SonyEricsson K600i

0

Az egy dolog, hogy a videohívás és a nagysebességű mobilinternet mellett nem sok olyan érvet hallottunk idáig, ami miatt ész nélkül siettetnünk kéne a harmadik generációs mobilozásra való átállást. Az pedig egy másik, hogy egyelőre a készülékek sem jelentettek komoly vonzóerőt: az eddigi 3G-s mobilok jellemzően nagyobbak és nehezebbek voltak régi társaiknál. A SonyEricsson K600i-je látszik megtörni a jeget, első ránézésre ugyanis simán benéznénk, hogy GSM-készülék: kicsi, könnyű és odaadóan simul az ember kezébe.

Külső

A készülék fémesen csillogó előlapja alumíniumból készült, a hátoldal már sajnos műanyag, de ettől még megmarad egy bizonyos szokatlan minőségérzet, ami feltétlenül a K600i javára írandó. A hátlap levételét, amely egyes mobiloknál annyira hülyén működik, hogy önmagában tökéletesen ellenérv a vásárlás ellen, itt véleményem szerint szokatlanul logikusan és egyszerűen oldották meg: miután egyszerűen visszatettük a helyére, egy oldalsó pöcökkel rögzíthetjük a helyére. Rendben, muszáj megszokni, különben egy-két hátlapleveszegetés után menthetetlenül elhagyjuk, de cserébe nem kell pattintgatnunk, csavarhúzóval küzdenünk, körmöt repesztenünk és a többi szokásos tortúrán átmennünk.

A kikapcsológomb mellett felül találjuk az infrát is, jobb oldalt pedig a videohívás és a fényképező gombja mellett egy kis ajtó mögött egy mini USB-aljzat is lapul. Ettől még alul megtaláljuk a régi típusú SonyEricsson-aljzatot, amelybe az adatkábel mellett a töltő és a headset is csatlakozik. Az előlapon, a kijelző alatt egy csinos, krómozott és elég pontosan használható, ötirányú joystick kapott helyet, az alatta levő funkció- és számbillentyűk pedig szépek, de egyrészt kisebbek az átlagosnál, másrészt amiatt, hogy az előlap síkjába süllyesztették őket, szokatlanul nagy erő kell a nyomogatásukhoz. Ez azzal együtt, hogy többnapi használat után is simán előfordult olyan, hogy szerintem megnyomtam valamit, de a K600i ezt nem volt hajlandó nyugtázni, meglehetősen fárasztó dolog, a dizájnerek egy kicsit túlzásba vitték a dolgot.





Kijelző, menü

A 176×220 pixeles LCD átlagos méretűnek és felbontásúnak számít, ugyanakkor TFT helyett TFD technológiát használ. Azt tippeljük, erre a húzásra a 3G-telefonok a korábbinál magasabb energia-felhasználása miatt kerülhetett sor, a TFD ugyanis a szokásosnál kevesebbet fogyaszt, cserébe viszont kevésbé kontrasztos elterjedtebb társainál, és az erősen élénk színekkel olykor meggyűlik a baja – semmi olyasmi, ami önmagában komolyan zavaró tudna lenni.

A menü ugyanazt a felépítést és ikonokat vonultatja fel, mint amit a K750i-nél már ajnároztunk, így most sem tehetünk másképp: a rajzfilmszerű animációknak köszönhetően öröm ide-oda navigálni.





Kezelés, tempó

A K750i-ből lehet ismerős a kameramód is, amely az ikonokat és a kijelzőket tekintve egy digitális fényképezőgépet – egészen pontosan a Sony Cybershot szériáját – idézi. A fényképezéshez csak el kell forgatnunk az optikát védő ajtót, vagy meg kell nyomnunk a jobb oldalt található exponálógombot. Ezután vízszintes állásba forgatva használhatjuk a K600i-t, ami a kényelem mellett amiatt is előnyös, hogy az előnézeti kép ki tudja tölteni az egész kijelzőt.

A következő beállítási lehetőségeink vannak:

  • mód: normál, panoráma, keretek, sorozat
  • képméret: nagy (1280×1024), közepes (640×480), kicsi (160×120)
  • éjszakai mód ki/be
  • fotófény ki/be
  • önkioldó ki/be
  • hatások (ki, fekete-fehér, negatív, szépia, túlexponálás)
  • fehéregyensúly (automatikus, napos, felhős, fluoreszkáló, izzólámpás)
  • képminőség (normál, finom)
  • dátumozás ki/be
  • fájlszámozás nullázása
  • mentés helye


Méretből mindenképp érdemes a legnagyobbat választani, mint ahogy a minőségből is a finomra szavazunk: a méretbeli különbség nem jelentős, miközben a minőségbeli jól látható.

Fényképezéskor a kiválasztott méretet, a még elkészíthető képek számát, a mentés helyét és a kiválasztott módot (fényképezés/videó) látjuk a kijelzőn – az élőkép mellett, persze, ami némiképp lassabb, mint a K750i-nél volt, viszont így is jóval gyorsabb, mint a legtöbb eddig látott mobilkameránál. Fényképezőmódba váltás után 2 másodperc szükséges az élőkép megjelenéséig, az exponálógomb lenyomása után pedig kevesebb, mint 1 másodperc alatt elkattan a kép, de nem azonnal: a legtöbb mobilhoz (és tegyük hozzá: a legtöbb amatőr digitális fényképezőgéphez) hasonlóan kis kitapasztalást igényel, hogy gyorsan mozgó dolgoknál annyival előbb kattintsuk el a képet, amennyivel kell. A készülék ráadásul cseles is, mert a kép elkészültét jelző hang egyből a gomb megnyomáskor hallatszik (ezt a hangot egyébként nem lehet kikapcsolni, némaüzemben is megszólal).

Fényképezés után a legnagyobb méretnél a mentés 4-5 másodpercet vesz igénybe, utána megjelenik a kijelzőn az elkészült kép – ezt a funkciót sajnos nem tudtuk kikapcsolni. Sorozatmódban 4 képet tudtunk készíteni 2 másodperc alatt, ám sajnos legfeljebb 640×480-as felbontásban, ami azt jelenti, hogy hiába kapjuk el esetleg a gyorsan egymást követő fényképekkel a kívánt pillanatot, ha a részletek alig látszanak majd. A felbontással trükközik a digitális zoom is: ez csak a két kisebb felbontásban érhető el, ilyenkor a K600i ténylegesen a legnagyobb felbontással fényképez, majd onnan vágja ki a vonatkozó részletet, úgyhogy ezt a lehetőséget ünnepélyesen teljesen feleslegesnek nyilvánítjuk.

Képminőség, éjszakai mód

Ne tartsunk sokáig fenn a feszültséget: a K600i sajnos nem csak a felbontásban marad el a K750i-től. CMOS típusú érzékelője van ennek is, de mintha teljesen másik lenne, mint ami a két megapixeles kollégában muzsikál: az élek gyakran elmosódottak lesznek, és a színhűség is inkább „nagyjából rendben”, mintsem „hibátlan”: a képek egy része szemcsés, míg egy másik részükön az a szürkésség és színtelítettség-hiány jelentkezik, amitől egy kép jellegzetesen „mobilosnak” tűnik.

Persze, ahogy az megszokott, a képek minőségét elsősorban a rendelkezésre álló fény határozza meg: nappali fény mellett viszonylag jó az eredmény, míg szürkülettől hajnalig igen erős a képzaj, amin az éjszakai mód sem sokat segít. Beltérben a fotófény viszonylag jó szolgálatot tesz: körülbelül egy méteren belül vaksötétben is láthatóvá teszi a részleteket.


3GPP videó
176×144; 0:08
mp; 92 kB

Videó, rádió, MP3

Videóból két méret közül választhatunk: 176×144, illetve 128×96 pixel a két lehetőség, mindenképpen a nagyobbikat használjuk, a 3GPP tömörítés miatt a kisebbikkel jószerivel semmi sem fog látszani a vidáman futkározó pixelkupacokon kívül. Van éjszakai mód, használhatjuk a fotófényt és a fényképmódban ismertetett képhatásokat, illetve beállíthatjuk a fehéregyensúlyt is.

Ügyes a rádió, amelyet a csatornák nevét kijelző RDS-sel is felszereltek, és nincs panasz az MP3-lejátszóra sem, amely szintén ugyanaz, mint a K750i médialejátszója. (A beépített hangszórótól persze ne várjunk sokat.) Zenét a háttérben is hallgathatunk, miközben a telefon egyéb funkcióval babrálunk, a használhatóságot inkább a szűkös belső memória és a bővítési lehetőség hiánya limitálja.





Egyebek

Ahogy az a SonyEricsson újabb modelljeinél lassan már megszokott, első bekapcsoláskor egy telepítővarázsló jelentkezik, amely a dátum és az idő ellenőrzése után egyből átmásolja a telefonszámokat is a SIM-kártyáról, valamint rövid animációkkal bemutatja a fontosabb gombok funkcióját.

A névjegyzékben adatok tömkelegét csatolhatjuk a bejegyzésekhez, amelyekből legalább 500 lehet: a telefonszám mellett többek között három e-mail cím, részletes lakcím és egy szöveges megjegyzés is elfér, a beállított születésnapok megjelennek a naptárban, ráadásul minden névhez külön csengőhangot, hangtárcsázást és híváskor megjelenő fényképet is rendelhetünk. A szervező menüpontban egy jól átlátható, havi, heti és napi nézetet is kínáló naptár mellett ébresztőórát, tennivaló-listát, jegyzetelési lehetőséget, stoppert, időzítőt és világórát is találunk, és a gyártó más készülékeihez hasonlóan van számológép, hangrögzítő és kódmemória is, illetve használhatjuk a fotófényt zseblámpa-módban.

A K600i legfontosabb attrakciója a videóhívás, amelyet disznóság is az „Egyebek” közé sorolni. Ezt a menü mellett a jobb oldalon, felül található külön gombbal is előhívhatjuk, tesztelni pedig másik tesztkészülék híján sajnos nem állt módunkban. Videotelefonálás közben egyébként a jobb felül található, VGA felbontású kamera képe látszik, amely ugyancsak CMOS típusú érzékelőt használ.

Ebben a készülékben is megtaláljuk továbbá a SonyEricsson már régóta futtatott, de csak újabban előtérbe tolt alkalmazásait: a MusicDJ egy egyszerűbb csengőhang-szerkesztő, a PhotoDJ pedig a Windows-os Paintre emlékeztet, de a pixelenkénti szerkesztés mellett el is forgathatjuk a fényképeket, továbbá feliratozhatjuk őket, effekteket alkalmazhatunk rajtuk vagy kereteket adhatunk hozzájuk. A VideoDJ egy meglepően összetett videóvágó programocska: a felvett videók elejének vagy végének levágása mellett összefűzhetünk több fájlt, rakhatunk a klipekbe állóképeket és feliratokat, tehetünk a mű alá új zenét, majd a végeredményt el e-mailezhetjük vagy MMS-ezhetjük (azt jelzi is egy kis ikon, hogy a végeredmény belefér-e még egy multimédia-üzenetbe).

A beépített böngésző támogat mindent, amit illik: az újabbik (2.0-ás) WAP-ot és a titkosított tranzakciókat, van beépített e-mail kliens (IMAP/POP3/SMTP), és Java-s alkalmazások formájában letölthetünk bármit, amit nem szégyellünk. Nem újdonság, csak újszerű alkalmazás, hogy az üzenetek között Hangüzenet funkciót is találunk: ezzel a hangrögzítőt indul el, majd a felvett hangüzenetet MMS-ként küldhetjük el. Erre más készülékekkel is lehetőség van, csak nem egyszerűsítették le ennyire a dolgunkat, így nem tudom, van-e bárki a földön, akinek ez eszébe jutott idáig, pedig hasznos, illetve inkább kényelmes funkció lehet.



Kapcsolódás, memória, akku

A SonyEricsson K600i támogatja az összes régi GSM-hálózatot (az európai 900/1800 MHz mellett az Észak-Amerikában dívó 1900 Mhzet is), illetve az új, 3G-s szabványt is, és mind a két fajta hálózaton képes adathívásra is. Van infrája és Bluetooth-a, amivel adatot vihetünk át, illetve vezeték nélkül kapcsolódhatunk kompatibilis kiegészítőkhöz vagy más telefonokhoz, mint ahogy számítógépre köthetjük mini USB-s vagy régi típusú SonyEricssonos adatkábellel is.

A K600i átlagos használat mellett kb. 2 napot bír lemerülés nélkül. Komoly hátrány viszont a memória mérete: a 33 MB-os belső memória ugyan derekas, de nincs lehetőségünk memóriakártyát használni, így ezzel kell gazdálkodnunk, márpedig 5-6 MP3 bezsúfolása után nem sok képnek marad majd hely.

Összegzés


Ha nem egy fényképezéssel foglalkozó oldal lennénk, akár mennybe is meneszthetnénk a K600i-t, mint az első olyan emberi méretű 3G-készüléket, amely mind kinézetre, mind a funkciók terén nagyon rendben van. Viszont azok vagyunk, így sajnos kénytelenek vagyunk felróni neki az igencsak szűkös memóriáját, illetve azt a tényt, hogy a kamerája bár alapvetően jól használható, a felbontást és a fotófényt leszámítva lényegében az egy évvel ezelőtt általánosnak számító szintet hozza. (Persze ehhez az is hozzátartozik, hogy a készüléket már háromnegyed éve bemutatták.)

A SonyEricsson K750i a magyarországi szolgáltatók akciós kínálatában jelenleg 54 990, illetve 86 100 forinttal szerepel.

A tesztkészüléket a SonyEricsson bocsátotta rendelkezésünkre. Köszönjük!

Ha a bemutatóink segítettek a gép kiválasztásában, akkor a vásárlásnál tegyen erről említést a kereskedőnél is! Ezzel támogathatja a melléklet működését. Köszönjük!