Teszt: A4-es fotónyomtatók tesztje II.

0

Értékelés

Értékelés

Bár abszolút győztest nem akarunk, és nem is tudnánk hirdetni, azt azért le lehet szögezni, hogy

  • dokumentum nyomtatásban a legszebbek a HP által készült nyomatok voltak
  • a legszebb fotókat az Epson nyomtatóitól láttuk viszont
  • a leggyorsabbak pedig a Canon gépei voltak

S íme be is igazolódott: nincs tökéletes gép, csak megfelelő kompromisszum. A kérdés az, hogy kinek mi a fontos. A sebesség? A színek és a felbontás? Vagy az egyenletesen jó minőség akár dokumentumról, akár fotóról legyen szó? Esetleg közvetlen nyomtatás, kártyaolvasó és színes mátrix LCD? Ezt már a leendő vásárlóknak kell eldönteniük.

A 10×15 cm-es fotókat viszonylag közelről nézegetjük, így ha sok ilyet nyomtatnák, az Epson nyomtatói adják a legmegfelelőbb választást igen nagy felbontásuk és briliáns képminőségük miatt. Ha inkább A4-ben nyomtatnánk, akkor a nagyobb távolságból való szemlélés miatt a minőségbeli eltérés már észrevehetetlen, ez esetben dönthet a sebesség, illetve az egyéb szolgáltatások, mint például a közvetlen memóriakártyáról történő nyomtatás, vagy a CD/DVD-lemezek feldíszítése.


Az egyes nyomtatók felbontása között ma már annyira kicsi az eltérés, hogy csak a képek közelebbi megtekintésekor láthatunk eltérést.
Sebességben viszont jelentős különbségek adódnak, nem csak az egyes gyártók között, hanem a különböző modellek között is. Ezeket a különbségeket jól szemlélteti diagramunk is, melyben a nyomtatókat A4-es fotónyomtatás sebessége szerint rendeztük sorba. A feltüntetett értékek a nyomtatás idejére vonatkoznak, másodpercben mérve (természetesen a kisebb a jobb).

Alsó kategória

Ezek a legolcsóbb nyomtatók, általában csak alapszintű tudás jellemzi őket, nincs kártyaolvasójuk, nincs színes LCD kijelzőjük és nem használnak sok-sok színű tintát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lenne közük olyan, amely éppen pont nekünk való.

  • Canon PIXMA iP2200


    Az iP2200-as nem a legkisebb modell a cég kínálatában, de tesztmezőnyünkben ez volt a legolcsóbb. A mindössze 19e Ft-os nyomtatótól nem várunk sokat: két tintapatronnal dolgozik, a fotó nyomtatáshoz külön kell színes fotópatront vásárolnunk. Kissé kényelmetlen a kézi fejigazítás, de ennyi pénzért nem követelhetünk automatikust. A dokumentum nyomtatás jó felbontású, szép írásképet ad, de a színes ábráknál főként a sötétbordó színnel vannak problémák. Fotónyomtatásnál kissé fakók lettek az elkészült képek, de ez főként akkor érezhető, ha egymás mellé tesszük az iP2200 és az iP4200 nyomatait. Önállóan nézve viszont nem feltűnő, így otthoni nyomtatónak megteszi. A sebessége viszont jó, más gyártók drágább modelljeivel is felveszi a versenyt.

  • Canon PIXMA iP6210D


    Igazság szerint az iP6210D-t nehéz bekategorizálni. A külső, kialakítás, patronok száma és az ár alapján az alsó kategória tagja, viszont monokróm 2 soros mátrix kijelzője és kártyaolvasója extrának számít, ami inkább a felsőbb szegmensben jellemző. A 25 e Ft-ért megvásárolható nyomtatóval közvetlenül memóriakártyáról is készíthetünk képeket, bár ez megfelelő kijelző hiányában kissé nehézkes. A nyomatok kissé elvesztik tónusukat a sötétebb tartományban, de egyébként szépek, mutatósak. A nyomtatás sebessége kártyaolvasót használva átlagos, számítógépről feltételezhetően viszont gyorsabb lenne.

  • HP Deskjet 5440


    A HP Deskjet 5440 23e Ft-os bruttó árával és főként dokumentum nyomtatásra kialakított felépítésével még az alsó kategóriába sorolható. Az alap szolgáltatású nyomtatóhoz külön kell majd megvásárolnunk a fotópatront. Ennek beépítése után már szép színes fotókat nyomtathatunk a 6 tintás rendszernek köszönhetően, amely 2 patronban foglal helyet. A fekete-fehér fotókat kis elszíneződés jellemzi, de a színes képeknél nem tapasztaltunk problémát. A fotónyomtatás meglehetősen lassú, A4-es szegély nélküli képet 8-10 perc alatt készít el a készülék.

  • HP Deskjet 5940


    A HP Deskjet 5940 az 5440 nagyobb testvére. Elsősorban még ez is inkább dokumentum nyomtatásra készült, de fotókat is szépen nyomtat, ha fotópatront is vásárolunk hozzá. Ára bruttó 28e Ft, nyomtatási sebessége (főleg a fotónyomtatásé) jelentősen nagyobb, mint az 5440-é. Az A4-es szegély nélküli fotók 4-4,5 perc alatt készíthetők el, jó minőségben. Aki szeretne A4-ben nyomtatni fotókat, érdemes elgondolkoznia, hogy a Deskjet 5440 vagy a Deskjet 5940 mellett teszi-e a le a voksát, hiszen árban nincs oly’ nagy különbség, de a nyomtatás sebessége között jelentős eltérést tapasztaltunk.

  • Epson Stylus Photo R220

    Az Epson tavalyi R200-asának felfrissített változata. Bár a StylusPhoto R220 a gyártó alapmodellje (legalábbis az A4-es fotónyomtatók között), mégis 6 színű nyomtatást kínál, ráadásul színenként cserélhető tintatartállyal. A nagy felbontású, 5760×1440 dpi-s nyomtató igen szépen képes fotókat kinyomtatni és sebessége is nagyon jó. Fotó minőségben 3 perc alatt elkészül egy szegély nélküli A4-es nyomat. Fekete-fehér fotóknál kis elszíneződésre kell számítanunk, de színes képeknél nagyon szép eredményt kaptunk. A nagy felbontásnak és az akár 3 pl-es tintacseppeknek köszönhetően a nyomaton alig venni észre pöttyöket. Dokumentum nyomtatásnál azonban nem kaptunk kiváló eredményt, de otthoni feladatokhoz még ez is megfelelő minőséget nyújt. Az R220-ast tehát elsősorban fotónyomtatónak ajánljuk, de a gyári CD/DVD adapter segítségével akár lemezre is nyomtathatunk. A készülék ára bruttó 27e Ft.

Középkategória

E kategória nyomtatói 25e Ft feletti árúak, a nyomtatási sebességek magasabbak, mint az alsó kategóriáé. Az egyes termékek szolgáltatásai jelentős eltéréseket mutathatnak, így érdemes pontosan megfogalmazni igényeinket.

  • Canon PIXMA iP4200


    A PIXMA iP4200 már bőven a középkategóriába sorolható, hiszen felbontása 9600×2400 dpi, FINE nyomtatófeje 1 pikoliteres tintacseppeket is képes létrehozni. A nyomtató 5 darab, külön cserélhető tartállyal rendelkezik, melyek közt a 4 alapszínen kívül a dokumentumok nyomtatásához ideális fekete szín is megtalálható. Mind a fekete-fehér, mind a színes fotók nyomtatásakor szép eredményt kaptunk és a nyomtatás is gyors: mindössze 2 perc alatt elkészül egy szegély nélküli A4-es nyomat. További előny, hogy a szép dokumentum nyomtatáson kívül képes kétoldalas nyomtatásra, valamint az arra alkalmas CD vagy DVD lemezre is nyomtathatunk a gyárilag mellékelt adapter segítségével. A PIXMA iP4200 ára bruttó 30 ezer Ft.

  • Canon PIXMA iP5200


    Sebessége alapján akár a felső kategóriába is sorolhatnánk a Canon PIXMA iP5200-asát, kártyaolvasó és színes LCD hiányában azonban inkább ezt a kategóriát szemeltük ki a készüléknek. Az iP5200-as tulajdonképpen nem más, mint egy felturbózott iP4200-as, hiszen itt is 9600×2400 dpi érhető el, ez esetben is 1 pikoliteres tintacseppeket használ a nyomtató és a színkeveréshez itt is a 4 alapszínt használja a printer (plussz a dokumentumokhoz való fekete szín). A kinyomtatott fotók minőségére nem lehet panasz, a sebesség pedig fantasztikus: alig másfél perc szükséges egy A4-es szegély nélküli nyomtatáshoz. Természetesen ehhez a modellhez is kapunk CD és DVD lemezre nyomtatáshoz adaptert, illetve automatikus duplex segítségével két oldalas nyomtatás is lehetséges. A PIXMA iP5200 ára bruttó 37 ezer Ft.

  • HP Photosmart 8050


    A HP Photosmart 8050 igazi komoly fotónyomtató, színes LCD kijelzővel, kártyaolvasóval és az alapcsomagban biztosított fotópatronnal. Ez a rendszer is 6 tintát használ a színkeveréshez. A bruttó 35e Ft-ért megvásárolható nyomtatóhoz 10×15-ös papíradagolót is kapunk, valamint akció keretében most 100 db fotópapírt és második fotópatront tartalmazó készlethez is hozzájuthatunk. A nyomtatás sebessége jó, a 4,5 perc alatt elkészülő A4-es szegély nélküli nyomatok jó minőségűek. Az LCD-je és a kártyaolvasója miatt ezt a készüléket főként azoknak ajánljuk, akik a hagyományos számítógépes nyomtatási feladatokon kívül többször szeretnének közvetlenül memóriakártyáról is nyomtatni

  • Epson Stylus Photo R240

    Az Epson StylusPhoto R240 középkategóriás fotónyomtatója elsősorban szolgáltatásai miatt került e kategóriába, ugyanis mind kártyaolvasóval, mind LCD képernyővel ellátták a bruttó 34e Ft-os készüléket. Tintarendszere viszont kissé visszalépésnek tűnhet, hiszen mindössze 4 színt használ, ezek azonban külön cserélhető tintatartályba kerültek. Az 5760×1440 dpi-s nyomtató mégis gyönyörűen nyomtat, az egész mezőnyben ettől a printertől kaptuk a legteltebb színeket, itt voltak a vörösök a leginkább színhelyesek. Szó ami szó, tényleg gyönyörű lett a végső nyomat. Dokumentum nyomtatásnál azonban ez az Epson sem remekelt, így ezt is inkább fotók nyomtatására javasoljuk.

Felső kategória

A technológia csúcsai, a kiváló nyomatok készítői, a jó sebességű ámde borsos árú készülékek jellemzik ezt a kategóriát.

  • Canon PIXMA iP8500


    Bizony nehéz kategóriákra bontani a nyomtatókat, de a Canon PIXMA iP8500-asánál nem kell sokáig gondolkozni, mely kategóriába tegyük. A professzionális 8 tintás rendszer, a 2 pikoliteres tintacseppek és a gyors nyomtatás mind ezt indokolják, annak ellenére, hogy sem kártyaolvasóval, sem LCD megjelenítővel nem rendelkezik. A dokumentumok nyomtatása jó minőségben történik, a beépített automata duplex segítségével pedig akár kétoldalas dokumentumokat is készíthetünk. A kinyomtatott fotók is igen szépek lettek, a Pro papírra készült színes fotók már-már vetekedtek az Epson nyomataival. A4-es szegély nélküli fotó Pro papírra kevesebb mint 2 perc alatt készíthető el. Ehhez a modellhez is gyárilag mellékelik a CD/DVD nyomtatáshoz szükséges adaptert. A csúcskateógiát persze meg kell fizetni, a PIXMA iP8500 ára bruttó 85 ezer Ft, amely azért valljuk be, kissé túlzásnak tűnik egy LCD és kártyaolvasó nélküli nyomtatóért.

  • HP Photosmart 8250


    A HP Photosmart 8250-et még tavaly részletesen bemutattuk. A HP külön tintatartályokat alkalmazó Scalable Printing Technology egyik modellje. A 6 színt tehát külön-külön is cserélhetjük, amely gazdaságosabb megoldást nyújt, mint a „több tinta egy patronban” megoldás. A kártyaolvasóval és 2,5″-os LCD-vel is felszerelt fotónyomtató igazán szépen nyomtat, sebessége jó vagy átlagos (a használt papír illetve választott minőség függvényében). Szegély nélküli fotót egyszerű HP Photo papírra kb. 1 perc, Premium Plus fotopapírra 3 perc alatt készít. Annak ellenére, hogy e készülék extra szolgáltatásokat is nyújt, ára mérsékelt: bruttó 60e Ft.