is íves kissé a markolat felső része.
Az aprócska beépített villanó mindössze 4,5 cm-re található az optika középtengelyétől, így a vörösszem kialakulásának veszélye jelentős. Ez ellen a menüben bekapcsolható szoftveres vörösszem korrekcióval, vagy a vaku módok között megtalálható elővillantással védekezhetünk. A vakumódok között ezen felül automata, derítő, lassú szinkron és kikapcsolt állás választható. A teljesítményszabályozás teljesen automatikus, korrekciót sem állíthatunk. Külső vaku a géphez nem csatlakoztatható.
Memóriakártya, akku, csatlakozók
A memóriakártyát és az akkumulátort a szokásos módon a gép jobb oldalán, alul kell behelyeznünk. A gép támogatja a nagy kapacitású SDHC és SDXC memóriakártyákat is, de az UHS-I átvitel nagy sebességét nem használja ki (RAW formátum hiányában egyébként ennek nem is lenne is komoly jelentősége, maximum sorozatfelvételnél).
A csatlakozókat a jobb oldalon található műanyag ajtó mögé helyezték, itt a kombinált kompozit A/V és USB kimenetet, valamint a microHDMI csatlakozót találjuk.
Bár nem kontakt csatlakozó, mégis itt említjük meg a gép bal oldalán helyt kapott WiFi adaptert is, amely NFC funkcióval is rendelkezik (az NFC kompatibilis eszközöket elég csak hozzá érinteni a géphez, az ezzel nem rendelkezőknél a WiFi adatokat kézzel kell beírni).
Az akkumulátort a gép tölti, ha azt USB kábelen keresztül számítógéphez vagy a mellékelt adapterhez kötjük. A DMW-BCM13E jelű lítium-ion akkumulátor 3,6V feszültségű, 1250 mAh kapacitású, így 4,5Wh energiát képest tárolni, amely CIPA ajánlású gyári mérés szerint 300 kép elkészítéséhez elegendő.